Կոնգրեսի 7 ակտիվիստների գործի նախաքննությունը կշարունակվի հատուկ քննչական ծառայությունում
Օգոստոսի 9-ին ոստիկանության բաժին բերման ենթարկած և մեկ օր անց ձերբակալված Հայ Ազգային Կոնգրեսի ակտիվիստների դեմ հարուցված քրեական գործը ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ սեպտեմբերի 16-ին ուղարկվել է հատուկ քննչական ծառայություն` նախաքննությունը շարունակելու համար:
Կոնգրեսի 7 ակտիվիստները բերման են ենթարկվել այս տարվա օգոստոսի 9-ին` Երևանի Կարապի լճի հարակից տարածքում ոստիկանների հետ տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում: Հաջորդ օրը ակտիվիստները ձերբակալվել էին, իսկ մի քանի օրվա ընթացքում նրանցից 6-ին ազատ էին արձակել` երկրից չբացակայելու ստորագրության դիմաց: Անազատության մեջ էր մնացել միայն Տիգրան Առաքելյանը: Նրան և Արտակ Կարապետյանին մեղադրում են իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, իսկ Սարգիս, Արեգ, Վահագն Գևորգյաններին, Սահակ Մուրադյանին և Դավիթ Քիրամիջյանին` խուլիգանության մեջ:
Մեղադրյալները նախաքննության ընթացքում ցուցմունք են տվել` ոստիկանության աշխատակիցների կողմից բռնությունների ենթարկվելու վերաբերյալ: Ուստի` քրեական գործի օբյեկտիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու համար գլխավոր դատախազի  հանձնարարությամբ քրեական գործն ուղարկվել է հատուկ քննչական ծառայություն, հայտնում են ՀՀ Դատախազությունից:

Home / Armenia / Armenia’s Special Investigation Service to Take on Investigation Against 7 Opposition Youth
Armenia’s Special Investigation Service to Take on Investigation Against 7 Opposition Youth
The criminal case against the Armenian National Congress activists detained on Aug. 9 and arrested a day later was sent to Armenia’s Special Investigation Service on Sept. 16 to continue the investigation.
Recall, the 7 youth were detained after an incident between them and police which took place on Aug. 9 near Yerevan’s Swan Lake. The next day they were arrested, while four — Areg and Vahagn Gevorgyan, David Kiramijyan and Sahak Muradyan — were released on Aug. 12 and then two more — Artak Karapetyan and Sargis Gevorgyan — were released later. The only one still in detention is Tigran Araqelyan.
He and Artak Karapetyan are charged with violence against a representative of the authorities (RA Criminal Code Article 316), while  Areg Gevorgyan, Sahak Muradyan, David Kiramijyan, Sargis Gevorgyan and Vahagn Gevorgyan are charged with hooliganism (RA Criminal Code Artice 258).
During the investigation, the accused testofoed that they were subject to abuse and violence by police officials. Thus, to ensure the objectivity and multilateral aspect of the case, the RA General Prosecutor’s Office sent the criminal case to the SIS, according to a statement issued by the RA General Prosecutor’s Office.