Ով էր թույլ տվել «Պարսկական աշտարակ» կառուցել Երևանի կենտրոնում
Երևանի կենտրոնում` Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, 50 հարկանի շենքի կառուցումը ճարտարապետները անընդունելի են համարում և ահազանգում են, որ այն կարող է խաթարել Երևանի կենտրոնի դիմապատկերը:
Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել են Երևանի քաղաքապետարանի ավագանու քաղաքաշինության հանձնաժողովի նախագահ Հրաչ Պողոսյանը և ՀՀ Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը գրել էր, որ Երևանի կենտրոնում կառուցման համար նախատեսված «պարսկական աշտարակի» նախագիծը պատկանում է իրանական ընկերությանը:
Հրաչ Պողոսյանն իր խոսքում նշել է, որ երկու օր առաջ զրուցել է քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի հետ և պարզել է, որ այդ տարածքը պատկանել է Նկարիչների միությանը և 90-ականներին գնվել է ինչ-որ իրանական ընկերության կողմից:
«Դրա հետևի մասում էլ մասնավոր հողամաս է եղել, որը դարձյալ նրանք գնել են, որից հետո այդ նախագիծը առանց քննարկվելու քաղաքաշինական խորհրդի կողմից դիտարկվել է քաղաքապետարանի ղեկավարության կողմից և տրվել է ճարտարապետական առաջադրանք: Դա Գագիկ Բեգլարյանի ժամանակ էր, և գլխավոր ճարտարապետն էլ եղել է Սամվել Դանիելյանը: Առաջադրանքը տալու ժամանակ, Սամվել Դանիելյանի կարծիքով, արել են այնպես, որ շենքը այդքան բարձր չլինի և տվել են 25 հարկի առաջադրանք», - ասել է Հրաչ Պողոսյանը:
Նա նշել է, որ նույնիսկ 25 հարկն էլ չի կարելի կառուցել: Պողոսյանը կարծիք է հայտնել, որ այդ հարցը նախ անհրաժեշտ է քննարկել Ճարտարապետների միությունում, շտապ եզրակացություն տալ քաղաքապետարանին, իսկ հետո քննարկել լայն հասարակության շրջաններում և փորձել դիմակայել նախագծի կայացմանը:
Մկրտիչ Մինասյանը նշել է, որ 4-5 տարի առաջ քաղաքաշինական խորհրդում քննարկվել է այդ վայրում շենքի կառուցման նման մի նախագիծ, որը ներկայացրել էր իրանական կողմը, սակայն այն մերժվել էր:
«2009-ին տրված է նախագծային առաջադրանք, բայց այդ առաջադրանքն արդեն ուժը կորցրած վիճակում է, քանի որ 2 տարի է անցել: Անպայման պետք է այնպես անել, որ այդ որոշումը ռեանիմացիայի չենթարկվի, նույնսիկ 10-20 հարկանիի դեպքում»,- ասել է Մինասյանը:
Վերջինս նաև նշել է, որ մեր քաղաքի բուն փոքր կենտրոնը նման ոտնձգությունից զերծ պահելու համար պետք է քաղաքաշինական ինչ-որ ռեժիմ հայտարարվի: Մինասյանի խոսքով` բավական է նմանատիպ մի կառույց լինի, և Երևանի կենտրոնն իսպառ կոչնչացվի:

Кто позволил строить в Ереване «Персидский небоскреб»
Армянские архитекторы считают неприемлемым строительство 50-этажного здания в центре Еревана на площади Шарля Азнавура. Ереван может потерять свое лицо, опасаются они.
На пресс-конференции в понедельник этой проблемы коснулись глава комиссии градостроительного совета мэрии Еревана Грач Погосян и глава союза архитекторов Мкртич Минасян.
Напомним, что на прошлой неделе газета «Айкакан Жаманак» писала, что проект строительства «Персидского небоскреба» в Ереване принадлежит иранской компании.
2 дня назад  Грач Погосян побеседовал с главным архитектором города Нареком Саргсяном и выяснил, что территория принадлежала Союзу художников, а в 90-ых ее приобрела какая-то иранская компания.
«За зданием Союза художников был частный земельной участок, который также купили они, после чего этот проект, без обсуждения в совете градостроительства, был  рассмотрен руководстом муниципалитета  и было дано соответствующее задание. Это было при Гагике Бегларяне (бывший мэр Еревана – ред.), когда главным архитектором был Самвел Даниелян. Тогда, по мнению Самвела Даниеляна, распоряжение было дано таким образом, чтобы здание не было таким высоким, и было поручено построить 25 этажей»,- сказал Грач Погосян.
Он также отметил, что строительство 25-этажного здания также неприемлемо. Этот вопрос, уверен он, нужно обсудить в Союзе архитекторов, дать мэрии быстрый ответ, и только после этого обсуждать его в широких слоях общества и пытаться воспрепятствовать реалиации проекта.
В свою очередь, Мкртич Минасян отметил, что 4-5 лет назад обсуждался схожий проект строительства здания на этом месте, представленный иранской стороной, однако он был отвергнут.
«В 2009 году было дано распоряжение о проекте, которое, однако, уже потеряло силу, так как прошло 2 года. Необходимо сделать так, чтобы это решение не было реанимировано даже в случае строительства 10-20-этажных зданий», - подчеркнул глава Союза архитекторов.
Для того, чтобы уберечь малый центр армянской столицы от подобных посягательств, должен быть объявлен определенный «архитектурный режим», отметил Минасян. «Достаточно одной такой постройки, и центр Еревана будет полностью уничтожен», - заключил он.