Հայաստանի իշխանությունները Լուկաշենկոյից չեն տարբերվում, բայց... ակցիա Երևանում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Հայասատանում Բելառուսի դեսպանատան դիմաց Հելսինկյան ասոցիացիան և Սոցիոսկոպ իրավապաշտպանական կազմակերպությունը անցկացրեցին բողոքի ակցիա՝ ի պաշտպանություն Բելառուսի իշխանությունների կողմից 4,5 տարվա ազատազրկման դատապարտված «Վեսնա»  իրավապաշտպան կենտրոնի ղեկավար, Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) փոխնախագահ Ալես Բելյացկու:
Հելսինկյան ասոցիացիան ստորագրել է Human Rights House միջազգային իրավապաշտպանական ցանցի երեկ հրապարակած հայտարարությունը, որը ուղղված է Բելառուսի իշխանություններին և պահանջում է Բելյացկու անհապաղ ազատարձակումը: Ակցիայից հետո Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանելյանը հայտարարությունը հանձնեց նաև ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանին:
Ինչպես այլ երկրներում կազմակերպված ակցիաներում, Հայաստանում ևս Բելյացկու պաշտպանության ակցիայի մասնակիցները կրում էին «Վերջ բռնապետություններին», «Ազատություն խղճի գերիներին», «Ազատություն Ալեսին»  գրություններով պաստառներ:
«Մենք պայքարում ենք բռնապետությունների դեմ առհասարակ, ոչ միայն Բելառուսում: Մեր իշխանությունները ոչնչով չեն տարբերվում Բելառուսի իշխանություններից: Նրանցից էլ ամեն ինչ կարելի է սպասել, չեմ զարմանա, որ վաղն էլ մեր իրավապաշտպաններին հետապնդեն: Միակ տարբերությունն այն է, որ Բելառուսը գտնվում է Եվրոպայում, և նրա քաղաքակիրթ հարևանները չպետք է հանդուրժեն այնտեղ տիրող այս վիճակը»,-  ասել է Միքայել Դանիելյանը: Ակցիայի կազմակերպիչների խոսքով՝ իրենց նպատակը ոչ միայն  հայտնի իրավապաշտպանին աջակցություն հայտնել էր, այլև ցույց տալը մեր իշխանություններին, թե հասարակությունն ինչպես է վերաբերվում իրավապաշտպանների քաղաքական հետապնդումներին:
Միքայել Դանիելյանի խոսքով` թեև նման փոքր ակցիան Հայաստանում չի կարող նպաստել Բելյացկու ազատարձակմանը, երբ ամբողջ Եվրոպան և ԱՄՆ-ն չեն կարողանում ազդել Լուկաշենկոյի վրա, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է հանդուրժել բռնապետերին, և նրանց դեմ պայքարը պետք է շարունակվի կաթիլ առ կաթիլ:

Армянские власти не отличаются от Лукашенко, но… Акция в Ереване
В пятницу, 25 ноября Хельсинкская ассоциция и правозащитная организация «Социоскоп» организовала акцию проеста перед посольством Белоруссии в Ереване в поддержку председателя правозащитного центра «Весна», заместителя председателя Международной федерации прав человека Алеся Беляцкого, приговоренного властями Белоруссии к 4,5 годам лишения свободы.
Хельсинкская ассоциация подписала заявление, адресованное белорусским властям и опубликованное вчера международной правозащитной сетью Human Rights House, и требовует немедленного освобождения Беляцкого. После акции правозащитник, председатель Хельсинкской ассоциации Микаел Даниелян передал заявление послу Белоруссии в Армении.
Как и в других странах, в руках участников акции в поддержку Беляцкого в Армении также были плакаты с лозунгами «Конец диктатуре!» «Свободу узникам совести!», «Свободу Алесю!».
«Мы боремся с диктатурой вообще, не только в Белорусии. Наши власти ничем не отличаются от белорусских. От них тоже всего можно ожидать. Не удивлюсь, если завтра станут преследовать наших правозащитников. Единственное отличие - Беларусь находится в Европе, и ее цивилизованные соседи не должны терпеть тамошнюю ситуацию»,- сказал Микаел Даниелян.
По словам организаторов акции, их целью является не только поддержка известного правозащитника, они также хотят показать нашим властям, как общество относится к политическим преследованиям правозащитников.
По словам Микаела Даниеляна, несмотря на то, что такая маленькая акция не может способствовать освобождению Беляцкого, в условиях, когда ни Америка, ни Европа не могут повлиять на Лукашенко, это не значит, что нужно терпеть диктаторов и борьба против них должна продолжаться.