«Այնտեղ աչք չէր մնացել». Ինչու է ենթասպան հաշմանդամ դարձրել զինծառայողին (ՖՈՏՈ)
ԼՂՀ ՊԲ «Եղնիկներ» զորամասում դեկտեմբերի 14-ին վիրավորված Նարեկ Ավետիսյանի հետվերականգնողական շրջանը կտևի 10-15 օր: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույում ասել է Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի Անոթային ախտաբանության բաժանմունքի վարիչ Գեորգի Գրիգորյանը:
Այս պահին երիտասարդն իրեն լավ է զգում, ընկերներն արդեն սկսել են այցելել նրան:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 14-ին զորամասի ճաշարանի ղեկավար, ենթասպա Արմեն Թովմասյանը հարվածել է շղթայով, որի հետևանքով երիտասարդի աչքը թափվել է: Այս մասին Epress.am-ին փոխանցել են «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպությունից:
Իրավապաշտպանների տեղեկությունների համաձայն, երբ 18-ամյա զինծառայողին տեղափոխել են Ստեփանակերտի հիվանդանոց, ենթասպան այցելել է նրան և հորդորել, որ Ավետիսյանն ասի, թե իբր ինքը բանալիների խուրձը շպրտել է, իսկ երիտասարդը չի կարողացել որսալ, որի հետևանքով աչքն է վնասվել: Ենթասպայի` Ավետիսյանին շղթայով հարվածելու պատճառը եղել է այն, որ Թովմասյանը պահանջել է զինծառայողից վերակարգի անցնել (նարյադ փակել) ճաշարանում, իսկ վերջինս հրաժարվել է` պատճառաբանելով, որ ինքը նոր է եկել դիրքերից, որտեղ երկու շաբաթ է անցկացրել և 20 կիլոմետր քայլել է:
Երիտասարդին Ստեփանակերտի հիվանդանոցից տեղափոխել են Մալայանի անվան կենտրոն, որտեղ նա երեկ վիրահատվել է: Գեորգի Գրիգորյանը հաղորդել է, որ զինծառայողի աչքը հնարավոր չի եղել պահել, որովհետև «այնտեղ աչք արդեն չկար», հարվածը եղել է շատ ուժեղ: Բժիշկները հեռացրել են Ավետիսյանի աչքը` տեղադրելով ժամանակավոր պրոտեզ, որպեսզի հետագայում հնարավոր լինի պլաստիկ վիրահատության դիմել և մշտական պրոտեզ տեղադրել: Այն կշարժվի, սակայն բնական է, որ տղան մեկ աչքի տեսողությունից զրկված կլինի ամբողջ կյանքում:
Նշենք, որ այսօր փաստի առիթով ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունը «պաշտոնի չարաշահում» հոդվածով քրեական գործ է հարուցել, Արմեն Թովմասյանը ձերբակալված է:

It will take 10 to 15 days for Narek Avetisyan to recover from his eye surgery, Georgy Grigoryan, head of the Vascular Disease Department at the Ophthalmological Center named after S. Malayan, told Epress.am. Right now, the young man is doing better and his friends have begun to come visit him.
Recall, according to Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights, Avetisyan’s right eye was knocked out on Dec. 14 from a blow by junior officer Armen Tovmasyan who threw his keys at him at the mess hall of the Yeghnikner military base in Nagorno Karabakh where the young man was stationed during his mandatory military service.
According to the human rights organization, when the 18-year-old conscript was taken to the hospital in Stepanakert, the junior officer visited him, persuading him to say that he (Tovmasyan) threw a pair of keys at Avetisyan but the latter was unable to catch them and they hit his eye instead. The reason for Tovmasyan throwing the keys in the first place reportedly was that the junior officer asked the young conscript to take the current (cleaning) shift at the cafeteria, which Avetisyan apparently refused, saying he just spent 2 weeks in the field and had walked 20 kilometers.
From the Stepanakert hospital, the young patient was moved to the Malayan eye center where he underwent surgery yesterday. Grigoryan said they were unable to save the young boy’s eye because “there was no longer an eye,” the blow was that strong. Doctors removed Avetisyan’s right eye, placing a temporary prosthetic instead so that in future, he might try to undergo plastic surgery and have a permanent prosthetic in place. It will move, but of course, the young man will never be able to see from that eye.
Note, the Republic of Armenia Ministry of Defense earlier informed local daily Haykakan Jamanak (“Armenian Times”) that a criminal case under charges of “abuse of authority” has been launched.