Դատ. Զոհված զինվորի գործով վկան հերքել է իր ցուցմունքը
Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքում այսօր շարունակվում է 2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի  գործով արտագնա դատական նիստը: Երեկ դատարանում իր ցուցմունքը պետք է շարունակեր Արտակի մայրը՝ Հասմիկ Հովհաննիսյանը, սակայն նա դարձյալ ի վիճակի չի եղել շարունակել ցուցմունքը և  խնդրել է, որ դատարանում տուժողի իրավահաջորդի լիազորությունները փոխանցվեն դստերը՝  Ծովինար Նազարյանին:
Ծովինար Նազարյանը ցուցմունքը շարունակելու համար  2 օր ժամանակ է խնդրել: ԴԵատավոր Սամվել Մարդանյանը նախ չի համաձայնել, սակայն տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը միջնորդությամբ է հանդես եկել, որը դատարանի կողմից բավարարվել է: Նա միջնորդել  է փոխել ապացույցների հետազոտման կարգը, և դատարանում վկաների ցուցմունքներից հետո կլսվի նաև տուժողի իրավահաջորդի ցուցմունքը:
Ինչպես դատարանից հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, այսօրվա դատական նիստի ժամանակ իր ցուցմունքն է  շարունակել գործով անցնող վկա, վաշտի հրամանատար Գագիկ Ուդումյանը, որին այսօրվա նիստում բազմաթիվ հարցեր է ուղղել նաև Արտակ Նազարյանի քույրը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Ծովինար Նազարյանն ասել է, որ Ուդումյանը  նախաքննական ցուցմունքում  ուրիշ բան է  ասել, հիմա պնդում է, որ հայհոյանք չի եղել իր և Արտակ Նազարյանի միջև, նախաքննական ցուցմունքում խոստովանել էր ի վերջո, որ  ինքը անպատվել է  Արտակին, Արտակն էլ ի պատասխան իրեն է անպատվել, և դա եղել է հուլիսի 26-ին՝ դեպքի նախորդ օրը: Այսօր Ուդումյանը դարձյալ հերքել է, որ նման բան է եղել:
«Այնքան շատ են հակասությունները, որ ուղղակի խելքից, մտքից դուրս է: Օրինակ, կապտուկը ցույց տալը: Ինքը լրիվ այլ կերպ է  նախաքննական ցուցմունքներում նկարագրել, իմ հարցադրումներից  երևաց: Ինքը ասել է` Նազարյանը ինձ ասեց, որ Մանուկյանի հետ խնդիր ունեմ, ու պատճառը թևի կապտուկն է: Հետո, իբրև թե, Արտակն ասել է, որ Ադիբեկ Հովհաննիսյանն է արել` կատակով: Ադիբեկ Հովհաննիսյանը այս գործով անցնող ամբաստանյալ է: Ավելի ուշ զանգել է Ուդումյանին և ասել է, որ ընկել է: Աբսուրդ է, ո՞նց կարող է մարդը քեզ գետնատնակ տանի, ասի` արի կապտուկս ցույց տամ, հետո էլ ասի, կատակ էր»,- ասել է Ծովինար Նազարյանը:
Մեկ այլ հարցի հետ կապված էլ Գագիկ Ուդումյանն ասել է, որ այդ մասին իմացել է զինվորական ոստիկանությունից: «Շատ հետաքրքիր է,  որ հնարավոր է` զինվորական ոստիկանությունում են ընդհանրապես այս բոլոր վարկածները ու հեքիաթները ծնվել, ու հետո վկաներին մատուցվել, ու վկաներն էլ ներկայացնում են, որպես ճշմարտություն»:

Свидетель в деле о гибели армянского солдата не может определиться с показаниями
В суде общей юрисдикции Шенгавитского района Еревана продолжается заседание по делу лейтенанта Артака Назаряна, погибшего в воинской части «Меграб» Тавушской области 27 июля 2010 года.
Вчера, 29 ноября, мать Артака Асмик Ованисян должна была продолжить дачу показаний, однако она снова была не в состоянии сделать это и обратилась с просьбой позволить ее дочери Цовинар Назарян выступить в суде в качестве правопреемника пострадавшей стороны.
Для продолжения дачи показаний Цовинар Назарян попросила 2 дня. Поначалу судья Самвел Марданян отказал, однако адвокат правопреемницы Мушег Шушанян выступил с ходатайством, которое суд удовлетворил. Он ходатайствовал о смене порядка исследования доказательств, и после показаний свидетелей прозвучат и показания правопреемника пострадавшей стороны.
Корреспондент Epress.am сообщает из зала суда, что на сегодняшнем судебном заседании продожлил давать показания свидетель, командир полка Гагик Удумян. Сестра Артака Назаряна обратилась к последнему с множеством вопросов.
Цовинар Назарян сообщила Epress.am, что в ходе предварительного следствия Удумян давал иные показания: сейчас свидетель утверждает, что он и Артак Назарян не оскорбляли друг друга, а в показаниях предварительного следствия командир признался в оскорблении Артака, который ответил ему тем же, и это произошло за день до инцидента – 26 июля. Сегодня Удумян снова отрицает свои показания.
«Противоречий так много, что уму непостижимо. Например, демонстрация синяка. В показаниях предварительного следствия он давал совершенно иные описания, это показали мои расспросы. Он заявил - Назарян сказал мне, что у него проблемы с Манукяном, а причина в синяке на руке. Потом, будто Артак сказал, что это сделал Адибек Ованисян, в шутку. Адибек Ованисян арестован по этому делу. Позднее он позвонил Удумяну и сказал, что упал. Это абсурд, как человек может отвести тебя в окоп и предложить показать свой синяк, а потом сказать, что это была шутка?», - отмечает Цовинар Назарян.
В другом случае Гагик Удумян заявил, что узнал об этом в военной полиции. «Возможно, все эти версии и сказки родились в военной полиции и были преподнесены свидетелям, которые выдают их за истину», - сказала Назарян.