Արգելված ֆիլմի դերասանուհուն մտրակի 90 հարվածի և ազատազրկման են դատապարտել
Իրանում արգելված ֆիլմի դերասանուհուն մտրակի 90 հարվածների և մեկ տարվա ազատազրկման են դատապարտել երկրի իշխանություններին հեղինակազրկելու և ճաղատ գլխով հանդես գալու համար:
Իրանցի դերասանուհի Մարզիյախ Վաֆամերի գործով դատական վճիռը կարդացել են կիրակի օրը:
Դերասանուհուն բերման էին ենթարկել այս տարվա հուլիսին` «Իմ ծախված Թեհրան» ֆիլմի ցուցադրությունից հետո:
Իրանա-ավստրալիական համատեղ արտադրության ֆիլմը պատմում է երիտասարդ դերասանուհու մասին, ով հետապնդվում է իշխանությունների կողմից իր գործունեության համար:
Մի քանի դրվագներում դերասանուհին հայտնվում է ճաղատ գլխով և առանց ավանդական գլխաշորի:
Ֆիլմը որոշ պահպանողական իշխանական շրջաններում դժգոհության ալիք է բարձրացրել արդեն իրական կյանքում: Ֆիլմի ցուցադրությունը երկրում չի արտոնվել և ապօրինաբար է անցակցվել:

Актрису приговорили к 90 ударам плетью и году тюрьмы
Участницу запрещенного в Иране кинопроекта приговорили к 90 ударам плетью и году тюрьмы за дискредитацию власти в стране.
Решение суда по делу иранской актрисы Марзиях Вафамехр огласили в воскресение после нескольких месяцев разбирательств.
Артистку задержали в июле этого года, после выхода на экраны фильма "Мой продажный Тегеран".
Киноповесть совместного ирано-австралийского производства рассказывает историю молодой актрисы, которая подвергается преследованию властей за свою творческую работу в театре.
В некоторых сценах девушка появляется с обритой налысо головой и без традиционного платка.
Съемки вызвали волну неодобрений в консервативно настроенных кругах правительства Ирана уже в реальной жизни. Показ фильма не был одобрен и проходил в стране нелегально.
- Марзиях Вафамехр приговорна у публичному наказанию в виде 90 ударов плетью и года трюмного заключения, - гласит послание, оставленное на сайте иранской оппозиции.