Ինչու է Սեյրան Օհանյանը արձակուրդ վերցրել
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այս օրերին արձակուրդում է գտնվում: Նա Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսից հետո մեկնել է նախապես ծրագրված արձակուրդի, քանի որ վերջին 4 տարում արձակուրդ չի գնացել:
Թերթի տեղեկությունների համաձայն, թեև Սեյրան Օհանյանն առողջական խնդիրներ չունի, սակայն ոտքի պրոթեզավորման հետ կապված տեխնիկական խնդիրները կարգավորելու համար արձակուրդ վերցնելու անհրաժեշտություն է առաջացել: «Ժողովուրդը» գրում է, որ Սեյրան Օհանյանն արձակուրդից վերադառնա 10 օրից:

Why is Armenia's Defense Minister on Vacation?
Armenian defense minister Seyran Ohanyan is currently on vacation, reports local daily Joghovurd. After the military parade dedicated to the Armenia's 20th anniversary of independence, Ohanyan left for a previously planned holiday, as he had not taken a vacation in the past 4 years.
Though Seyran Ohanyan doesn't have any health problems, Joghovurd writes, he had to take 10 days off to repair and maintain his leg prosthesis.
News of the defense minister's vacation has come against the backdrop of three non-combat deaths in Armenia's army. Relatives of the victims as well as supporters protested outside the government building yesterday. Another protest is planned for today at 1 pm outside the president's residence in Yerevan.