Սեֆիլյանը խորհուրդ է տալիս լուրջ չվերաբերվել ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի «սուտ պայքարին»
Իշխանական բուրգում կատարվող hայտնի ու հնչեղ վերադասավորումներն ընդամենը մի նպատակ ունեն` ամրապնդել գործող բռնապետի դիրքերը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
«Փորձում են ներկայացնել, որ գոյություն ունի պայքար, իբրև ԲՀԿ-ն հակադրված է  ՀՀԿ-ին: Այս դերասանությունը, դժբախտաբար, մենք պարբերաբար տեսնում ենք ընտրությունից` ընտրություն: Այս անգամ մեր ժողովուրդը ևս ստիպված է այդ ամբողջ թատրոնին ականատես լինել: Այս հակասություններն ամբողջությամբ կեղծ են, վերևներում ամեն ինչ կանխորոշված է», - ասել է Սեֆիլյանը:
Նա խորհուրդ է տվել ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի շարքային անդամներին շատ լուրջ չվերաբերվել այդ «սուտ պայքարին» և փորձել հնարավորինս դուրս լինել լարված իրավիճակից ու «ինչ-որ օլիգարխների ձեռքին խաղալիք չդառնալ»:
Սեֆիլյանը հիշեցրել է, որ 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հակամարտող կուսակցությունների շտաբների առջև պայթյուններ են եղել, և չի բացառվում, որ նույնանման դեպքերն այս ընտրություններից առաջ ևս կրկնվեն, ինչը կազմակերպված կլինի գործող ռեժիմի կողմից:
Խոսելով «Սարդարապատ» շարժման անունից` Սեֆիլյանը նշել է, որ իրենք չեն մասնակցելու 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին, իսկ այն քաղաքական ուժերը, որոնք կմասնակցեն, ներկա իշխանությունների հանցակիցը կդառնան:
Բանախոսը նշել է, որ գալիք ընտրությունների արդյունքներն արդեն կանխորոշված են.
«Մեր երկիրը օկուպացված է մի խումբ մարդկանց կողմից, և օկուպացիոն ռեժիմում ընտրություն ակնկալելը անընդունելի է, մարդիկ մասնակցում են ընտրություններին, բայց քվեներ հաշվողները գողեր և ավազակներ են, չկա անկախ դատարան և այս պայմաններում «Սարդարապատը» չի ակնկալում, որ հնարվոր են նորմալ ընտրություններ»:
Բանախոսի կարծիքով` ընտրությունները մեկ ռեժիսոր են ունենալու, և տվյալ դեպքում դա լինելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սեֆիլյանն իր շարժման անունից նաև առաջարկել է «ձևավորել այդ ճահիճից դուրս նոր դաշտ, ազնիվ դաշտ և այդ դաշտում ձևավորել այլընտրանքային իշխանություն` բառիս բուն իմաստով»:

Выборы-2012 с режиссером Сержем Саргсяном не имеют смысла
Перетасовки в руководстве Армении преследует одну цель - еще больше «укрепить позиции тирана». Об этом в среду, 7 декабря, журналистам заявил член инициативы «Сардарапат», ветеран карабахской войны Жирайр Сефилян.
«Пытаются создать впечетление будто существует борьба между двумя партиями – «Процветающей Арменией» и Республиканской партией. Но, к сожалению, это актерство, очевидцами чего мы становимся от выборов к выборам», - сказал Сефилян.
Он посоветовал рядовым членам РПА И ППА не относится слишком серьезно к «лжеборьбе» и оставаться как можно дальше от «напряженной ситуации и не становиться игрушками в руках олигархов».
Оппозиционер напомнил, что перед парламентскими выборами 2007 года у штабов враждующух партий произошли взрывы и что действия такого рода не исключаются и в этом году, что «также будет организовано режимом».
«Сардарапат», по его словам, не будут участвовать в парламентских выборах 2012 года: «А те политические силы, которые примут участие, станут соучастниками нынешних властей. Результаты выборов предрешены. Наша страна оккупирована группой людей и в оккупированном режиме надеятся на выборы неприемлемо».о мнению Сефиляна у этих выборов будет только один режиссер - президент Армении, лидер республиканцев Серж Саргсян.
От имени инициативы Сефилян предложил новый способ того, «как выбратся из этого болота и сформировать новое честное поле альтернативной власти в прямом смысле этого слова».Выборы-2012 с режиссером Сержем Саргсяном не имеют смысла.