Երկրաշարժը և հեռուստատեսությունը. ինչ սպասել եթերից. կարծիք
Երեկ ուժեղ երկրաշարժ գրանցվեց, որը զգացին Երևանում և Հայաստանի այլ շրջաններում: Հայաստանի մայրաքաղաքի բնակիչների մեծ մասը մեկ ակնթարթում խուճապի մեջ դուրս վազեց փողոց: Բջջային կապը չէր գործում, փողոցում մարդիկ չգիտեին տեղի ունեցածի ծավալների և հետևանքների մասին:
«Հետաքրքիր է, Լենինականո՞ւմ ինչ վիճակ է», «Որտե՞ղ է երկրաշարժ եղել», «Ավերածություններ կա՞ն», - այս հարցադրումներն էին անում անհանգստացած մարդիկ:
Տեղեկություններ չկային:
Սովորության համաձայն, որից վաղուց ժամանակն է հրաժարվել, միացրեցի հեռուստացույցը: 1,5 ժամվա ընթացքում սկզբում անհամբերությամբ , այնուհետև զարմանքով, նյարդայնացած սպասում ու սպասում էի, թե երբ հայկական հեռուստաալիքները ինչ-որ բան կհաղորդեն տարերային աղետի մասին: Ալիքներից մեկով ֆուտբոլ էր ընթանում, մյուսներով`համերգներ, սերիալներ… Չգիտեմ, գոնե մեկ «վազող տող» կա՞ր. չեմ նկատել:
Շուտով համացանցը սկսեց տեղեկություններ հաղորդել: Ռուսաստանյան ԶԼՄ-ները (!) սկզբում կարճ, այնուհետև ավելի մանրամասն հաղորդում էին երկրաշարժի մասին: Հայկական հեռուստաալիքները շարունակում էին երգել, նվագել, ուրախացնել:
Ես հարց ունեմ, հավանաբար հռետորական, հայկական հեռուստաալիքները նախկինի պես զանգվածային լրատվամիջո՞ց են: Թե՞ վաղուց ժամանակն է փոխել հապավումը: Տարբերակները շատ են`զանգվածային զվարճանքի միջոցից, մինչ զոմբիացման, և վատ ճաշակի ձևավորման միջոց:
Որտեղ էին նրանք, ովքեր պետք է օպերատիվ տեղեկատվություն հաղորդեին ինձ ու ողջ երկրին տեղի ունեցած երկրաշարժի մասին: Սա շարքային իրադարձություն չէր: Մայրաքաղաքի ուղիղ կեսը փողոցներում էր: Ի դեպ, այն երկրի մայրաքաղաքը, որը 1988 թվականին աղետալի երկրաշարժ էր ապրել:
Բոլոր հեռուստաալիքների տեղեկատվական ծառայությունները գործում են սովորականի պես, բայց դեպքը տեղի էր ունեցել կիրակի՞: Տեղեկացնել միշտ է պետք (այլ հարց է` ինչպես և ինչպիսի տեղեկատվություն մատուցել ամեն օր: Եվ սա TV-ների նկատմամբ անվստահության ևս մեկ պատճառ է), առավել ևս, երբ հասարակությունը անհամբերությամբ սպասում է ինչ-որ տեղեկությունների ահաբեկչությունների, տարերային աղետների ժամանակ:
Մի բան է, երբ հեռուստատեսությունը ընդունում է իր թուլությունը, ոչ լիարժեքությունը, թերի լինելը, պարզ հայտարարում է այդ մասին և փորձում պայքարել տիրող իրավիճակի դեմ: Սա արդար դիրքորոշում է, որին կարելի է կարեկցել: Եվ մեկ այլ բան է, երբ գովասանքային հռետորաբանությունը, ինքնահավանությունն ու ինքնագոհությունը կուլ են տվել եթերը և ծածկել երկիրը մինչ ականջները:
Իրականությունն այնպիսին է, որ հայկական հեռուստաընկերությունը ինձ համար տեղեկատվություն ստանալու հարցում երրորդական տեղում է: Հենց այդպիսի իմաստ ունի այն այս երկրի այլ, ոչ փոքրաթիվ քաղաքացիների համար: Իսկ Հայաստանի անկախությունը ցնցում է իր դրսևորումներով. մենք այնքան ազատ ենք, որ երկիրը ոտքի հանած երկրաշարժի մասին տեղեկատվություն ստանում ենք այլ երկրներից:
Պատրանքներն ավելի են քչանում, ինչը հիասքանչ է: Կոչ եմ անում բոլոր մտերիմներին որքան հնարավոր է քիչ դիտել հայկական հեռուստատեսություն:

Yesterday there was a strong earthquake that was felt in Yerevan and other parts of Armenia. In an instant, a large number of inhabitants of the Armenian capital ran out into the streets in a panic. Mobile communication was failing, and people in the street didn’t know the scale and consequences of what had just happened.
“I wonder, how is it in Leninakan [Gyumri]?”, “Where did the earthquake happen?” and “Is there destruction?” were questions asked by anxious Armenian citizens.
There was no information.
By force of habit, which I should’ve given up long ago, I turned on the TV. For one-and-a-half hours, first with impatience then with amazement, I was irritated, waiting for Armenian TV channels to report news of the disaster. One channel was broadcasting football, the others — concerts, soap operas… I don’t know, was there even a single news ticker? I didn’t notice.
Soon, information about the incident appeared on the Internet. Russian (!) media first briefly then in more detail reported on the earthquake. Armenian TV channels continued to sing, play, and entertain its audiences.
I have a question, which is probably rhetorical: is Armenian TV still a mass medium? Or is it high time to replace the term? There are many options: a mass entertainment medium, before zombification and a medium that forms bad taste.
Where were all those who should’ve promptly informed me and the whole country about the earthquake that happened? This was no ordinary event: half of the capital poured out into the streets. Incidentally, the capital of a country, which in 1988, experienced a catastrophic earthquake.
The news services of all the local TV channels were functioning normally, but the incident took place on a Sunday? You should always inform (how and what information to present every day is another question altogether. And this is another important reason to distrust TV), especially when the public is impatiently waiting for any news when there are terrorist attacks, natural disasters and so on.
It’s one thing when television admits its weakness, inadequacy, its defectiveness – it openly states it and tries to fight the status quo. This is an honest position, with which you can sympathize. But it’s another thing when the rhetoric of praise, self-conceit and complacency have absorbed the airwaves and covered the country by the ears.
The reality is that, for me, Armenian television, as a means of obtaining information, is third rate. It has exactly the same meaning for a considerable number of citizens of this country. But Armenia’s independence shakes in its manifestations: we are so independent that we get news about the earthquake that brought the country to its feet from other countries.
These days there are fewer delusions, which is great. I urge all friends to watch Armenian TV as infrequently as possible.