«Նախագահը ոնց որոշի». Ալիկ Սարգսյանը հաստատել է, որ հեռանում է
ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում այսօր հաստատել է իր պաշտոնանկության մասին լուրը։
«Ինձ նոր են զանգահարել, գիտեմ որ այդ փոփոխությունը լինում ա», - ասել է Ալիկ Սարգսյանը՝ հավելելով, թե իր համար անսպասելի ոչինչ չկա․
«Ի՞նչ է եղել։ Շատ նորմալ երեւույթ է։ Հավերժական ոչինչ չկա։ Ես շարունակելու եմ ծառայել երկրին, երկրի ղեկավարին, մեր ժողովրդին։ Իմ կյանքում ոչ մի բան չի փոխվելու»։
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին՝ ինչո՞վ է նա բացատրում պաշտոնից ազատվելը, գուցե վատ աշխատանքո՞վ, Ալիկ Սարգսյանը պատասխանել է, թե նման բան չի կարող լինել․
«Որովհետև իմ ցուցանիշները շատ լավ են, օպերատիվ իրադրությունը վերահսկվում է, հասարակական կարգի խախտում չունեմ, որևիցէ հարց ոստիկանության բացերի հետ կապված այս պահին չունեմ»։
Ոստիկանապետը նաև վստահություն է հայտնել, որ իրեն փոխարինողն էլ «պատահական մարդ» չէ։
«Պրոֆեսիոնալ ա, նորմալ ա, որևիցե խնդիր չկա», - ասաց Ալիկ Սարգսյանը։ Ռադիոկայանի ճշտող հարցին՝ արդյոք խոսքը ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Վլադիմիր Գասպարյանի մասի՞ն է, ոստիկանապետը պատասխանել է կարճ՝ «այո»։
Ալիկ Սարգսյանը դեռևս տեղյակ չէ, թե իրեն ինչ նոր պաշտոնի են տեղափոխում, չնայած մամուլում լուրեր են շրջանառվում այն մասին, որ նա կարող է նշանակվել նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում։ Ոստիկանապետը նշել է, որ գնում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ և ամեն ինչ պարզ կլինի մեկ ժամից։
«Ինչ էլ առաջարկի հանրապետության նախագահը՝ ես քննարկելու ոչինչ չունեմ, առանձնապես պաշտոններ չեմ սպասում։ Նախագահը ոնց որոշի՝ պատրաստ եմ ծառայել, էդ իմ կոչումն ա, ես ուրիշ կոչում այս պահին չունեմ», - եզրափակել է Ալիկ Սարգսյանը։

RA Police Chief Alik Sargsyan, in conversation with RFE/RL’s Armenia service, today confirmed news of his dismissal.
“They just called me; I know that such a change occurs,” he said, adding that there’s nothing unexpected for him in this matter.
“So what? This is completely normal. Nothing is eternal. I will continue to serve the country, the country’s leader, and our people. Nothing will change in my life.”
Asked by RFE/RL’s Armenian service (Azatutyun), in his opinion, what might the reasons for the discharge, and whether it might be due to doing a bad job, the police chief said that couldn’t be the case.
“My indicators are very good, the situation with crime is under control, and public order is maintained. There is no issue currently connected with police shortcomings.”
Alik Sargsyan also expressed confidence that his successor wouldn’t be “a random person”.
Asked whether he might be referring to Deputy Minister of Defense Vladimir Gasparyan, Alik Sargsyan answered briefly, “Yes”.
Though he doesn’t know what new position awaits him, local media reports indicate that Alik Sargsyan will be appointed as the Deputy Chief of RA Presidential Staff. The police chief said he is going to meet with Armenian President Serzh Sargsyan and everything will be clarified within the hour.
Updated 4:19 pm on Nov. 2, 2011, to correspond with the English version of the original article in Armenian by RFE/RL’s Armenian service.