Կարեն Կարապետյան. «Նախագահը հարգեց իմ որոշումը» (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը «Արմնյուզ» հեռուստաալիքի եթերում հաստատել է իր հրաժարականի մասին լուրը և խոստովանել, որ այդ որոշումն իրեն բավական դժվար է տրվել: Նրա խոսքով` հրաժարականը պայմանավորված է այլ աշխատանքի տեղափոխվելու, ինչպես նաև անձնական բնույթի պատճառներով:
Կարապետյանը հերքել է լուրերն այն մասին, թե իբր լքում է քաղաքապետի պաշտոնը Սերժ Սարգսյանի կամ նախագահի աշխատակազմի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով: Նման տեսակի լուրերը նա անվանել է աբսուրդ:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով` նախագահի և ՀՀԿ-ի կողմից իր հանդեպ վստահությունը եղել է անսահման:
«Նախագահը հարգեց իմ որոշումը, շատ լավ զրույց ենք ունեցել: Իմ կայացման մեջ ինքը ֆանտաստիկ մեծ դեր է ունեցել», - ասել է քաղաքապետը` նշելով, որ պաշտոնից հեռանալը չի նշանակում հեռանալ թիմից և կապ չունենալ Հայաստանի հետ:
Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել այն երևանցիներին, որոնք մեծ հույսեր էին կապում իր գործունեության հետ, և ներողություն խնդրել, եթե որևէ սպասելիք չի արդարացրել:
Քաղաքականություն վերադառնալու վերաբերյալ հարցին քաղաքապետը պատասխանել է, որ երբեք իր պաշտոնը քաղաքական չի համարել և բազմիցս նշել է, որ քաղաքականությամբ զբաղվելու ցանկություն չունի:
Ինչ վերաբերում է ապագա քաղաքապետին, ապա, Կարապետյանի խոսքով, ինքն իրեն իրավասու չի համարում քննարկել այդ հարցը:

In a televised interview with ArmNews Armenian News Channel Yerevan Mayor Karen Karapetyan confirmed reports of his resignation, confessing that the decision was a very difficult one to make.
The former chief executive of ArmRosGazprom (alternatively spelled ArmRusGasprom) at the same time refuted rumors that he’s leaving his post due to disagreements with Armenian President Serzh Sargsyan or any of the president’s staff. He called such rumors “absurd”.
According to Karapetyan, the trust of the president and ruling Republican Party of Armenia (HHK) in him has been immense.
“The president respected my decision; we had a great talk. He played a huge role in my realization,” said the mayor, noting that leaving his position doesn’t mean leaving the team and not having anything to do with Armenia.
Karapetyan then thanked those Yerevan residents who tied great hopes to his actions and apologized if any expectations were unmet.
Asked about returning to politics, the mayor said he never considered his position to be political and has repeatedly said he has no desire to engage in politics.
As to the future mayor of the Armenian capital, Karapetyan said he doesn’t consider himself qualified to discuss the matter.