Հայկական հանցախումբը միլիոնավոր դոլարների ապօրինի թմրանյութ է վաճառել ԱՄՆ-ում
Հոկտեմբերի 13-ին երկու բժիշկներ և ևս 8 այլ քաղաքացիներ ձերբակալվել են Լոս Անջելեսի իրավապահ մարմինների կողմից` ապահովագրական ծրագրերի կեղծման միջոցով մոտ 1 միլիոն OxyContin (օրինական թմրանյութ, որը նշանակվում է բժիշկների կողմից հիվանդի մոտ առկա սուր ցավերի ժամանակ, դեղահաբի շրջանառությունը վերահսկվում է պետության կողմից) դեղահաբի ապօրինի շրջանառություն իրականացնելու համար, հայտնում է Myfoxla.com-ը:
Հանցավոր գործունեության մեջ մեղադրվողների թվում են հիվանդանոցի բժիշկներ հանդիսացող ազգությամբ հայ, 43 ամյա Մայք Միքաելյանը և կլինիկայի տնօրեն 52-ամյա Անջելիկա Սանամյանը:
Հետաքննության վարկածի համաձայն, դեղահաբերի իրացմամբ զբաղվող հանցավոր խմբավորման շղթան սկիզբ է առնում Lake Medical Group-ից: Վերոնշյալ կլինիկայում բժիշկները Medicare և Medi-Cal ընկերությունների ուժեղ ցավազրկողներ են նշանակել չապահովագրված և բուժման կարիք չունեցող հիվանդներին, հայտնում է ԱՄՆ դատախազության գրասենյակը:
The OxyContin ձեռք է բերվել դեղատներից կեղծ ճանապարհներով ապահովագրական ծրագրերի շրջանակներում: Հանցավոր խմբավորման ղեկավարները այնուհետև վերավաճառել են դեղահաբերը փողոցում`միլիոնավոր դոլարների շահույթ ստանալով:
Ավելի քան 1 միլիոն OxyContin դեղահաբերը ձեռքի վրա վաճառվել են 23-27 դոլարով:
Մեղադրյալները որոշ դեպքերում գողացել են նաև ապահովագրական ծրագրերում գրանցված մարդկանց անձնական տվյալները, որպեսզի օգտագործեն դրանք դեղահաբերը ձեռք բերելու նպատակով:
«Այս կազմակերպության ուղղությամբ իրականացվող երկու տարի տևողությամբ  հետաքննությունը ցույց է տալիս, թե որքան փորձառու են ներկայումս թմրանյութերի վաճառքով զբաղվողները: Կլինիկայի և բժիշկների շնորհիվ, կազմակերպությունը ոչ միայն ողողել է Լոս Անջելեսի փողոցները ծայրահեղ վտանգավոր թմրանյութով, այն նաև վնաս է հասցրել աղքատներին և տարեցներին օգնություն ցուցաբերելու պետական  ծրագրին», - ասել է ԱՄՆ դատախազ Անդրե Բիրոտը:

A federal indictment charges 14 people, including an 88-year-old doctor and two Armenian-American operators of a Los Angeles clinic, with running a scheme to illegally obtain and distribute OxyContin pills, carried out largely through insurance fraud, reports the Los Angeles Times.
The indictment stemmed from of a two-year investigation. Ten of the defendants were arrested Thursday morning, officials said.
The distribution ring was allegedly run out of Lake Medical Group, where doctors reportedly wrote prescriptions for the powerful painkiller to uninsured patients who did not need it, federal officials said. Defendants also allegedly obtained the pills from pharmacies by fraudulently billing public insurance programs such as Medicare.
Then members of the organization allegedly resold more than 1 million pills on the street for $23 to $27 a pill, raking in millions of dollars in profits.
The indictment also alleged that in some cases the defendants stole people’s identities and Medicare beneficiary information so they could obtain the OxyContin.
Clinic operators Mike Mikaelian, 43, of East Hollywood and Anjelika Sanamian, 52, of Van Nuys allegedly orchestrated the scheme. Two doctors — Morris Halfon, 88, and Eleanor Santiago, 73 — are accused of prescribing the pills to people who had no medical need for them. The other defendants allegedly assisted in the plot by serving as runners, recruiters or posing as patients.
The defendants all face charges of drug conspiracy or healthcare fraud. Mikaelian is also charged with wholesale distribution of OxyContin. The maximum sentences range from 10 to 40 years.