Միջադեպ Խոր Վիրապում. դատախազը հայհոյել է մարտի 1-ին զոհվածների հարազատներին
Այսօր 2008 թվականի մարտի 1-ին Երևանի Մաշտոցի պողոտայի գետնանցման մոտ սպանված Սամվել  Հարությունյանը կդառնար 32 տարեկան:
Նրա հարազատները և Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչներն այսօր այցելել են Արարատի մարզի Լուսառատ գյուղի գերեզմանատուն, իսկ այնուհետև Հարությունյանների տուն` հարգանքի տուրք մատուցելու նրա հիշատակին:
Հարությունյանների տանից դուրս գալուց հետո Կոնգրեսի ակտիվիստներն ու Մարտի 1-ին զոհված ևս մի քանի մարդկանց ծնողները մտել են Խոր Վիրապ` մոմ վառելու նպատակով, որտեղ տեսել են մարտի 1-ի առնչությամբ տարբեր դատական գործերում ներգրավված դատախազ Կորյուն Փիլոյանին: Վերջինս Խոր Վիրապ է եկել արտերկրից ժամանած հյուրերի հետ:
Մարտի 1-ին զոհված Գոռ Քլոյանի հայրը` Սարգիս Քլոյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Խոր Վիրապի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի մասին: Նրա խոսքով` ինքը մոտեցել է Փիլոյանին և ասել է. «Ո՞նց ես Փիլոյան, եկել ես մեղքերիդ թողություն անելո՞ւ»:
Քիչ անց կանանցից մեկը, Փիլոյանին տեսնելով, ասել է. «Դու  իրավունք չունես մտնել եկեղեցի, սա քո նմանների տեղը չի: Մարտի մեկի հանցագործ»:
Ականատեսների խոսքով` դրանից հետո Կորյուն Փիլոյանը սկսել է հայհոյել կանանց, մասնավորապես, օգտագործելով «Ս…..դ քաշի», «համաշխարհային պոռնիկներ» արտահայտությունները:
Հենց նույն պահին կանանցից մեկը` Վիոլետ Ղազարյանը, մոտեցել է միջադեպին ականատես վանահորը և ասել. «Ես անհարմար եմ զգում, որ մեր երկրի դատախազը եկեղեցու պատերի ներքո, արտերկրից ժամանած հյուրերի ներկայությամբ հայհոյում է  կանանց, դուք լսեցի՞ք»:

Родные жертв «1 марта» наткнулись в церкви на прокурора, который обругал их
5 декабря Самвелу Арутюняну - одному из погибших 1 марта 2008 года - исполнилась бы 32 года. Он был убит у подземного перехода проспекта Маштоц города Еревана в ходе силового разгона мирной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов.
После того как его родные и представители оппозиции посетили кладбище в селе Лусарат, затем пошли в дом Арутюнянов и направились в церковь Хор Вирап, где пересеклись с прокурором по делу «1 марта» Корюном Пилояном. Последний был там с зарубежными гостями.
Отец погибшего 1 марта Гора Клояна Саргис в беседе с Epress.am рассказал, что подошел к прокурору и сказал: «И как это ты, Пилоян, пришел свечку ставить для искупления своих грехов?». К нему обратилась также и одна из присутствующих женщин: «У тебя нет права входить в церковь. Это не место для таких как ты, преступник 1 марта!».
По словам очевидцев, после этого Корюн Пилоян начал оскорблять женщин, помимо прочего, использовав выражения «Пошла на...!» и «Мировые проститутки!».
Тогда одна из женщин Виолет Газарян подошла к священнику, который тоже был очевидцем произошедшего. Поп подтвердил, что слышал, как прокурор в стенах церкви перед заграничными гостями оскорбил женщин. «Хотя у меня нет власти над прокурором, но Бог его накажет», - передает его слова Газарян.
Демонстранты не покидали улиц до 1 марта, когда ночью тысячи полицейских напали на палаточный городок, в котором разместились протестующие. Площадь была захвачена и блокирована. Спонтанный митинг начал собираться перед мэрией между посольствами Франции и России. Ночью людей окружили сотрудники правоохранительных органов, позже в город вошли подразделения армии. Граждан под покровом ночи разгоняли с применением оружия. 10 человек были убиты, сотни оппозиционеров арестованы и осуждены. На 20 дней было объявлено чрезвычайное положение. На это время была запрещена деятельность нелояльных к властям СМИ.