«Բանակն իրականում» չի ցանկանում հանդիպել Սեյրան Օհանյանի հետ
Բանակում տեղի ունեցող հակաօրինական բոլոր արաքների, երևույթների շուրջ հարուցված են քրեական գործեր, իրավապահ մարմինները զբաղվում են դրանցով, չկա որևէ դեպք, որ մեղավորների շրջանակը հայտնաբերված չլինի ու կալանավորված չլինի: Այս մասին ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների և բանակում տարբեր տարիներին խաղաղ պայմաններում մահացած զինվորների հարազատների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Մենք մի քիչ համբերություն պիտի ունենանք, որ իրավապահները ավարտին հասցնեն: Տարեց տարի բանակում տեղի ունեցող արտակարգ պատահարների թիվը հրապարակվում է, չնայած, որ ամեն մի դեպքը ցավ է մեզ համար, այդ թիվը նվազում է: Բանակում անպատժելիության մթնոլորտ չի եղել ու այսօր էլ չկա: Բոլորն իրենց արժանի պատիժը ստանում են: Եվ ասեմ, որ բանակում որևէ մի դեպք հնարավոր չէ թաքցնել, բոլորը իրավական գործի շրջանակներում են», - ասել է նա:
Օհանյանը նաև կառավարության շենքի առջև բանակում տիրող վիճակի դեմ բողոքի ակցիա անցկացնող «Բանակն իրականում» քաղաքացիական նախաձեռնության երիտասարդներին առաջարկել է հանդիպել իր հետ:
«Այստեղ կան երիտասարդներ, եթե կա ինչ-որ ակտիվ խումբ, և ուզում է ինձ հետ զրուցել, ես պատրաստ եմ զրուցել»,- ասել է նա:
Սակայն մենք զրուցել ենք նախաձեռնության անդամ Լալա Ասլիկյանի հետ, ով մեզ ասել է, որ գոնե այն երիտասարդները, ովքեր այդ պահին կանգնծ են շենքի առջև չեն պատրաստվում հանդիպել նախարարի հետ:
«Ես կարծում եմ` իմաստ չունի, թող մեզ հետ հանդիպման այդ ժամանակահատվածն օգտագործվի, որ այս շաբաթ ևս մեկ բանակային մահի դեպք չգրանցվի», - ասել է Ասլիկյանը:
Ի դեպ, երեկ մի քանի իրավապաշտպան կազմակերպությունների, նախաձեռնող խմբերի կողմից կազմակերպված բանակին նվիրված քննարկումից հետո, որին ներկա էին պետական պաշտոնյաներ, իրավաբաններ, լրագրողներ, մահացած զինվորների հարազատներ, վերջիններիս հրավիրել են ռազմական ոստիկանություն, և, ըստ ծնողների, «շատ նուրբ ձևով» հորդորել են իրենց չմասնակցել հինգշաբթօրյա ակցիաներին և, ինչպես ծնողներն էին պնդում, իրենց խնդրել են «չքաղաքականացնել հարցը»:

'They All Get the Punishment They Deserve': Defense Minister on Army Incidents
Criminal proceedings have been launched on all unlawful incidents in the army; law enforcement agencies are working on it; there are no cases in which the guilty have not been found and detained, said Armenian defense minister Seyran Ohanyan (pictured), addressing relatives of young men killed while serving in the army during a period of non combat and journalists after the government meeting today.
"We have to have a little bit of patience so the law enforcement officials conclude . The number of emergency accidents that happen in the army every year is publicized — every single incident pains us; this number is declining. There has not been an atmosphere of impunity in the army and there isn't today . They all get the punishment they deserve. And let me say, it's not possible to hid any incident in the army; all are within a legal framework," he said.
The defense minister also suggested the youth of the civic initiative the "Army in Reality", who were protesting the situation in Armenia's armed forces outside the government building, to meet with him.
"There are youth here; if there is any active group that wants to speak with me, I am ready to talk," he said.
However, Epress.am spoke with "Army in Reality" member Lala Aslikyan, who said that the youth who at the time were standing outside protesting are not preparing to meet with Ohanyan.
"I think, there's no point. Let the time that he was going to meet with us be used so that there is no recorded case of army deaths this week," she said.
Note, after yesterday's discussion on the army organized by several human rights organizations and other groups, at which state officials, human rights campaigners, journalists and relatives of killed soldiers were present, the relatives were asked to go to the military police division and, according to the parents, they were persuaded "in a very subtle way" not to participate in the Thursday protests and, as far as the parents insist, they were asked "not to politicize the issue."