Սերժ Սարգսյանը չի բացառում նոր «Մարտի 1». արձագանք` արձագանքին
«Ժառանգություն» կուսակցությունը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արձագանքը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պաշտոնական նամակին համարում է ոչ պետականավայել, հատվածական հարձակում Րաֆֆի Հովհաննիսյան անհատի և ընդհանրապես ողջ ընդդիմության, Հայաստանի հասարակության ու քաղաքացու վրա:
«Եթե նոյեմբերի 25-ի հայտարարության մեջ ՀՀԿ-ը նշել էր, որ  «անհրաժեշտ է զերծ մնալ իշխանության ստանձնած քաղաքական պարտավորությունները բացարձակացնելու փորձերից, քանզի դրանք ունեն ողջամիտ սահմաններ», ապա նոյեմբերի 26-ի իր արձագանքով ՀՀԿ ղեկավար եւ ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը բացահայտեց այդ «սահմանը»: Այն է` ազատ, արդար ու մրցակցային ընտրություններ անցկացնելու կամ դրանք իրականություն դարձնելու ցանկացած պահանջ կամ առաջարկ հատում է «թույլատրելի սահմանագիծը» եւ գնահատվում որպես սեւացնող, թունավորող, վարկաբեկող ու չարամիտ նպատակներ հետապնդող», - ասված է «Ժառանգության» տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ «Ժառանգության»` Սերժ Սարգսյանի արձագանքը վկայում է, որ ՀՀ իշխանությունները չեն մերժում եւ չեն պատրաստվում հրաժարվել վարչական լծակներն օգտագործելու, հանրային ու պետական ռեսուրսների նկատմամբ կուսակցական մենաշնորհները վերահաստատելու, անհավասար մրցակցային պայմաններ թելադրելու, քաղաքացիական ու հանրային ծառայողներին պարտադրելու, մեծամասնական ընտրակարգով ընտրական գործընթացն աղավաղելու, ընտրացուցակները խարդախելու, բանակն ու եկեղեցին քաղաքականության մեջ ներքաշելու եւ այլ արատավոր գործելակերպից:
«Տասնվեց տարի շարունակ իշխանությունների կողմից հակոտնյա այդ մեթոդաբանությամբ ընտրությունների կազմակերպումն է հենց շարունակաբար սեւացրել ու վարկաբեկել երկրի հեղինակությունը, հանգեցրել ժողովրդական ընդվզման եւ արյունահեղության: Չափազանց մտահոգիչ է, որ նախագահի կողմից 2008թ. նախագահական ընտրությունները դրական են գնահատվում եւ վկայակոչվում իբրեւ միջազգային չափանիշներին հիմնականում համապատասխանող, ինչից ենթադրվում է, որ կարող է լինել նոր «Մարտի 1»:
Գործող նախագահը պետք է գիտակցի, որ քաղաքական նման հռետորաբանությունը, որն ուղեկցվում է վերոնշյալ մեթոդներով անցկացված «ընտրություններով», ամենակարճ ճանապարհն է բացում դեպի ներհասարակական անհանդուրժողականություն: Ուստի սթափվելու պահը բոլորի համար է, եւ առաջին հերթին` գործող նախագահի:
Եթե Սերժ Սարգսյանը սխալվել է կամ վրիպել, կամ էլ շեղվել նախագահական ոճից եւ բովանդակությունից` դա էլ է պատահում, դեռ կարող է ուղղել սխալը, անհեթեթ ու անիմաստ ասպատակումների փոխարեն ընդունել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նամակի կետերի գերակշիռ մեծամասնության ճշմարտացիությունը եւ քայլեր ձեռնարկել այդ խնդիրներն անհապաղ լուծելու, ընտրությունները հանրորեն ընդունելի դարձնելու, Հայաստանի Հանրապետությունում վերջապես իրավական (դե յուրե) ընտրական արդյունք ապահովելու համար», - նշում է «Ժառանգությունը»:

Серж Саргсян не исключает повторения «1 марта». Ответ на ответ
Партия «Наследие» считает реакцию Сержа Саргсяна на официальное письмо своего основателя Раффи Ованисяна не подабающим государственному лицу, нападением на Ованисяна и на всю оппозицию, на армянское общество и гражданина.
«Если в заявлении от 25 ноября правящая Республиканская партия (РПА) отмечала, что «необходимо не пытаться придавать исключительность политическим обязанностям, возложенным на себя властью, так как они имеют разумные пределы», то своим заявлением 26 ноября лидер РПА и действующий президент Серж Саргсян выявил эту «границу». То есть любое требование или предложение о проведении справедливых выборов пересекает «границу дозволенности» и расцениваются как очерняющие, отравляющие и дискредитирующие», - говорится в заявлении «Наследия».
Реакция Сержа Саргсяна, по мнению авторов заявления, свидетельствует о том, что армянские власти не отрицают и не собираются отказываться от использования административных ресурсов, утверждения партийных монополий над общественными и государственнами ресурсами и др.
«Вызывает беспокойство положительная оценка Саргсяна президентским выборам 2008 года, характеризуемым в качестве соответствующих международным стандартам, что предполагает повторение «1 марта» (силовой разгон мирной демонстрации, гибель 10 человек – ред.).
Действующий президент должен понимать, что такая политическая риторика, сопровождаемая «выборами», проведенными отмеченными выше методами, прокладывает самый короткий путь к внутриобщественной нетерпимости. Поэтому время оценивать ситуацию трезво настало для всех, в том числе и для действующего президента.
Если Серж Саргсян ошибся, либо уклонился от президентского стиля и содержания, такое случается, он еще может исправить свою ошибку, признать правдивость подавляющего большинства пунктов из письма Раффи Ованисяна и предпринять меры для немедленного решения этих проблем и обеспечения в Республике Армения правового избирательного результата (де юре)», - отмечает «Наследие».