«Այնտեղ աչք չէր մնացել». Ինչու է ենթասպան հաշմանդամ դարձրել զինծառայողին (ՖՈՏՈ)
ԼՂՀ ՊԲ «Եղնիկներ» զորամասում դեկտեմբերի 14-ին վիրավորված Նարեկ Ավետիսյանի հետվերականգնողական շրջանը կտևի 10-15 օր: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույում ասել է Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի Անոթային ախտաբանության բաժանմունքի վարիչ Գեորգի Գրիգորյանը:
Այս պահին երիտասարդն իրեն լավ է զգում, ընկերներն արդեն սկսել են այցելել նրան:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 14-ին զորամասի ճաշարանի ղեկավար, ենթասպա Արմեն Թովմասյանը հարվածել է շղթայով, որի հետևանքով երիտասարդի աչքը թափվել է: Այս մասին Epress.am-ին փոխանցել են «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպությունից:
Իրավապաշտպանների տեղեկությունների համաձայն, երբ 18-ամյա զինծառայողին տեղափոխել են Ստեփանակերտի հիվանդանոց, ենթասպան այցելել է նրան և հորդորել, որ Ավետիսյանն ասի, թե իբր ինքը բանալիների խուրձը շպրտել է, իսկ երիտասարդը չի կարողացել որսալ, որի հետևանքով աչքն է վնասվել: Ենթասպայի` Ավետիսյանին շղթայով հարվածելու պատճառը եղել է այն, որ Թովմասյանը պահանջել է զինծառայողից վերակարգի անցնել (նարյադ փակել) ճաշարանում, իսկ վերջինս հրաժարվել է` պատճառաբանելով, որ ինքը նոր է եկել դիրքերից, որտեղ երկու շաբաթ է անցկացրել և 20 կիլոմետր քայլել է:
Երիտասարդին Ստեփանակերտի հիվանդանոցից տեղափոխել են Մալայանի անվան կենտրոն, որտեղ նա երեկ վիրահատվել է: Գեորգի Գրիգորյանը հաղորդել է, որ զինծառայողի աչքը հնարավոր չի եղել պահել, որովհետև «այնտեղ աչք արդեն չկար», հարվածը եղել է շատ ուժեղ: Բժիշկները հեռացրել են Ավետիսյանի աչքը` տեղադրելով ժամանակավոր պրոտեզ, որպեսզի հետագայում հնարավոր լինի պլաստիկ վիրահատության դիմել և մշտական պրոտեզ տեղադրել: Այն կշարժվի, սակայն բնական է, որ տղան մեկ աչքի տեսողությունից զրկված կլինի ամբողջ կյանքում:
Նշենք, որ այսօր փաստի առիթով ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունը «պաշտոնի չարաշահում» հոդվածով քրեական գործ է հարուցել, Արմեն Թովմասյանը ձերբակալված է:

«Глаза там уже не было». Почему прапорщик искалечил солдата (ФОТО)
Постреабилитационный период Нарека Аветисяна, раненого 14 декабря в воинской части Армии обороны Карабаха «Егникнер», продлится 10-15 дней. Об этом Epress.am сообщил завотделом сосудистой потологии при Офтальмологическом центре им. Малаяна Георгий Григорян.
Молодому человеку стало лучше, его уже навещают друзья.
В правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Epress.am сообщили, что 14 декабря прапорщик Армен Товмасян ударил Аветисяна цепью, в результате чегоу него вытек глаз.
По данным правозащитников, когда 18-летнего военнослужащего перевели в степанакертскую больницу, его посетил прапорщик и призвал Аветисяна сказать, будто он бросил связку ключей, которую молодой человек не смог поймать и в результате повредил глаз.
Прапорщик ударил Аветисяна потому, что он отказался от наряда, выписанного Товмасяном, сказав, что он только с позиций, где был 2 недели и прошагал 20 километров.
Из степанакертской больницы юношу перевели в центр им. Малаяна, где он был прооперирован. По словам Георгия Григоряна, сохранить глаз солдату было невозможно, потому что «глаза там уже не было», удар был очень сильный. Врачи удалили Аветисяну глаз, установив временный протез, что позволит в дальнейшем обратиться к пластической хирургии и установить постоянный протез. Он будет двигаться, однако, естественно, парень лишится зрения на один глаз.
Отметим, что в следственной службе Минобороны газете «Айкакан жаманак» сообщили, что в связи с инцидентом возбуждено уголовное дело по статье превышение должностных полномочий, в одном из отделов военной полиции подготавливаются материалы.