Հայաստանում գործազրկության իրական մակարդակը` 45-50%
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության պաշտոնական տվյալներով` Հայաստանի 247 հազար 500 քաղաքացիներ աշխատանք են փնտրում: Այս թիվը նշված է «Զբաղվածության կարգավորման 2012թ. պետական ծրագիր» նախագծում:
Նախագիծը ընդգրկված է կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանի աշխատանք փնտրող քաղաքացիներից «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության տարածքային կառույցներում գրանցված են 88 հազար 300-ը միայն: Փորձագետների գնահատմամբ, սակայն, պաշտոնապես հրապարակվող տվյալներն իրականությունն ամբողջությամբ չեն արտացոլում, քանի որ ոչ պաշտոնական հետազոտությունները ցույց են տվել, որ գործազուրկ է Հայաստանի տնտեսապես ակտիվ ավելի քան 500 հազար մարդ, գրում է «Հայկական ժամանակ» թերթը:
Եթե ելնենք ՀՀ բնակչության պաշտոնական թվերից, սա կազմում է տնտեսապես ակտիվ բնակչության ավելի քան երեսուն տոկոսը: Բայց քանի որ ՀՀ բնակչության պաշտոնական թիվը նույնպես ուռճացված է, ՀՀ-ում գործազրկության իրական մակարդակը կարող է հասնել 45-50 տոկոսի: Այս ցուցանիշով Հայաստանը «առաջատար» դիրքեր ունի աշխարհում, գրում է օրաթերթը:

Армения выбилась в лидеры по количеству активных людей, которые не у дел
По данным министерства труда и по социальным вопросам Армении, в стране насчитывается 247 тыс. 500 безработных. Эта цифра указана в проекте «Государственной программы 2012 года по налаживанию занятости». Проект вошел в повестку сегодняшнего заседания кабинета министров.
В документе говорится, что в территориальных органах Государственной службы занятости зарегистрировано 88 тыс. 300 граждан. Газета «Айкакан жаманак» приводит данные неофициальных исследований, согласно которым без работы в Армении остаются более полумиллиона экономически активных граждан.
Если исходить из официальных цифр о количестве населения Армении, то указанное выше число составляет более 30 процентов экономически активного населения. Но, учитывая, что официальные данные по количеству населения также искажены, то рельная цифра по безработицы доходит до 45-50 процентов. А это значит, что по данному показателю Армения занимает одну из лидирующих позиций в мире.