Ռուսաստանյան ռազմակայանին պատկանող ռազմական ավանները կփոխանցեն Հայաստանին
Ռուսաստանի զինված ուժերի ղեկավարությունը աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել: Նրանք պատրաստվում են Հայաստանին փոխանցել 102-րդ ռուսաստանյան ռազմակայանին պատկանող ազատված ռազմական ավանները: Ռուսաստանյան սպայական կազմը վերահսկելու է օբյեկտները Հայաստանին փոխանցելու ձևակերպումների գործընթացը:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների տեղեկությունների համաձայն, սույն գործարքը շահեկան կլինի երկու կողմերի համար էլ, քանի որ Հայաստանը ռազմական ավաններ կստանա երևանյան կայազորում, իսկ Ռուսաստանը կկրճատի իր ֆինանսական ծախսերը:
Հայաստանի տարածքում տեղաբաշխված ռուսաստանյան զինվորականների օպտիմալացումը հարկադրական քայլ է եղել, քանի որ իրականացված հատուկ կազմակերպչա-աշխատանքային միջոցառումների ընթացքում ռազմակայանի անձնակազմը զգալիորեն կրճատվել է:
Սակայն, հարկ է նշել, որ առայժմ խոսք չի գնում Հայաստանում ՌԴ ռազմակայանի աշխատակիցների կրճատման մասին: Ռուսաստանյան զինծառայողները նախկինի պես մարտական հերթապահություն են անցկացնելու ԱՊՀ երկրների Պաշտպանության միացյալ համակարգի ծրագրի շրջանակներում:

Russian Base in Armenia to Transfer its Military Housing Settlements to Armenia
The leadership of Russia's Armed Forces, in Armenia for a working visit, are preparing to transfer to Armenia military housing settlements belonging to the 102nd Russian military base in Gyumri. The group of senior Russian officers visiting the country will be monitoring the transfer process.
According to representatives of Russia's Ministry of Defense, this transaction will be beneficial to both parties since Armenia will receive military settlements at its Yerevan garrison, while Russia will reduce the costs associated with keeping the settlements.
Optimizing the deployment of Russian military on Armenia's territory was a forced move, as military base staffing level was significantly reduced during special organizational and staff activities, reports eip.ru.
However, at this time, no further reduction in personnel of the Russian base in Armenia is expected.