Ադրբեջանում սպասում են Հայաստանի սնանկացմանը
Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև ռազմական գործողությունների վերսկսման շատ փոքր հավանականություն կա, ArmRADIO-FM107 ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է բրիտանացի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը:
«Այս տարվա հուլիսին ես Բաքվում էի, և Կազանից հետո նրանց արձագանքը հետևյալն էր` նրանք պատերազմ չեն ցանկանում և զենքի վրա փող են ծախսում ոչ թե պատերազմելու նպատակով, այլ որպեսզի ստիպեն Հայաստանին զենքի մրցարշավի մեջ մտնել և սնանկանալ: Կարծում եմ, որ Ադրբեջանը պատրանքների մեջ է», - ասել է դե Վաալը:
Փորձագետի խոսքով` անկախ ֆինանսական հնարավորություններից, հայկական կողմը միակողմանի զիջումների չի գնա: «Եթե 10-15 տարով հետ գնանք, միանշանակ կարող ենք ասել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հավասար էին իրենց հնարավորություններով: Հիմա Ադրբեջանը ակնհայտորեն ավելի հարուստ և ուժեղ երկիր է: Սակայն արդյո՞ք կարելի է սա կապել ղարաբաղյան խնդրի հետ: Ոչ, չեմ կարծում, որովհետև, անգամ եթե Հայաստանը ավելի աղքատ է և ավելի թույլ, Ղարաբաղի պաշտպանության համար այն կանի ամեն հնարավոր բան: Եվ թեև ես չեմ կարծում, որ Հայաստանը լավ սոցիալ տնտեսական հեռանկարներ ունի, միաժամանակ չեմ էլ կարծում, որ Հայաստանը ստիպված կլինի զիջել Ղարաբաղը»,-եզրակացրել է քաղաքագետը:

Azerbaijan Waiting for Armenia to Go Bankrupt: de Waal
The possibility of renewed hostilities between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh is very small, Thomas de Waal, an expert on the South Caucasus and senior associate at the Carnegie Endowment for International Peace in Washington, said in an interview with ArmRADIO-FM107.
"In July of this year, I travelled to Baku, and their reaction after Kazan was that they don't want war and they're spending money on weapons not to fight but to force Armenia to join the arms race and go bankrupt. I think that Azerbaijan is living an illusion," he said, reports Russian-language news agency Regnum.
According to the analyst, regardless of financial means, Armenia won't make unilateral concessions. "If you go back 10–15 years ago, Armenia and Azerbaijan were equal. Now Azerbaijan is clearly a richer and stronger country. However, can this be linked with the Karabakh issue? No, I don't think so, because even if Armenia is poorer and weaker, it will do everything in its power to protect Karabakh. And although I don't think Armenia has very good social and economic prospects, I also don't think that Armenia will be forced to cede Karabakh."