ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ – Oձունի եկեղեցին կվերականգնեն երեք տարվա ընթացքում
Թեև այսօր Օձունի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կանոնավոր պատարագ է մատուցվում, պսակադրություններ են կատարվում, մկրտվում են մանուկներ, հուղարկավորում են հանգուցյալներ, սակայն մեկուկես հազարամյակ կանգուն մնացած կոթողին սպառնում է փլուզումը: Այս մասին ասված է «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարգործական հիմնադրամի տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Հիմնադրամի ներկայացուցիչները նշում են, որ լրջորեն վնասված են եկեղեցու ձեղունը, որմերը և հիմքը:
Հոկտեմբերի 18-ին «Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամը ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ ստորագրել է սրբավայրի վերականգնման վերաբերյալ հուշագիր: Այժմ հիմնադրամը սպասում է շինարարական-վերականգնողական ընկերության ընտրության մրցույթի արդյունքներին:
Հիմնադրամը հանձն է առել ֆինանսավորել վերականգնողական աշխատանքները, որոնք կտևեն շուրջ 3 տարի և ներկայացրել է վանքի պատմության մասին պատմող տեսանյութ:

Though today the Surb Mariam Astvatsatsin (“Holy Mary Mother of God”) Church in the northern Armenian village of Odzun offers regular mass, conducts wedding, baptism and funeral ceremonies, the 1500-year-old church threatens to collapse, according to a press statement issued by the Hovhannes Imastaser Catholicos Oznetsi (Catholicos John of Odzun) charitable foundation.
The Foundation notes that the church’s roof, walls, and foundation are seriously damaged.
On Oct. 18, the Foundation signed a memorandum with Armenia’s Ministry of Culture to repair and restore the holy site. Now, it’s just waiting for the results of the tender to select a construction company to conduct the work.
The Foundation, established in April of this year by Odzun-born Russia-based businessman Movses Dzavaryan, is committed to financing reconstruction work, which will take around 3 years and present a film on the history of the monastery.