Տիմոշենկոյին 7 տարի տվեցին, բայց դոլարները հետ չեն վերցնի (ՖՈՏՈ)
Կիևի Պեչյորսկի շրջանային դատարանը Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյին մեղավոր է ճանաչել պաշտոնական դիրքի չարաշահման մեջ և դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման, հաղորդում է ուկրաինական «ՈՒՆԻԱՆ»-ը: Միաժամանակ դատավճիռն ընթերցող դատավոր Ռոդիոն Կիրեևը հայտարարել է, որ դատարանը Տիմոշենկոյից հետ չի պահանջի երկրին պատճառված 200 մլն դոլարի վնասը:
Հիշեցնենք, որ հետաքննության արդյունքների համաձայն, 2009 թվականին Ռուսաստանի հետ գազի վերաբերյալ պայմանագիր կնքելիս Տիմոշենկոն, պաշտոնական դիրքը չարաշահելով, երկրին խոշոր չափերի վնաս է պատճառել:
«ՌԻԱ Նովոստիի» փոխանցմամբ`Տիմոշենկոն վճռի ընթերցման ժամանակ բանավեճի մեջ է մտել դատավորի հետ և, ընդհատելով նրան, հայտարարել, որ այս դատավճիռով նրանք «Ուկրաինայի ազատությունն» են գողանում: Դատավորը, ձայնը բարձրացնելով և անուշադրության մատնելով նրա դիտարկումները, շարունակել է դատավճիռն ընթերցել:
Նշենք, որ Ուկրաինային փողոցներում լարված իրավիճակ է: Դատարանի շենքը շրջափակման մեջ են վերցրել ինչպես նախկին վարչապետի կողմնակիցները, այնպես էլ նրա հակառակորդները: Ոստիկանության հետ ժամանակ առ ժամանակ ընդհարումներ են տեղի ունենում: Կան ձերբակալվածներ: Իրենց կարծիքն են հայտնել այս առնչությամբ նաև ֆեմինիստները: Նրանք մերկացել են և հայտարարել, որ Տիմոշենկոյի և նրա հիմնական հակառակորդ`նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի միջև որևէ տարբերություն չկա:
Դատավճռի ըներցումից և լրագրողների հետ շփվելուց հետո, Տիմոշենկոյին նիստերի դահլիճից տարել են ձերբակալվածների սենյակ:

Тимошенко простили миллионы и посадили на 7 лет (ФОТО)
Печерский суд Киева приговорил бывшего премьер-министра Юлию Тимошенко, признанную виновной в превышении должностных полномочий, к семи годам лишения свободы. При этом судья объявил, что суд решил не взыскивать с Тимошенко 1,5 млрд гривен (около 200 млн долларов) - именно такой ущерб, по мнению суда, она причинила государству в лице госкомпании «Нафтогаз Украины», подписав в 2009 году невыгодные соглашения с Москвой о поставках газа.
Во время оглашения приговора Тимошенко вступила в перепалку с судьей. Перебивая его, экс-премьер заявила, что этим приговором судья «забирает свободу у Украины». Судья повысил голос и, не обращая внимания на реплики Тимошенко, продолжил оглашать приговор.
Обстановка на улицах Киева накалилась еще до того, как стало известно, какой именно срок дали Тимошенко. Здание суда окружили как сторонники экс-премьера, так и ее противники. Вспыхивают мелкие потасовки с милицией, есть первые задержанные. Свое особое мнение в связи с процессом высказали феминистки: они разделись по пояс и заявили, что никакой разницы между Тимошенко и ее главным оппонентом - президентом Виктором Януковичем - нет.
В ожидании приговора и возможных массовых беспорядков в связи с ним власти привели правоохранительные органы в полную боевую готовность. Тысячи митингующих остановились недалеко от входа в суд и скандируют: «Милиция - с народом», «Тимошенко – волю», сообщает NEWSru.ua.