Թուրքիան բոյկոտելու է ԵՄ նստաշրջանը
Թուրքիայի պետնախարար և Եվրամիության հետ գլխավոր բանակցող Էգեմեն Բաղիշը հայտարարել է, որ իր երկիրը չի մասնակցի Եվրամիության հերթական նստաշրջանին, քանի որ միության նախագահությունը 2012-ի երկրորդ կիսամյակում 6 ամսով ստանձնում է հունական Կիպրոսը:
Այդուհանդերձ Բաղիշը նշել է, որ Թուրքիան կշարունակի համագործակցությունը Եվրոպական հանձնաժողովի և Եվրախորհրդարանի հետ Հունական Կիպրոսի նախագահության ընթացքում, հայտնում է Press TV-ն:
«Մեր հարաբերությունները Եվրամիության հանձնաժողովի և Եվրախորհրդարանի հետ անփոփոխ կմնան»,- ասել է Բաղիշը:
Թուրք պաշտոնյաները ավելի վաղ սպառնացել էին սառեցնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ, եթե Կիպրոսը ստանձի նախագահությունը:
Ինչպես հայտնի է, Թուրքիան չի ճանաչում Կիպրոսի Հանրապետությունը։ 1974 թվականին կիպրոսցի հույների և թուրքերի միջև բախումներից հետո Թուրքիան գրավեց կղզու մեկ երրորդը և թուրք-կիպրական կառավարություն ստեղծեց կղզու հյուսիսում: Այն ճանաչվեց անկախ հանրապետություն:

Turkey to Boycott EU Sessions Led by Cyprus
Turkish European Union Minister Egemen Bağış says the country will not participate in any EU session attended by Greek Cyprus when the latter takes over the rotating presidency of the 27-nation bloc, Press TV reports.
However, Bağış stated that Turkey would continue its cooperation with the European Commission and the European Parliament during the presidency of Greek Cyprus, Press TV's Ankara correspondent reported on Sunday.
"Our relations with the EU Commission and the EU Parliament will remain intact. We will just not sit across the same table as the term's presidency," he said.
Turkish officials had previously threatened to freeze relations with the EU if Cyprus was appointed president of the union.
Greek Cyprus, which is not recognized by Turkey, will take over the presidency of the EU for six months, during the second half of 2012.