Բրեյվիկի զոհերի հարազատները խնդրում են ինտերնետից ջնջել ֆիլմի թրեյլերը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այս տարվա հուլիսին նորվեգական Ուտոյա կղզում Անդերս Բերինգ Բրեյվիկի կողմից իրականացված ահաբեկչության հետևանքով զոհվածների հարազատները դիմել են ոստիկանություն` պահանջելով ստիպել այդ դեպքերի մասին պատմող ֆիլմի հեղինակներին ջնջել կինոնկարի թրեյլերը համացանցից:
Նորվեգական VG կայքի տեղեկություններով` զոհերի հարազատները հոգեկան ցավ են ապրում այն դիտելուց, այդ իսկ պատճառով նման խնդրանքով դիմել են ֆիլմի հեղինակներին: Կինոնկարի պատրաստման աշխատանքները դեռևս շարունակվում են ԱՄՆ-ում:
Ֆիլմը ստացել է «Ուտոյա կղզին» անվանումը: YouTube կայքում տեղադրված Ֆիլմի թրեյլերում ներկայացվում են կղզում տեղի ունեցած որոշ իրադարձություններ:
Զոհերի հարազատների շահերը ներկայացնող փաստաբանը հայտարարել է, որ այս ֆիլմը բոլորովին տեղին չէ:
Ֆիլմի գործադիր պրոդյուսեր Ջորջ Անթոնի խոսքով` ֆիլմի ստեղծման պատճառներից մեկը զենք կրելու վերահսկողությունը խստացնելու և համապատասխան ավելի խստ օրենքներ ընդունելու կոչ անելն է:

A US movie in the making of the July 22 shootings that claimed 69 lives in Norway has prompted Oslo police to urge the movie producers to pull a trailer from the internet, a news report said Sunday.
Norwegian police cited the distress the film project has caused next-of-kin, according to an email sent to the producers of the film, which is being made in the United States, the VG daily said, reports Times Live.
The film is entitled Utoya Island. The trailer, which has been uploaded on video-sharing site YouTube, depicts some of the events at the island near Oslo where 69 participants at a youth camp organised by the Labour Party youth wing were killed.
A lawyer representing the Labour Party youth wing said the movie was inappropriate.
Anders Behring Breivik, the man who has admitted to the shooting and a car bombing in central Oslo that killed eight people, remains in custody.
Executive producer George Anton told VG that one reason for making the movie was to drum up support for stricter gun control laws, for instance by equipping legally sold handguns with global positioning system devices.