Լեռնային Ղարաբաղի «ազատագրումը» հավասարազոր է Բաքվի «ազատագրմանը» հայերից. կարծիք
Լեռնային Ղարաբաղի հայկական և ադրբեջանական համայնքներ գոյություն չունեն, և գոյություն չունեին առնվազն այդ տարածքների խորհրդայնացման ժամանակից ի վեր: Եվ Ղարաբաղում էլ միջհամայնքային հարաբերությունների ինչ-որ համակարգ երբեք գոյություն չի ունեցել: vesti.az կայքի հետ զրույցում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Խաղաղարար նախաձեռնությունների Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն Գեորգի Վանյանը, ով նոյեմբերի վերջին Բեռլինում մասնակցել է Ղարաբաղի ադրբեջանցի փախստականների հանդիպմանը:
Նրա խոսքով` Ղարաբաղի բնակչությունն իրենից խորհրդային համայնք էր ներկայացնում, որը էթնիկ պատկանելության պատճառով երկու մասի բաժանվեց:
«Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի և հարակից շրջանների բնակչության ադրբեջանական հատվածը արտաքսվել և վտարվել է: : Այդ հակամարտության համատեքստում Լեռնային Ղարաբաղի «ազատագրումը» հավասարազոր է Բաքվի «ազատագրմանը» հայերից:
Բայց խնդիրը դրանում չէ: Խնդիրը հանրային շփման մեջ ազատության բացակայությունն է, խնդիրը տոտալ և բռնի վերահսկողությունն է ցանկացած գործողության հանդեպ, որը կարող է հանգեցնել խաղաղարարության: Խնդիրը քաղաքացիական երկխոսության դաշտի բռնազավթումն է: Խնդիրը նրանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հասարակական կազմակերպությունների և հասարակական գործիչների հայտարարությունները բառ առ բառ կրկնում են չճանաչված ԼՂՀ-ի ԱԳՆ-ի և Հայաստանի ԱԳՆ-ի խոսքերը, այն կառույցների, որոնք ներկայումս փակուղի են մտցրել բանակցային գործընթացը: Եվ հանրությունը ոչ միայն ստորագրում է, այլև ցանկացած նմանատիպ հայտարարությանը Սահմանադրական օրենքի կարգավիճակ է շնորհում:
Արդյունքում Ղարաբաղի հայերը չժամանեցին բեռլինյան հանդիպմանը, քանի որ այդ մասնակցությունն արգելված էր «օրենքով»: Նրանք կարող էին և ժամանել և իրենց նախկին հայրենակիցների հետ քննարկել այն խոչընդոտները, որոնք կարող են առաջանալ «համայնքային ձևաչափում» երկխոսության ձևակերպման հարցում: Այս պարագայում բաց, սուր և անկեղծ երկխոսություն տեղի կունենար: Սակայն երկխոսությունն այսօր «արգելված է օրենքով», որի խախտումը հղի է պատիժներով:
Ցավոք սրտի, այդ բոլոր «հնարավորությունները» ճնշող մեծամասնության դեպքում իրենց արձագանքն են գտնում մեր համընդհանուր «քարոզչության» հայելում: Ե՞րբ վերջապես կհասկանանք, որ այդ ամենը լուրջ չէ»: Երբ վերջապես կհասկանանք, որ տերմինների քսանամյա պատերազմը արդյունքներ չի տալիս և չի հասնում ոչ միջազգային հանրությանը, ոչ մեր քաղաքացիներին: Արդյունքում մենք ընդամենը աշխարհին և միմյանց ցույց ենք տալիս մեր լվացված ուղեղները և երկխոսության անկարողությունը:
Ինչ վերաբերում է համայնքային ձևաչափին, ապա այն պետք է նաև իմաստով լցվի հիպոթետիկ ապագայում, երբ արդեն համերաշխության եկած ազգերը սկսեն մշակել և երկու ազգերի միջհամայնքային կենսագործունեության սոցիալ քաղաքական կոնկրետ ծրագիր իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքում», - ասել է Վանյանը:

'Liberation' of Karabakh is Equivalent to 'Liberation' of Baku Armenians: Opinion
The Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno-Karabakh don't exist and didn't exist at least since the beginning of the Sovietization of these territories. And there has never been a system of inter-community relations in Karabakh. This view was expressed in an interview with Vesti.az by Caucasus Center of Peace-Making Initiatives President Georgy Vanyan, who at the end of November in Berlin, participated in a meeting with Azerbaijani refugees from Nagorno-Karabakh.
According to him, the population of Karabakh was a Soviet society that was split along ethnic lines into two parts.
"The Azerbaijani part of the population of Nagorno-Karabakh and the surrounding areas was deported, expelled. In the context of this confrontation, the 'liberation' of Nagorno-Karabakh is equivalent to the 'liberation' of Armenians from Baku.
"But this isn't the problem. The problem is the lack of freedom in public communication, the problem is total and violent control toward any action that might lead to peacemaking. The problem is the occupation of civil dialogue. The problem is the statements of NGOs and public figures in Nagorno-Karabakh word for word repeat the statements of the unrecognized Nagorno-Karabakh Foreign Minister and Armenia's Foreign Ministry, these bodies which have now brought the negotiation process to a standstill. And the public has not only signed, but also awards each such statement the status of constitutional law.
"As a result, the Armenians of Karabakh did not come to the Berlin meeting in light of the fact that participation was prohibited by 'law.' They could come and discuss with their former fellow countrymen obstacles that might arise in establishing dialogue in the 'community format'. In this case, open, sharp and sincere dialogue would take place. But dialogue today is 'forbidden by law,' the violation of which is fraught with punishment.
"Unfortunately, the vast majority of all these 'opportunities' are reflected in our common 'propaganda' mirror. When will we finally realize that that isn't serious? When we finally realize that the twenty-year war of terms is yielding any results and reaches neither the international community nor our citizens. As a result, we only demonstrate to the world and to each other our washed brains and inability to engage in dialogue.
"With regard to the community format, it must also be filled with the sense of a hypothetical future, when nations that have reconciled begin to develop and implement a specific sociopolitical plan of the inter-community life of two peoples on the territory of the autonomous province of Nagorno-Karabakh," he said.