«Արմավիա»-ն ու «ՉԻ»-ին հաշտության եկան Epress.am-ից արտատպված հոդվածի շուրջ
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր  «Արմավիա» ավիաընկերության ներկայացուցիչներն ու  «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթի ներկայացուցիչները հաշտության համաձայնագիր են ստորագրել: «Արմավիան» դատական հայց էր ներկայացրել ընդդեմ  «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթի և թերթից 2 միլիոն դրամ էր պահանջում «գործարար համբավն արատավորող» տեղեկություններ հրապարակելու համար:
Դատական հայցի համար պատճառ էր դարձել «ՉԻ»-ի՝  Epress.am-ից արտատպած «Հայկական ավիաընկերությունը զե՞նք էր մատակարարում Լիբիային» հոդվածը, որում, մասնավորապես, վկայակոչվում են Մոլդովայի ազգային բանակի հրամանատար, գեներալ Յուրի Դոմինիկի խոսքերն այն մասին, որ զենքերի հերթական բաժինը վերցնելու և վերադառնալու նպատակով Լիբիայից Մոլդովա ժամանած Իլ-76 ինքնաթիռը պատկանում է «հայկական քաղաքացիական ավիաընկերությանը» (հոդվածի սկզբնաղբյուրը` «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի կայք):
Epress.am-ը «Էխո Մոսկվիի» հրապարակման առնչությամբ դիմել էր Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի մամուլի քարտուղար Նելլի Չերչինյանին, ով մեզ հայտնել էր, որ այս հարցի առնչությամբ մեկնաբանություն կարող է տալ «Արմավիան»: «Արմավիա» ավիաընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան հեռախոսազանգին չէր պատասխանել:
Ավելի ուշ «Արմավիան» հաղորդագրություն էր տարածել, որով պնդում էր, որ ««Արմավիա» ավիաընկերությունը երբեք չի ունեցել «ԻԼ 76» ինքնաթիռ և զբաղվում է միայն ուղևորատար  փոխադրումներով, այլ ոչ թե բեռնափոխադրումներով»:
«ՉԻ»-ի լրագրող Գոհար Վեզիրյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ երեկվա դատական նիտի ժամանակ «Արմավիայի» ներկայացուցիչներն առաջարկել են  թերթում հերքում տպել, որ «Արմավիան» զենք չի տեղափոխել:
«Սա արդեն մենք կհրապարակենք երրորդ անգամ, և սա ոչ խմբագրակազմի, ոչ հայ հասարակության, ոչ էլ Միկա Բաղդասարովի կյանքում, բացառապես բան չի փոխի».- ասել է  Գոհար Վեզիրյանը: Նա նաև տեղեկացրել է, որ այսօր իրենք ստորագրել են հաշտության համաձայնագիրը, իսկ դեկտեմբերի 28-ին դատավորը այդ համաձայնագիրը վճռի տեսքով կընթերցի: Համաձայն վճռի`մենք հերքումը պետք է տպագրենք վճռի ընդունումից հետո 30 օրվա ընթացքում»:

Armavia Armenian air carrier and local daily Chorrord Inqnishkhanutyun ("Fourth Self-Authority") today settled their dispute at the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan. Recall, Armavia had filed a lawsuit against the paper, asking 2 million drams (approx. $5,300 USD) in damages for harming its business reputation.
The article in question, "Armenian Air Carrier Supplied Arms to Libya?" published by Chorrord Inqnishkhanutyun, was in fact reprinted from Epress.am. The article noted that Commander of the National Army and Chief of General Staff of Moldova’s Armed Forces, Brigadier General Iurie Dominic said that a IL-76 aircraft that arrived in Moldova from Libya, with the aim of picking up a regular shipment of arms (and it is presumed will go back), belongs to “an Armenian civil air carrier.” [Note, the statement was originally published by the Ekho Moskvy (Echo of Moscow) radio station as well as Interfax news agency.]
Epress.am at the time sought comment from Armenian Department of Civil Aviation press secretary Nelly Cherchinyan, who said that “only Armavia can comment on this matter.”  However, Armavia’s press office did not respond to calls at the time.
Chorrord Inqnishkhanutyun reporter Gohar Veziryan informed Epress.am that Armavia's representatives in court yesterday suggested the paper publish a retraction saying Armavia didn't ship any arms.
"We will publish this now for a third time and this will change absolutely nothing in the lives of the editorial staff, the Armenian public or Mika Baghdasarov," she said, adding they today signed the agreement to settle, which the court will read in the form of a ruling on Dec. 28. "According to the ruling, we have to publish a retraction up to 30 days after the ruling is adopted."