Միջադեպ Խոր Վիրապում. դատախազը հայհոյել է մարտի 1-ին զոհվածների հարազատներին
Այսօր 2008 թվականի մարտի 1-ին Երևանի Մաշտոցի պողոտայի գետնանցման մոտ սպանված Սամվել  Հարությունյանը կդառնար 32 տարեկան:
Նրա հարազատները և Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչներն այսօր այցելել են Արարատի մարզի Լուսառատ գյուղի գերեզմանատուն, իսկ այնուհետև Հարությունյանների տուն` հարգանքի տուրք մատուցելու նրա հիշատակին:
Հարությունյանների տանից դուրս գալուց հետո Կոնգրեսի ակտիվիստներն ու Մարտի 1-ին զոհված ևս մի քանի մարդկանց ծնողները մտել են Խոր Վիրապ` մոմ վառելու նպատակով, որտեղ տեսել են մարտի 1-ի առնչությամբ տարբեր դատական գործերում ներգրավված դատախազ Կորյուն Փիլոյանին: Վերջինս Խոր Վիրապ է եկել արտերկրից ժամանած հյուրերի հետ:
Մարտի 1-ին զոհված Գոռ Քլոյանի հայրը` Սարգիս Քլոյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Խոր Վիրապի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի մասին: Նրա խոսքով` ինքը մոտեցել է Փիլոյանին և ասել է. «Ո՞նց ես Փիլոյան, եկել ես մեղքերիդ թողություն անելո՞ւ»:
Քիչ անց կանանցից մեկը, Փիլոյանին տեսնելով, ասել է. «Դու  իրավունք չունես մտնել եկեղեցի, սա քո նմանների տեղը չի: Մարտի մեկի հանցագործ»:
Ականատեսների խոսքով` դրանից հետո Կորյուն Փիլոյանը սկսել է հայհոյել կանանց, մասնավորապես, օգտագործելով «Ս…..դ քաշի», «համաշխարհային պոռնիկներ» արտահայտությունները:
Հենց նույն պահին կանանցից մեկը` Վիոլետ Ղազարյանը, մոտեցել է միջադեպին ականատես վանահորը և ասել. «Ես անհարմար եմ զգում, որ մեր երկրի դատախազը եկեղեցու պատերի ներքո, արտերկրից ժամանած հյուրերի ներկայությամբ հայհոյում է  կանանց, դուք լսեցի՞ք»:

Incident at Khor Virap: Prosecutor Curses Women, Relatives of March 1 Victims
Samvel Harutyunyan, killed in Yerevan on Mar. 1, 2008, would've turned 32 on Monday. Recall, Harutyunyan was one of the 10 people killed as a result of excessive force used by national police and security forces who were called in to disperse mass protests disputing the 2008 presidential election.
Harutyunyan's relatives, along with members of the Armenian National Congress (HAK), paid a visit to the cemetery in the village of Lusarat in Ararat marz (province), then paid their respects at the Harutyunyans' home.
After leaving the Harutyunyans' home, HAK members and a few parents of other Mar. 1 victims entered Khor Virap Monastery to light a candle, where they saw Koryun Piloyan, a prosecutor named in several court cases in connection with the events of Mar. 1–2, 2008. Piloyan had come to Khor Virap with guests visiting from abroad.
Sargis Kloyan, father of Mar. 1 victim Gor Kloyan, told Epress.am that he approached Piloyan and said, "How are you, Piloyan, you've come to be absolved of your sins?"
According to Kloyan, a little while later, one of the women in their group, seeing Piloyan, said, "You have no right to enter the church — this is not a place for people like you. March 1 criminal!"
According to witnesses, after this, Piloyan began to curse at the women, saying "Fuck off" and calling them "international prostitutes."
One of the women, Violet Ghazaryan, approached the dean of the monastery (who had witnessed the exchange) and said: "I feel uncomfortable that a prosecutor of our country, within the walls of a church, in the presence of foreign visitors, is cursing women — did you hear it?"