Պուտինի վրա կողմնորոշվելու Երևանի սովորությունը չի փոխվել, կարծում են Մոսկվայում
«Երկու արջ մեկ որջում չեն կարող ապրել»: Եթե հավատանք WikiLeaks-ի գաղտնազերծումներին, այսպես դեռ մի քանի տարի առաջ ամերիկյան դիվանագետների մոտ ռուսաստանյան տանդեմի մասին արտահայտվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: ԱՊՀ երկրների առաջնորդները դեռևս խուսափում են տանդեմի  փոխատեղմանը հրապարակավ արձագանքել, ինչը բավական խելամիտ քայլ է, գրում է «Մոսկովսկիե Նովոստիի» թղթակից Արկադի Դուբնովը:
Այդուհանդերձ, լրագրողը կարծում է, որ Պուտինի վերադարձը Կրեմլ կարող է ուրախացնել թերևս միայն Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, «և ոչ թե այն պատճառով, որ Մեդվեդևի նախագահությունը Երևանին որևէ շոշափելի դիվիդենդներ չբերեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում, այն Բաքվի համար էլ նվերի պես բան չէր»:
«Այստեղ այլ հարց կա, հայկական իշխանություններին վերջին տարիներին հաջողվել է Մոսկվայի հետ այնպիսի հարաբերություններ կառուցել, որոնք ընդհանուր առմամբ քիչ են կախված նրանից, թե Կրեմլի ղեկավարի անունն ինչ է: Թեև Պուտինի և նրա թիմի վրա կողմնորոշվելու սովորությունը, կարծես, Երևանում չի փոխվել»,-գրում է լրագրողը:

"Two bears in one den cannot get along." If you believe the WikiLeaks findings, then a few years ago Azerbaijani President Ilham Aliyev said this to US diplomats referring to the Russian tandem. CIS (Commonwealth of Independent States) leaders have so far avoided publicly responding to the reshuffling within the tandem, which is quite reasonable, writes Moskovskiye Novosti reporter Arkadi Dubnov.
However, the journalist believes that Armenian President Serzh Sargsyan is perhaps the only one among CIS leaders who might be happy about Putin's return to the Kremlin, "and not because Medvedev's presidency didn't bring any tangible dividends to Yerevan in the Karabakh settlement, but that there was no gift for Baku either."
"There's another issue here: Armenian authorities in recent years managed to build relations with Moscow that generally depend little on what the name of the Kremlin leader is. Although the habit of being more oriented toward Putin and his team seems to have remained the same in Yerevan," Dubnov writes.