Դատ. Զոհված զինվորի գործով վկան հերքել է իր ցուցմունքը
Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքում այսօր շարունակվում է 2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի  գործով արտագնա դատական նիստը: Երեկ դատարանում իր ցուցմունքը պետք է շարունակեր Արտակի մայրը՝ Հասմիկ Հովհաննիսյանը, սակայն նա դարձյալ ի վիճակի չի եղել շարունակել ցուցմունքը և  խնդրել է, որ դատարանում տուժողի իրավահաջորդի լիազորությունները փոխանցվեն դստերը՝  Ծովինար Նազարյանին:
Ծովինար Նազարյանը ցուցմունքը շարունակելու համար  2 օր ժամանակ է խնդրել: ԴԵատավոր Սամվել Մարդանյանը նախ չի համաձայնել, սակայն տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը միջնորդությամբ է հանդես եկել, որը դատարանի կողմից բավարարվել է: Նա միջնորդել  է փոխել ապացույցների հետազոտման կարգը, և դատարանում վկաների ցուցմունքներից հետո կլսվի նաև տուժողի իրավահաջորդի ցուցմունքը:
Ինչպես դատարանից հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, այսօրվա դատական նիստի ժամանակ իր ցուցմունքն է  շարունակել գործով անցնող վկա, վաշտի հրամանատար Գագիկ Ուդումյանը, որին այսօրվա նիստում բազմաթիվ հարցեր է ուղղել նաև Արտակ Նազարյանի քույրը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Ծովինար Նազարյանն ասել է, որ Ուդումյանը  նախաքննական ցուցմունքում  ուրիշ բան է  ասել, հիմա պնդում է, որ հայհոյանք չի եղել իր և Արտակ Նազարյանի միջև, նախաքննական ցուցմունքում խոստովանել էր ի վերջո, որ  ինքը անպատվել է  Արտակին, Արտակն էլ ի պատասխան իրեն է անպատվել, և դա եղել է հուլիսի 26-ին՝ դեպքի նախորդ օրը: Այսօր Ուդումյանը դարձյալ հերքել է, որ նման բան է եղել:
«Այնքան շատ են հակասությունները, որ ուղղակի խելքից, մտքից դուրս է: Օրինակ, կապտուկը ցույց տալը: Ինքը լրիվ այլ կերպ է  նախաքննական ցուցմունքներում նկարագրել, իմ հարցադրումներից  երևաց: Ինքը ասել է` Նազարյանը ինձ ասեց, որ Մանուկյանի հետ խնդիր ունեմ, ու պատճառը թևի կապտուկն է: Հետո, իբրև թե, Արտակն ասել է, որ Ադիբեկ Հովհաննիսյանն է արել` կատակով: Ադիբեկ Հովհաննիսյանը այս գործով անցնող ամբաստանյալ է: Ավելի ուշ զանգել է Ուդումյանին և ասել է, որ ընկել է: Աբսուրդ է, ո՞նց կարող է մարդը քեզ գետնատնակ տանի, ասի` արի կապտուկս ցույց տամ, հետո էլ ասի, կատակ էր»,- ասել է Ծովինար Նազարյանը:
Մեկ այլ հարցի հետ կապված էլ Գագիկ Ուդումյանն ասել է, որ այդ մասին իմացել է զինվորական ոստիկանությունից: «Շատ հետաքրքիր է,  որ հնարավոր է` զինվորական ոստիկանությունում են ընդհանրապես այս բոլոր վարկածները ու հեքիաթները ծնվել, ու հետո վկաներին մատուցվել, ու վկաներն էլ ներկայացնում են, որպես ճշմարտություն»:

The trial in the case of rifle platoon commander Artak Nazaryan, who died suddenly while serving during peacetime on Jul. 27, 2010, took place at the Court of First Instance of Shengavit Community of Yerevan today. Artak’s mother, Hasmik Hovhannisyan, was to have continued her testimony in court yesterday; however, she was again unable to continue and asked that power assigned to the victim’s legal successor in court be passed on to her daughter, Tsovinar Nazaryan.
Nazaryan asked for 2 days to continue the testimony. Judge Samvel Mardanyan at first didn’t agree; however, attorney Mushegh Shushanyan intervened and made a motion which the court sustained. Shushanyan motioned to change the order of testimonies and to hear the victim’s legal successor’s testimony after witness testimonies.
As reported by the Epress.am correspondent on the scene, testifying in court today was witness and unit commander Gagik Udumyan, to whom several questions were directed also by Artak’s sister.
Speaking to Epress.am, Tsovinar Nazaryan said that Udumyan’s testimony in court contradicted his earlier testimony during the investigation — he now says there wasn’t cursing between him and Artak, while he earlier confessed to offending Artak and, in turn, Artak offended him and this took place on Jul. 26, the day before the incident. Today Udumyan denied that any such exchange took place.
“The contradictions are so many… For example, showing the bruise. He described it completely differently in his testimony during the preliminary investigation — from my questions it was clear. He said, Nazaryan told me that I have a problem with Manukyan and the bruise on his arm is the reason. Then, supposedly, Artak said that Adibek Hovhannisyan did it — as a joke. Adibek Hovhannisyan is an accused in this case. Later he called Udumyan and said that he fell. It’s absurd, how can one take you to the trench and say, here let me show you my bruise and then say it was a joke,” said Tsovinar Nazaryan.
In connection with another issue, Udumyan said that he knew about this from the military police. “It’s very interesting, that it’s possible that all these versions and tales were born in the military police, then served to the witnesses, and the witnesses are presenting them like they’re the truth,” she said.