Բրեյվիկի զոհերի հարազատները խնդրում են ինտերնետից ջնջել ֆիլմի թրեյլերը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այս տարվա հուլիսին նորվեգական Ուտոյա կղզում Անդերս Բերինգ Բրեյվիկի կողմից իրականացված ահաբեկչության հետևանքով զոհվածների հարազատները դիմել են ոստիկանություն` պահանջելով ստիպել այդ դեպքերի մասին պատմող ֆիլմի հեղինակներին ջնջել կինոնկարի թրեյլերը համացանցից:
Նորվեգական VG կայքի տեղեկություններով` զոհերի հարազատները հոգեկան ցավ են ապրում այն դիտելուց, այդ իսկ պատճառով նման խնդրանքով դիմել են ֆիլմի հեղինակներին: Կինոնկարի պատրաստման աշխատանքները դեռևս շարունակվում են ԱՄՆ-ում:
Ֆիլմը ստացել է «Ուտոյա կղզին» անվանումը: YouTube կայքում տեղադրված Ֆիլմի թրեյլերում ներկայացվում են կղզում տեղի ունեցած որոշ իրադարձություններ:
Զոհերի հարազատների շահերը ներկայացնող փաստաբանը հայտարարել է, որ այս ֆիլմը բոլորովին տեղին չէ:
Ֆիլմի գործադիր պրոդյուսեր Ջորջ Անթոնի խոսքով` ֆիլմի ստեղծման պատճառներից մեկը զենք կրելու վերահսկողությունը խստացնելու և համապատասխան ավելի խստ օրենքներ ընդունելու կոչ անելն է:

Родственники жертв Брейвика просят удалить из интернета трейлер фильма о событиях на Утойе (ВИДЕО)
Родственники убитых на острове Утойя обратились к полиции с просьбой – заставить создателей художественного фильма о событиях 22 июля удалить трейлер фильма из Интернета.
По данным норвежского интернет-издания VG, полиция сообщила, что родственники жертв испытывают новую душевную боль и поэтому обратились к создателям фильма, производство которого в настоящее время идет в Соединенных Штатах.
Фильм получил название "Остров Уойя". В трейлере фильма, загруженном на YouTube, показаны некоторые из событий на острове, не далеко от Осло, где были убиты 69 участников молодежного лагеря, организованного норвежской Партией труда.
Адвокат, представляющий интересы родственников жертв, заявил, что это кино совершенно неуместно.
По словам исполнительного продюсера фильма, Джорджа Антона, одно из причин создания фильма является призыв ужесточить контроль над ношением огнестрельного оружия и принять соответствующие более строгие законы, а также оснастить легально продаваемые пистолеты системой GPS.