Հայաստանի իշխանությունները Լուկաշենկոյից չեն տարբերվում, բայց... ակցիա Երևանում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Հայասատանում Բելառուսի դեսպանատան դիմաց Հելսինկյան ասոցիացիան և Սոցիոսկոպ իրավապաշտպանական կազմակերպությունը անցկացրեցին բողոքի ակցիա՝ ի պաշտպանություն Բելառուսի իշխանությունների կողմից 4,5 տարվա ազատազրկման դատապարտված «Վեսնա»  իրավապաշտպան կենտրոնի ղեկավար, Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) փոխնախագահ Ալես Բելյացկու:
Հելսինկյան ասոցիացիան ստորագրել է Human Rights House միջազգային իրավապաշտպանական ցանցի երեկ հրապարակած հայտարարությունը, որը ուղղված է Բելառուսի իշխանություններին և պահանջում է Բելյացկու անհապաղ ազատարձակումը: Ակցիայից հետո Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանելյանը հայտարարությունը հանձնեց նաև ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանին:
Ինչպես այլ երկրներում կազմակերպված ակցիաներում, Հայաստանում ևս Բելյացկու պաշտպանության ակցիայի մասնակիցները կրում էին «Վերջ բռնապետություններին», «Ազատություն խղճի գերիներին», «Ազատություն Ալեսին»  գրություններով պաստառներ:
«Մենք պայքարում ենք բռնապետությունների դեմ առհասարակ, ոչ միայն Բելառուսում: Մեր իշխանությունները ոչնչով չեն տարբերվում Բելառուսի իշխանություններից: Նրանցից էլ ամեն ինչ կարելի է սպասել, չեմ զարմանա, որ վաղն էլ մեր իրավապաշտպաններին հետապնդեն: Միակ տարբերությունն այն է, որ Բելառուսը գտնվում է Եվրոպայում, և նրա քաղաքակիրթ հարևանները չպետք է հանդուրժեն այնտեղ տիրող այս վիճակը»,-  ասել է Միքայել Դանիելյանը: Ակցիայի կազմակերպիչների խոսքով՝ իրենց նպատակը ոչ միայն  հայտնի իրավապաշտպանին աջակցություն հայտնել էր, այլև ցույց տալը մեր իշխանություններին, թե հասարակությունն ինչպես է վերաբերվում իրավապաշտպանների քաղաքական հետապնդումներին:
Միքայել Դանիելյանի խոսքով` թեև նման փոքր ակցիան Հայաստանում չի կարող նպաստել Բելյացկու ազատարձակմանը, երբ ամբողջ Եվրոպան և ԱՄՆ-ն չեն կարողանում ազդել Լուկաշենկոյի վրա, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է հանդուրժել բռնապետերին, և նրանց դեմ պայքարը պետք է շարունակվի կաթիլ առ կաթիլ:

Members of the Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights and Socioscope Societal Research and Consultancy Center today protested outside the Belorussian Embassy in Armenia,  in defense of Ales Bialiatski, the human rights activist in Belarus who was sentenced to prison Thursday.
Bialiatski (also spelling Belyatsky; first name Aliaksander), the Vice-President of the International Federation for Human Rights (FIDH) and Head of the Belarusian Human Rights Centre “Viasna”, was arrested on Aug. 4, and convicted on Nov. 24 on tax evasion charges and sentenced to four-and-a-half years in an enhanced regime detention camp with property confiscation.
The Helsinki Association signed the Human Rights House Network letter sent to Belarusian authorities on Nov. 24 demanding Bialiatski’s immediate release. After today’s demonstration in Yerevan, Helsinki Association President Mikael Danielyan also submitted the letter to the Belarusian Ambassador to Armenia.
“We’re fighting against authoritative governments in general, not only in Belarus. Our authorities don’t differ from the Belarusian authorities. You can expect anything from them too; I wouldn’t be surprised if tomorrow they pursue our human rights activists. The only difference is that Belarus is in Europe, and her civilized neighbors shouldn’t tolerate the situation there,” said Danielyan.
Protest organizers say their purpose is not only to show their support for the Belarusian activist, but also to show Armenia’s authorities how the public relates to political persecution of human rights activists.
According to Danielyan, though a small protest in Armenia won’t lead to Bialiatski’s release when all of Europe and the US cannot have an impact on Belarusian President Alexander Lukashenko; however, that doesn’t mean that despots should be tolerated and the struggle against them must continue, step by step.