Մոլդովան պնդում է` Հայաստանին վաճառված զենքի մասին գործարքը ճիշտ է և օրինական
Ի հեճուկս Ադրբեջանում Մոլդովայի դեսպան Իգոր Բոդյուի հայտարարությանը, Մոլդովայի պաշտպանության նախարար Վիտալի Մարինուցան պնդում է, որ Հայաստանին վաճառված զենք-զինամթերքի մասին գործարքը ճիշտ է և օրինական:
Ընթացիկ շաբաթվա սկզբին Բաքվում Մոլդովայի դեսպանը հրավիրվել էր Ադրբեջանի կառավարություն` պարզաբանումներ տալու Հայաստանին գաղտնի զինամթերք մատակարարելու մասին լուրերի վերաբերյալ: Մոլդովական իշխանությունները տեղի ունեցած դիվանագիտական միջադեպի մասին ոչինչ չէին հաղորդել:
Այդուհանդերձ, ադրբեջնական կառավարությունում տեղի ունեցած զրույցից հետո Իգոր Բոդյուն հայտարարել էր ԶԼՄ-ներին, որ մոլդովական զինուժի հետ աղմուկ բարձրացրած գործարքը «տհաճ իրավիճակ է ստեղծել երկկողմ հարաբերություններում»: Միաժամանակ, կառավարության ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ «այդ խնդրահարույց սխալը» ոչ մի կերպ չի անդրադառնա ադրբեջանա-մոլդովական հարաբերությունների վրա:
Ինչպես ավելի ուշ հայտնի էր դարձել OMEGA գործակալության աղբյուրներին, գործարքն իրականացվել է լատվիական Latspetsexport-ի կողմից, թեև լատվիական իշխանությունները հերքում են իրենց երկրի ներսում գործող որևէ ընկերության կապն այս գործարքի հետ:
Այս առնչությամբ ելույթ ունեցած Վիտալի Մարինուցան հայտարարել էր, որ 60 տոննա զենքի (որոնց թվում են եղել հակաօդային և հակատանկային համակարգեր) վաճառքի մասին պայմանագիրը  «օգուտ» է բերել մոլդովական կողմին:
Իր հերթին, ազգային անվտանգության, պաշտպանության և հասարակական կարգի պահպանման հարցերով խորհրդարանական ասամբլեայի հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Ստոյանոգլոն հայտարարել է, որ ինքնաթիռը զինամթերքը Հայաստան է փոխադրել Մոլդովայի հանրապետության և լատվիական ընկերության միջև պայմանագրի համաձայն, իսկ պայմանագիրն իրականացվել է մոլդովական սահմանադրությանը համապատասխան: Գործարքի փաստը, Ստոյանոգլոյի խոսքով, հաստատվել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ստորագրությամբ:
Հայաստանը, սակայն, հայտարարում է, որ չի գնել հնացած զինամթերք: «Հայաստանի զինված ուժերի կարիքների համար զինամթերքի ձեռքբերումն  իրականացվում է հանրապետության օրենսդրության և համապատասխան միջազգային նորմերի և պարտավորությունների շրջանակներում»,- հայտարարել էր պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը:

Moldova Defense Minister Insists Arms Sale to Armenia was Lawful and Right
Despite statements by Moldova's Ambassador to Azerbaijan Igor Bodiu to the contrary, Moldova's defense minister Vitalie Marinuţa insistes that the deal involving the sale of arms and ammunition to Armenia is lawful and right, reports Moldovan news agency OMEGA (OMG Media Group).
Earlier this week, the Moldovan Ambassador in Baku was summoned by the Azerbaijani government to provide explanations for recent news about his country secretly supplying (expired) weapons to Armenia. The Moldovan authorities did not comment on the diplomatic incident.
However, after the conversation with the Azerbaijani government, Ambassador Bodiu told members of the press that the sensational deal "created an unpleasant moment in bilateral relations." At the same time, Bodiu expressed hope that "this unfortunate mistake" will in no way affect Azerbaijan-Moldova relations.
As it later became known to sources of OMEGA, the transaction was carried out by the Latvian company Latspetsexport, though Latvian authorities deny the involvement of a Latvian company in the arrangement. A number of Moldova officials have repeatedly said this batch of weapons was purchased by Armenia.
Speaking on this matter, Marinuţa, Moldova's defense minister, declared that the agreement to ship 60 tons of arms (among them anti-aircraft and anti-tank systems) "benefitted" the Moldovan party.
In turn, chair of the Parliamentary Commission on National Security, Defense and Public Order Alexander Stoianoglo asserted that the aircraft shipped arms to Armenia on the basis of a contract between the Republic of Moldova and the Latvian company, and the contract was implemented in accordance with Moldovan legislation. The deal, according to Stoianoglu, was confirmed with the signature of Armenian defense minister Seyran Ohanyan.
Armenia, in turn, claims that it has never purchased obsolete weapons. Since independence, Armenia has never acquired expired weapons, press secretary for Armenia's defense ministry David Karapetyan said earlier.
“For the needs of Armenia’s Armed Forces, the procurement and acquisition of weapons and military equipment are made under the laws of the Republic and relevant international norms and obligations,” he said.