Ֆրանսահայը բերման է ենթարկել Դիարբեքիրում քրդերի հետ կապ ունենալու համար
Սեպտեմբերի 21-25-ն ընկած ժամանակահատվածում թուրքական Դիարբեքիր քաղաքում անցկացված Միջագետքի սոցիալական ֆորումի ընթացքում ազգությամբ հայ Ֆրանսիայի  քաղաքացի հրավիրվել է Դիարբեքիրի ոստիկանական բաժին: Նրա կալանավորման մասին լուրերը տարածվել են միայն այսօր, երբ լրագրողը վերադարձել է Ֆրանսիա և միջադեպի մասին տեղեկացրել Ստամբուլում Ֆրանսիայի հյուպատոսարանին, հայտնում է Epress.am-ի թղթակիցը Թուրքիայում:
Համաժողովից առաջ ոստիկանությունը կանգնեցրել և խուզարկել է նրան: Այն բանից հետո, երբ նրա մոտ քրդական կուսակցության պատգամավորներին պատկանող հեռախոսահամարներ են հայտնաբերվել, նրան հրավիրել են ոստիկանություն` պարզաբանումներ տալու քրդական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների առնչությամբ, քանի որ վերջինս, ըստ ուժայինների, կապված է եվրոպական համայնքի կողմից սատարվող ահաբեկչական գործողությունների հետ:
Ֆրանսիայի քաղաքացին հայկական խոշոր հիմնադրամների անդամ է: Նա Թուրքիա էր ժամանել հայերի մասին ուսումնասիրություններ անցկացնելու նպատակով և հանդիպումներ են ունեցել որոշ գործիչների հետ հոդվածների նախապատրաստման, ինչպես նաև հայերի, թուրքերի և քրդերի միջև երկխոսությանը նպաստելու համար:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 21-ին «Երկիր» միության Ֆրանսիայի մասնաճյուղի անդամները հանդիպել էին  Դիարբեքիրի ազգությամբ քուրդ քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրի հետ` քննարկելու համար համատեղ սոցիալ-մշակութային ծրագրեր իրականացնելու հեռանկարները, ինչն էլ, հավանաբար, առիթ է հանդիսացել թուրքական իշխանությունների համար հարցաքննության կանչելու ֆորումի մասնակիցներին:

Французского армянина задержали из-за «подозрительных курдов»
Французского журналиста армянского происхождения Тиграна Екавяна, который 21-25 сентября участвовал в Социальном форуме Междуречья, задержала полиция турецкого города Диарбекир. Информацию об этом консульство Франции распространила только в среду, 5 октября, когда журналист уже вернулся на родину, сообщает корреспондент Epress.am.
До начала форума его подвергли обыску и решили задержать после того, как обнаружили у журналиста телефонный номер курдских депутатов. Екавян должен был объяснить свои встречи с представителями курдской общины, которые, как утверждают силовики, связаны с террористическими действиями, поддерживаемыми со стороны курдов Европы.
Екавян, будучи членом крупных армянских фондов во Франции, посетил Турцию, чтобы провести исследования среди местных армян, подготовить статью и содействовать диалогу между армянами, турками и курдами, говорится в сообщении консульства.
Напомним, что 21 сентября представители французского филиала Союза «Еркир» встречались с мэром Диарбекира, этническим курдом Османом Байдемиром, чтобы обсудить перспективы реализации социально-культурных программ, что и послужило поводом для допроса участника форума, пишет наш репортер в Стамбуле.