Ստամբուլի ոստիկանները ծեծել են ադրբեջանցի իրավապաշտպանին
Նախօրեին Ստամբուլի օդանավակայանում ձերբակալված ադրբեջանցի իրավապաշտպան և իրավաբան Ինթիգամ Ալիևը բռնության է ենթարկվել թուրքական ոստիկանության կողմից:
Օդանավակայանի անձնագրային հսկողության բաժնում թուրք պաշտոնյան Ալիևի անձնագրում կնիք դնելուց հետո անփութորեն նետել է այն սեղանին և բղավել Ալիևի վրա, որպեսզի նա հնարավորին չափ արագ վերցնի անձնագիրը:
Contact.az-ի հավաստմամբ` Ալիևը կոչ է արել պաշտոնյաներին ավելի հարգալից լինել: Դրանից հետո նրանց միջև վիճաբանություն է սկսվել: Տեղ ժամանած ոստիկանները սկսել են ճնշում գործադրել Ալիևի վրա և ծեծել են նրան: Այդ ժամանակ իրավապաշտպանը հանդիպում է պահանջել օդանավակայանի ոստիկանապետի հետ, սակայն վերջինս նույնպես կոպտել է Ալիևին:
Դրանից հետո նրան տեղափոխել են օդանավակայանի նկուղ, որտեղ իրավապաշտպանը նույնպես բռնության է ենթարկվել և 4 ժամ փակի տակ մնացել`չստանալով փաստաբանի հետ հանդիպելու կամ բողոք գրելու հնարավորություն:
Ալիևին հաղորդել են, որ նա արտաքսվելու է և որ իր հանդեպ քրեական գործ է հարուցվել ոստիկաններին վիրավորանք հասցնելու համար: Արտաքսումը նշանակում է, որ նա մի քանի տարի չի կարողանա Թուրքիա այցելել: Իրավապաշտպանը նաև հաղորդել է, որ իր ազատ արձակմամբ պարտական է միջազգային կազմակերպություններին, մասնավորապես, Freedom House-ին:
«Ոստիկանները ճնշում էին գործադրում, որպեսզի ես չբողոքեմ: Նրանցից մեկը սպառնաց, որ եթե չլռեմ, ավելի շատ խնդիրներ կունենամ»,- պատմել է Ալիևը:
Նրա փաստաբանը հաղորդել է, որ փաստի առնչությամբ բողոք է ներկայացվելու թուրքական դատարան:
Contact.az-ը նշում է, որ Ինթիգամ Ալիևը հանդիսանում է Ադրբեջանի ժողովրդավարության սկբունքային ջատագովներից մեկը, որի համար բազմիցս ճնշման է ենթարկվել իշխանությունների կողմից:

Стамбульская полиция избила азербайджанского правозащитника
Задержанный накануне в стамбульском аэропорту азербайджанский правозащитник и юрист Интигам Алиев, подвергся насилию со стороны турецкой полиции.
В ходе паспортного контроля турецкий чиновник поставив штамп в паспорте Алиева, небрежно швырнул его на стол и крикнул на Алиева, чтобы тот быстрее забрал его.
Как сообщает contact.az, Алиев призвал чиновника к вежливости. После этого между ними завязался спор. Прибывшие полицейские, стали оказывать давление на Алиева и избили его. Тогда он  потребовал встречи с начальником полиции  аэропорта, однако тот  повел себя также грубо.
После этого Алиева отвели в подвал аэропорта, где он также подвергся насилию и 4 часа держали взаперти, не давая возможности встречи с адвокатом или написать жалобу.
Алиеву сообщили, что он будет депортирован и против него возбужденно уголовное дело по обвинению в оскорблении полиции. Депортация означает, что он не сможет несколько лет посещать Турцию. Правозащитник сообщил также, что своим освобождением обязан вмешательству международных организаций, в частности Freedom House.
«Полицейские на меня оказывали давление, чтобы я не жаловался. Один из них пригрозил, что «если не будешь молчать, то  у тебя будут большие неприятности», - сказал Алиев.
Его адвокат сообщил, что по факту давления и насилия на Алиева будут поданы жалобы в турецкие суды.
Сразу после прибытия  в Баку Алиев прошел медобследование. На лице и  шее Алиева есть следы насилия – царапины и синяки. Кроме того, Алиев жаловался на боли в почках.
Contact.az отмечает, что Интигам Алиев является одним из самых принципиальных последовательных поборников демократии в Азербайджане, за что не раз подвергался давлению со стороны властей.
Алиев возвращался из Вильнюса, где участвовал на встрече активистов гражданского общества в рамках СМИД ОБСЕ.