Ով էր թույլ տվել «Պարսկական աշտարակ» կառուցել Երևանի կենտրոնում
Երևանի կենտրոնում` Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, 50 հարկանի շենքի կառուցումը ճարտարապետները անընդունելի են համարում և ահազանգում են, որ այն կարող է խաթարել Երևանի կենտրոնի դիմապատկերը:
Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել են Երևանի քաղաքապետարանի ավագանու քաղաքաշինության հանձնաժողովի նախագահ Հրաչ Պողոսյանը և ՀՀ Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը գրել էր, որ Երևանի կենտրոնում կառուցման համար նախատեսված «պարսկական աշտարակի» նախագիծը պատկանում է իրանական ընկերությանը:
Հրաչ Պողոսյանն իր խոսքում նշել է, որ երկու օր առաջ զրուցել է քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի հետ և պարզել է, որ այդ տարածքը պատկանել է Նկարիչների միությանը և 90-ականներին գնվել է ինչ-որ իրանական ընկերության կողմից:
«Դրա հետևի մասում էլ մասնավոր հողամաս է եղել, որը դարձյալ նրանք գնել են, որից հետո այդ նախագիծը առանց քննարկվելու քաղաքաշինական խորհրդի կողմից դիտարկվել է քաղաքապետարանի ղեկավարության կողմից և տրվել է ճարտարապետական առաջադրանք: Դա Գագիկ Բեգլարյանի ժամանակ էր, և գլխավոր ճարտարապետն էլ եղել է Սամվել Դանիելյանը: Առաջադրանքը տալու ժամանակ, Սամվել Դանիելյանի կարծիքով, արել են այնպես, որ շենքը այդքան բարձր չլինի և տվել են 25 հարկի առաջադրանք», - ասել է Հրաչ Պողոսյանը:
Նա նշել է, որ նույնիսկ 25 հարկն էլ չի կարելի կառուցել: Պողոսյանը կարծիք է հայտնել, որ այդ հարցը նախ անհրաժեշտ է քննարկել Ճարտարապետների միությունում, շտապ եզրակացություն տալ քաղաքապետարանին, իսկ հետո քննարկել լայն հասարակության շրջաններում և փորձել դիմակայել նախագծի կայացմանը:
Մկրտիչ Մինասյանը նշել է, որ 4-5 տարի առաջ քաղաքաշինական խորհրդում քննարկվել է այդ վայրում շենքի կառուցման նման մի նախագիծ, որը ներկայացրել էր իրանական կողմը, սակայն այն մերժվել էր:
«2009-ին տրված է նախագծային առաջադրանք, բայց այդ առաջադրանքն արդեն ուժը կորցրած վիճակում է, քանի որ 2 տարի է անցել: Անպայման պետք է այնպես անել, որ այդ որոշումը ռեանիմացիայի չենթարկվի, նույնսիկ 10-20 հարկանիի դեպքում»,- ասել է Մինասյանը:
Վերջինս նաև նշել է, որ մեր քաղաքի բուն փոքր կենտրոնը նման ոտնձգությունից զերծ պահելու համար պետք է քաղաքաշինական ինչ-որ ռեժիմ հայտարարվի: Մինասյանի խոսքով` բավական է նմանատիպ մի կառույց լինի, և Երևանի կենտրոնն իսպառ կոչնչացվի:

Home / Armenia / Who Allowed the Construction of Persia Tower in Downtown Yerevan?
Architects consider the construction of a 50-storey building in Charles Aznavour Square in downtown Yerevan to be unacceptable and warn that it might ruin the image of downtown Yerevan, said Chair of the Yerevan City Hall Standing Commission on Urban Development and Land Tenure Hrach Poghosyan and Union of Architects of Armenia Chair Mkrtich Minasyan at a press conference held in Yerevan earlier today.
Recall, last week, local daily Haykakan Jamanak (“Armenian Times”) published a piece in which it stated that the idea behind the proposed mixed-use development called “Persia Tower” belongs to an unnamed Iranian company.
Hrach Poghosyan noted that he spoke with the city’s chief architect, Narek Sargsyan, a couple of days ago and found out that the area in question belonged to the Artists’ Union of Armenia, but was purchased by an Iranian company in the 90s.
“The back area was also private land which they [i.e. the Iranian company] also purchased, after which this project, without being discussed by the Urban Development Council, was observed by the leadership at city hall and an architectural task was given. That was during the term of [former mayor] Gagik Beglaryan, and the chief architect was Samvel Danielyan. When they were giving the job, in Samvel Danielyan’s opinion, it was for the building not to be that high and they aimed for 25 storeys,” said Poghosyan, adding, however, that even 25 storeys can’t be built.
In the city official’s opinion, this matter needed to first be discussed by the Union of Architects, who would then give a swift resolution to city hall and after to discuss the matter in broader circles in society and try to resist implementing the project.
Minasyan, in turn, noted that a similar proposal, again made by an Iranian party, to construct a building in that spot was discussed by the Urban Development Council 4–5 years ago; however, it was denied.
“A project task was drawn up in 2009, but this job is no long in force, since two years have passed. We must do it so that this decision does not become subject to resurrection, even in the case of 10–20 storeys,” he said.
The Union of Architects chair also noted that a mode of management for urban development be announced in order to refrain from such inroads being made in Yerevan’s downtown core. In Minasyan’s words, it’s enough for there to be such a building and downtown Yerevan will be completely destroyed.