Մոլդովան պնդում է` Հայաստանին վաճառված զենքի մասին գործարքը ճիշտ է և օրինական
Ի հեճուկս Ադրբեջանում Մոլդովայի դեսպան Իգոր Բոդյուի հայտարարությանը, Մոլդովայի պաշտպանության նախարար Վիտալի Մարինուցան պնդում է, որ Հայաստանին վաճառված զենք-զինամթերքի մասին գործարքը ճիշտ է և օրինական:
Ընթացիկ շաբաթվա սկզբին Բաքվում Մոլդովայի դեսպանը հրավիրվել էր Ադրբեջանի կառավարություն` պարզաբանումներ տալու Հայաստանին գաղտնի զինամթերք մատակարարելու մասին լուրերի վերաբերյալ: Մոլդովական իշխանությունները տեղի ունեցած դիվանագիտական միջադեպի մասին ոչինչ չէին հաղորդել:
Այդուհանդերձ, ադրբեջնական կառավարությունում տեղի ունեցած զրույցից հետո Իգոր Բոդյուն հայտարարել էր ԶԼՄ-ներին, որ մոլդովական զինուժի հետ աղմուկ բարձրացրած գործարքը «տհաճ իրավիճակ է ստեղծել երկկողմ հարաբերություններում»: Միաժամանակ, կառավարության ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ «այդ խնդրահարույց սխալը» ոչ մի կերպ չի անդրադառնա ադրբեջանա-մոլդովական հարաբերությունների վրա:
Ինչպես ավելի ուշ հայտնի էր դարձել OMEGA գործակալության աղբյուրներին, գործարքն իրականացվել է լատվիական Latspetsexport-ի կողմից, թեև լատվիական իշխանությունները հերքում են իրենց երկրի ներսում գործող որևէ ընկերության կապն այս գործարքի հետ:
Այս առնչությամբ ելույթ ունեցած Վիտալի Մարինուցան հայտարարել էր, որ 60 տոննա զենքի (որոնց թվում են եղել հակաօդային և հակատանկային համակարգեր) վաճառքի մասին պայմանագիրը  «օգուտ» է բերել մոլդովական կողմին:
Իր հերթին, ազգային անվտանգության, պաշտպանության և հասարակական կարգի պահպանման հարցերով խորհրդարանական ասամբլեայի հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Ստոյանոգլոն հայտարարել է, որ ինքնաթիռը զինամթերքը Հայաստան է փոխադրել Մոլդովայի հանրապետության և լատվիական ընկերության միջև պայմանագրի համաձայն, իսկ պայմանագիրն իրականացվել է մոլդովական սահմանադրությանը համապատասխան: Գործարքի փաստը, Ստոյանոգլոյի խոսքով, հաստատվել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ստորագրությամբ:
Հայաստանը, սակայն, հայտարարում է, որ չի գնել հնացած զինամթերք: «Հայաստանի զինված ուժերի կարիքների համար զինամթերքի ձեռքբերումն  իրականացվում է հանրապետության օրենսդրության և համապատասխան միջազգային նորմերի և պարտավորությունների շրջանակներում»,- հայտարարել էր պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը:

Министр обороны Молдовы осадил посла в Азербайджане. Оружие Армении - правильно
Министр обороны Виталий Маринуца настаивает на том, что сделка с вооружением и боеприпасами, проданными Армении, является правильной и легальной, вопреки заявлениям посла Молдовы в Азербайджане Игоря Бодю.
В начале текущей недели посол Молдовы в Баку был вызван в Правительство Азербайджана для разъяснений по поводу тайных поставок вооружения Армении. Молдавские власти ничего не сообщили о произошедшем дипломатическом инциденте.
Тем не менее, по завершении беседы в азербайджанском правительстве Игорь Бодю заявил для СМИ, что нашумевшая сделка с молдавским вооружением, поставленным в Армению, «привнесла неприятный момент в наши двусторонние отношения». В то же время, представитель правительства надеется, что «эта досадная ошибка» никоим образом не отразится на молдо-азербайджанских отношениях.
Как позднее стало известно из источников агентства OMEGA, сделка была проведена латвийской компанией Latspetsexport. В то же время, латвийские власти отвергают причастность какой-либо компании из Латвии к этой сделке. При этом ряд официальных лиц Молдовы неоднократно заявляли, что указанная партия вооружения приобретена Арменией.
Выступивший по этому поводу министр обороны Молдовы Виталий Маринуца заявил тогда, что сделка по продаже партии оружия в 60 тонн, среди которого противовоздушные и противотанковые системы, принесла «выгоду» молдавской стороне.
В свою очередь председатель парламентской комиссии по национальной безопасности, обороне и общественному порядку Александр Стояногло заявил, что самолет перевозил боеприпасы в Армению на основе контракта, заключенного между Республикой Молдова и латышской фирмой, а сделка была проведена в соответствии с действующим молдавским законодательством. Факт сделки, по словам Стояногло, подтвержден подписью министра обороны Армении Сейрана Оганяна.
Пресс-секретарь министра обороны Армении Давид Карапетян, комментируя информацию о том, что Армения якобы приобрела у Молдавии непригодную военную технику, заявил, что с момента обретения независимости Армения никогда не приобретала непригодного вооружения. «Для нужд Вооруженных сил Армении закупки и приобретение вооружений и военной техники осуществляются в рамках законодательства Армении и соответствующих международных норм и обязательств. Исходя из интересов национальной безопасности, подробности, касающиеся количества, разновидностей вооружений и продающей стороны, оглашению не подлежат», - заявил Карапетян.