Սկանդալ. Թուրքիան դանիացի պատգամավորին առաջարկել է բուժվել (ՖՈՏՈ)
Երեքշաբթի Բրյուսելում կայացած թուրք և եվրոպացի խորհրդարանականների հանդիպումը լի է եղել սկանդալային իրադարձություններով, գրում է թուրքական Todays Zaman-ը: Պարբերականի փոխանցմամբ` դանիացի պատգամավոր Բարի Մադլեները քննադատել է իսլամն ու Թուրքիան, իսկ այնուհետև փորձել է թուրք նախարարին նվիրել Թուրքիայում քրեական բովանդակություն ունեցող ճանաչված ծաղրանկարը:
Բարի Մադլեներ
Ամեն ինչ սկսվել է նրանից, որ «Ազատության համար» կուսակցության ներկայացուցիչ, քաղաքական գործիչ Մադլեները Եվրամիության և Թուրքիայի միացյալ խորհրդարանական հանձնաժողովի հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Թուրքիան չի պատկանում Եվրոպային, քանի որ այն «հետամնաց իսլամիստական գաղափարախոսություն» ունի, որը չի համապատասխանում եվրոպական արժեքներին: «Իսլամն ու ազատությունները չեն կարող համագոյակցել»,-ասել է Մադլեները` միաժամանակ քննադատելով Թուրքիայում մամուլի ազատության և ինտերնետի սահմանափակումը, ինչպես նաև կանանց և միասեռականների հանդեպ կիրառվող բռնությունները: Նա ընդգծել է այն փաստը, որ Թուրքիայում անգամ ծաղրանկարիչներին են դատարանի առջև կանգնեցնում, և շարժվելով դեպի Թուրքիայի պետնախարար և Եվրամիության հետ գլխավոր բանակցող Էգեմեն Բաղիշը` նրան է նվիրել թուրք ծաղրանկարիչի աշխատանքը` որպես «պարգև»:
Նշենք, որ այդ ծաղրանկարը հրապարակվել է թուրքական երգիծական «Պինգվին» ամսագրում: Այն պատկերում է դատարանում գտնվող ծաղրանկարիչ Բահադիր Բարութերը դատախազի հետ, ով սեպտեմբերին մեղադրել էր նրան «կրոնական արժեքները վիրավորելու մեջ»` պահանջելով մեկ տարվա ազատազրկման դատապարտել ծաղրանկարչին:
Բահադիր Բարութեր
Ծաղրանկարչին քրեական հետապնդման ենթարկելու պատճառ դարձած նկարում պատկերված է եղել մզկիթում աղոթող իմամ և մի խումբ հավատացյալներ, միաժամանակ ներկայացվում էր տեսարան, որտեղ հավատացյալներից մեկը բջջային հեռախոսով Աստծո հետ է զրուցում և խնդրում նրան թույլ տալ լքել աղոթքի վերջին հատվածը, շտապ գործերի պատճառով: Ծաղրանկարում մզկիթի պատերին գրված են եղել «Ալլահ գոյություն չունի» և «կրոնը կեղծիք է» արտահայտությունները:
Երբ Մադլեները փորձել է ծաղրանկարի պատճենը նվիրել Բաղիշին, թուրք պատգամավոր Ակիֆ Դեմիրկիրան, ով նախագահում էր հանդիպումը, վերցրել է ծաղրանկարը, իսկ այդ պահին Բաղիշը հանկարծ բղավել է «Մի արեք դա»:
Բաղիշը այնուհետև ասել է Մադլեներին. «Ես տանը բավականաչափ ծաղրանկարներ ունեմ: Մտցրեք այն ձեր համապատասխան տեղը»:
Էգեմեն Բաղիշ
Եվրամիության հանձնաժողովի անդամները փորձել են հանգստացնել վրդովված Բաղիշին, իսկ Թուրքական միացյալ խորհրդարանական հանձնաժողովը բողոքել է Մադլեների դեմ` մեղադրելով նրան սադրանքի մեջ:
Ավելի ուշ Բաղիշը հայտարարել է, որ Թուրքիան պատրաստ է հոգեբանական բուժում ապահովել Մադլեներիի համար` վստահեցնելով, որ «այս գագաթաժողովին ոմանք ռասիզմ կոչվող հիվանդությամբ են տառապում»:

Скандал. Турция предложила датскому депутату лечиться (ФОТО)
Встреча турецких и европейских парламентариев, состаявшаяся во вторник в Брюсселе, была полна скандалами, пишет Todays Zaman. По сообщению издания, датский депутат Барри Мадленер раскритиковал ислам и Турцию, затем попытался подарить турецкому министру знаменитые карикатуры, признанные в Турции преступными.
Барри Мадленер
Все началось с того, что представитель партии «За свободу», политический деятель Мадленер в ходе встречи объединенной парламентской комиссии Евросоюза и Турции заявил, что Турция – не Европа, так как у нее «отсталая исламская идеология» и она не соответствует европейским ценностям. «Ислам и свобода не могут сосуществовать», - сказал Мадленер. В то же время он подверг критике ограничение свободы прессы и интернета в Турции, а также насилие в отношении женщин и гомосексуалистов. Барри Мадленер указал и на то, что в Турции судят даже карикатуристов, и, подойдя к госминистру Турции и главному переговорщику по вопросам вступления в ЕС Эгемену Багишу, подарил ему работу турецкого карикатуриста.
Эта карикатура была опубликована в турецком сатирическом журнале «Пингвин». На ней изображены карикатурист Бахадыр Барутер и прокурор, в сентябре обвинивший его «в оскорблении религиозных ценностей» и потребовавший приговорить карикатуриста к году заключения.
Бахадыр Барутер
На картине, ставшей причиной уголовного преследования карикатуриста, был изображен молящийся в мечети имам и группа верующих, в то же время представлялась сцена, как один из верующих говорит с Богом по сотовому телефону и просит разрешения покинуть последнюю часть молитвы, так как у него срочные дела. На стенах мечети были надписи «Аллаха не существует» и «Религия - фарс».
Когда Мадленер сделал попытку подарить Багишу копию карикатуры, а турецкий депутат Акиф Демиркира, председательствовавший на встрече, взял ее, Багиш неожиданно выкрикнул «Не делайте этого!». Позднее Багиш обратился к Мадленеру со словами: «У меня дома есть немало карикатур. Засуньте их себе в соответствующее место».
Эгемен Багиш
Члены Еврокомиссии пытались успокоить разъяренного Багиша, а объединенная парламентская комиссия Турции предъявила жалобу против Мадленера, обвинив его в провокации.
Позднее Багиш заявил, что Турция готова предоставить Мадленеру психиотрическое лечение, заверив, что «на этом саммите некоторые страдают болезнью под названием расизм».