Ֆրանսահայը բերման է ենթարկել Դիարբեքիրում քրդերի հետ կապ ունենալու համար
Սեպտեմբերի 21-25-ն ընկած ժամանակահատվածում թուրքական Դիարբեքիր քաղաքում անցկացված Միջագետքի սոցիալական ֆորումի ընթացքում ազգությամբ հայ Ֆրանսիայի  քաղաքացի հրավիրվել է Դիարբեքիրի ոստիկանական բաժին: Նրա կալանավորման մասին լուրերը տարածվել են միայն այսօր, երբ լրագրողը վերադարձել է Ֆրանսիա և միջադեպի մասին տեղեկացրել Ստամբուլում Ֆրանսիայի հյուպատոսարանին, հայտնում է Epress.am-ի թղթակիցը Թուրքիայում:
Համաժողովից առաջ ոստիկանությունը կանգնեցրել և խուզարկել է նրան: Այն բանից հետո, երբ նրա մոտ քրդական կուսակցության պատգամավորներին պատկանող հեռախոսահամարներ են հայտնաբերվել, նրան հրավիրել են ոստիկանություն` պարզաբանումներ տալու քրդական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների առնչությամբ, քանի որ վերջինս, ըստ ուժայինների, կապված է եվրոպական համայնքի կողմից սատարվող ահաբեկչական գործողությունների հետ:
Ֆրանսիայի քաղաքացին հայկական խոշոր հիմնադրամների անդամ է: Նա Թուրքիա էր ժամանել հայերի մասին ուսումնասիրություններ անցկացնելու նպատակով և հանդիպումներ են ունեցել որոշ գործիչների հետ հոդվածների նախապատրաստման, ինչպես նաև հայերի, թուրքերի և քրդերի միջև երկխոսությանը նպաստելու համար:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 21-ին «Երկիր» միության Ֆրանսիայի մասնաճյուղի անդամները հանդիպել էին  Դիարբեքիրի ազգությամբ քուրդ քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրի հետ` քննարկելու համար համատեղ սոցիալ-մշակութային ծրագրեր իրականացնելու հեռանկարները, ինչն էլ, հավանաբար, առիթ է հանդիսացել թուրքական իշխանությունների համար հարցաքննության կանչելու ֆորումի մասնակիցներին:

A French citizen of Armenian descent was taken under police custody during the Mesopotamia Social Forum which took place from Sept. 21–25 in the southeastern Turkish city of Diyarbakir. News of his being detained was disseminated only today, when Tigran Yegavian returned to France and contacted the French Consulate in Istanbul to investigate the issue.
Ahead of the forum, police stopped and searched Yegavian, along with others. After they found phone numbers of MPs of Turkey's main Kurdish party, the Peace and Democracy Party (BDP), in his possession, police called him in to be questioned about his meetings with members of Turkey's Kurdish community, because they, according to police officials, are tied to "the acts of terrorism supported by the European community."
Yegavian, according to the Epress.am correspondent in Istanbul, is a member of a very important Armenian foundation in France. He had travelled to Turkey to conduct studies on Armenians and had meetings with some public figures in order to write articles, as well as to support dialogue among Armenian, Turkish and Kurdish peoples.
Note, on Sept. 20 members of the French branch of Yerkir Union (Yerkir Europe) met with Diyarbakir mayor Osman Baydemir of Kurdish descent to discuss possible joint intercultural programs between the civil societies of Armenia, Turkey and the Armenian diaspora, which, most likely, was the reason Turkish authorities called forum participants in for questioning.