Սեֆիլյանը խորհուրդ է տալիս լուրջ չվերաբերվել ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի «սուտ պայքարին»
Իշխանական բուրգում կատարվող hայտնի ու հնչեղ վերադասավորումներն ընդամենը մի նպատակ ունեն` ամրապնդել գործող բռնապետի դիրքերը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
«Փորձում են ներկայացնել, որ գոյություն ունի պայքար, իբրև ԲՀԿ-ն հակադրված է  ՀՀԿ-ին: Այս դերասանությունը, դժբախտաբար, մենք պարբերաբար տեսնում ենք ընտրությունից` ընտրություն: Այս անգամ մեր ժողովուրդը ևս ստիպված է այդ ամբողջ թատրոնին ականատես լինել: Այս հակասություններն ամբողջությամբ կեղծ են, վերևներում ամեն ինչ կանխորոշված է», - ասել է Սեֆիլյանը:
Նա խորհուրդ է տվել ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի շարքային անդամներին շատ լուրջ չվերաբերվել այդ «սուտ պայքարին» և փորձել հնարավորինս դուրս լինել լարված իրավիճակից ու «ինչ-որ օլիգարխների ձեռքին խաղալիք չդառնալ»:
Սեֆիլյանը հիշեցրել է, որ 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հակամարտող կուսակցությունների շտաբների առջև պայթյուններ են եղել, և չի բացառվում, որ նույնանման դեպքերն այս ընտրություններից առաջ ևս կրկնվեն, ինչը կազմակերպված կլինի գործող ռեժիմի կողմից:
Խոսելով «Սարդարապատ» շարժման անունից` Սեֆիլյանը նշել է, որ իրենք չեն մասնակցելու 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին, իսկ այն քաղաքական ուժերը, որոնք կմասնակցեն, ներկա իշխանությունների հանցակիցը կդառնան:
Բանախոսը նշել է, որ գալիք ընտրությունների արդյունքներն արդեն կանխորոշված են.
«Մեր երկիրը օկուպացված է մի խումբ մարդկանց կողմից, և օկուպացիոն ռեժիմում ընտրություն ակնկալելը անընդունելի է, մարդիկ մասնակցում են ընտրություններին, բայց քվեներ հաշվողները գողեր և ավազակներ են, չկա անկախ դատարան և այս պայմաններում «Սարդարապատը» չի ակնկալում, որ հնարվոր են նորմալ ընտրություններ»:
Բանախոսի կարծիքով` ընտրությունները մեկ ռեժիսոր են ունենալու, և տվյալ դեպքում դա լինելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սեֆիլյանն իր շարժման անունից նաև առաջարկել է «ձևավորել այդ ճահիճից դուրս նոր դաշտ, ազնիվ դաշտ և այդ դաշտում ձևավորել այլընտրանքային իշխանություն` բառիս բուն իմաստով»:

Sefilian Advises Not to Take Seriously 'Feigned Struggle' Between HHK and Prosperous Armenia
The well-known and resounding high-level personnel changes within Armenia’s political leadership have only one goal — to strengthen the current tyrant's position, said commander of the Shushi battalion in the Nagorno-Karabakh War and one of the founders of the Sardarapat civic movement Jirayr Sefilian, speaking to reporters in Yerevan today.
"They're trying to show that there's a struggle, that supposedly BHK is opposed to the HHK . This performance, unfortunately, we regularly see from election to election. This time our people are also forced to witness this entire theatrical performance. These disagreements are completely false; everything is decided beforehand at the upper echelons," he said.
The activist advised HHK and BHK members not to take this "feigned struggle" so seriously and to try as much as possible to stay out of the tense situation and "not become a toy in some oligarch's hand."
Sefilian recalled that ahead of the 2007 parliamentary elections, there were explosions outside warring political parties' headquarters, and he doesn't rule out the possibility that similar incidents, which will be organized by the "current regime," will repeat ahead of these elections.
Speaking on behalf of Sardarapat, he said that they won't be participating in the 2012 parliamentary elections, while those who do participate will be complicit in the current administration. Sefilian believes that the results of the upcoming elections have already been determined.
"Our country is occupied by a group of people, and to expect elections in an occupied regime is unacceptable — people are participating in elections, but those counting the ballots are thieves and swindlers, there is no independent court and under these conditions, Sardarapat doesn't expect that normal elections are possible," he said, adding that the elections will have one "director" and this will be Armenian President Serzh Sargsyan.