«Փարիզյան սուրճ»-ի բացօթյա հատվածն ապամոնտաժեցին. այցելուները դժգոհ են
Այսօր կեսօրից հետո Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի աշխատակազմի աշխատակիցներն այցելել են Աբովյան փողոցում գործող «Փարզիյան սուրճ» սրճարան և ասել, որ քաղաքապետի որոշմամբ սրճարանի բացօթյա հատվածը պետք է քանդեն:
«Փարիզյան սուրճ»-ի հիմնադիր Վալերի-Աշխեն Գործունյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ ինքը դեռ այդ որոշումը չի նայել, բայց չի կարողանում հասկանալ, թե ինչու 16 տարի սրճարանի տվյալ հատվածը գործել է և որևէ մեկին չի խանգարել, իսկ այժմ այն պետք է քանդվի:
«Մենք որոշեցինք ինքներս ապամոնտաժել, որովհետև իրենք ասացին` եթե դուք չհանեք, մենք ենք քանդելու: Ես չգիտեմ, Հայաստանում մի քիչ դժվար է ասել` օրինական է, թե ոչ: Որոշո՞ւմ են կայացրել, որ այլևս չեն լինելու սրճարաններ Աբովյանի վրա, եթե իրականում նման օրենք կա, ես համաձայն եմ օրենքին, բայց եթե «Փարզիյանի» պատերը, բետոնները 16 տարի է կան, հիմա ինչո՞ւ են խանգարում: Մեր հաճախորդներն ուզում էին ինչ-որ բան ստորագրեն, բայց մինչև երկուշաբթի կսպասենք, նայենք, թե ինչ կլինի: Ես երկուշաբթի կգնամ և կդիմեմ պարոն քաղաքապետին, որ իմանամ` ինչ պետք է անել վերականգնելու համար: Որոշումը նայենք, որովհետև Փարզիյանը ճանաչվել է հենց իր դրսի սրճարանի համար, ոչ թե ներսի», - ասել է Գործունյանը:
Նշենք նաև, որ այս տարիների ընթացքում սրճարանին հարող պուրակի մի մեծ հատվածը հենց սրճարանի տերն է խնամել, կանաչ տարածք ստեղծել և եղևնիներ  տնկել, ինչի համար նույնիսկ արժանացել է էկոլոգիական լավագույն սրճարան պատվոգրի:
Երբ սրճարանի բացօթյա հատվածն ապամոնտաժում էին, սրճարանում նստած սուրճ խմող մարդիկ Epress.am-ի թղթակցից տեղեկացան, որ այն այլևս չի գործելու և այնտեղ գտնվող բոլոր մարդիկ հայտնեցին իրենց դժգոհությունը: Մանկավարժ Աստղիկն ասել է, որ այս սրճարանում մթնոլորտը շատ ջերմ է, սպասարկումը` լավ, և լավ հասարակություն է այստեղ հավաքվում:
«Հետո ինձ թվում է` քաղաքի տեսքին չէր խանգարում: Ճաշակով էր: Մենք Հրազդանից ենք, ինչքան Երևան ենք եկել այստեղ ենք սրճել: Բայց ինչո՞ւ են քանդում, չէ որ բոլորը վազում են, ընդօրինակում են Եվրոպային, հիմա ամբողջ Եվրոպան այսպիսի սրճարաններ ունի, դեմ եմ, որ քանդում են», - ասել է տիկին Աստղիկը:
Երևանի հնաբնակներից Արամ Հարությունյանը նույնպես խոսել է սրճարանի բացօթյա հատվածի քանդելու մասին:
«Դա նման ա նրան, ոնց որ 50 թվականին բաղնիքները հանեին Երևանից, այսինքն` այն տեղը, որտեղ մարդիկ հավաքվում են, կարողանում են իրար հետ շփվել, մտքեր փոխանակել: Մենք ռեգիոնում հայտնի ենք, որպես սրճարաններով հարուստ քաղաք և օտարերկրյա քաղաքացիները գալիս եմ մեզ Հարավային Կովկասի մյուս մայրաքաղաքների հետ համեմատում են, ասում են` դուք ավելի շատ նման եք  եվրոապական քաղաքի,  դա ուզում են վերացնել, ես դեմ եմ», - ասել է  Հարությունյանը և հիշեցրել, որ քաղաքում այլ ավելի կարևոր խնդիրներ կան, որոնցով պետք է զբաղվեին:

According to the mayor’s decision, the outdoor section of Le Cafe de Paris has to be taken down, city employees told the management of the cafe on Abovyan St. in Yerevan.
Le Cafe de Paris owner Ashkhen (Valerie) Gordzounian told Epress.am that she hasn’t yet looked at the paperwork, but she can’t understand how the cafe’s outdoor section has operated for 16 years without obstruction to anyone and now it has to be demolished.
“We decided to take it down ourselves because they said if you don’t take it down, we will. I don’t know, in Armenia it’s a bit hard to say whether it’s legal or not. Have they decided that there will no longer be cafes on Abovyan St.? If there is such a law, I agree with the law, but if the walls of Le Cafe de Paris have been here for 16 years, why are they an obstruction now? Our customers want to sign something [i.e. a petition], but we’ll wait till Monday, see what will happen. On Monday, I’ll go and speak to Mr. Mayor to find out what has to be done to restore [the outdoor cafe]. Let’s see the decision because Le Cafe de Paris has been recognized particularly for its outdoor cafe, not its indoor one,” she said.
Note, over the years, it’s been the cafe’s owner who has maintained the grounds, preserving the green space surrounding the cafe, for which it has been recognized as one of the most environmentally friendly cafes in the city.
While the demolition was going on outside, the Epress.am correspondent spoke with cafe patrons who expressed their disagreement with the decision. A teacher by the name of Astghik said the atmosphere in the cafe is very warm and the service, good, and good clientele comes here.
“Then, it seems to me that it doesn’t bother the appearance of the city. It was done with taste. We’re from Hrazdan; whenever we come to Yerevan we have coffee here. But why are they demolishing it? Everyone’s rushing to mimic Europe, now all of Europe has such cafes — I’m opposed to their demolishing it,” said Astghik.
Long-time Yerevan resident Aram Harutyunyan also weighed in on the matter of demolishing the outdoor section of the cafe.
“It’s similar to if in the 50s they removed the baths from Yerevan; that is, that place where people gather, where they can have contact with each other, exchange thoughts. In the regions we’re known for being a city rich with cafes and foreign nationals come and compare us with other capitals in the South Caucasus, saying you’re more like a European city — they want to get rid of this, I’m against it,” he said, adding that there are more important issues in the city that need to be addressed.