«10 տարի պիտի նստացնեն». Աչքից զրկված զինվորի հայրը համաձայն չէ մեղադրանքի հետ
Լեռնային Ղարաբաղի «Եղնիկներ» զորամասի ճաշարանում դեկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ օրերս ձերբակալված ենթասպա Արմեն Թովմասյանի նկատմամբ դատարանը երկուշաբթի օրը խափանման միջոց է ընտրել երկամսյա կալանավորումը: Նրան առաջադրվել է իշխանությունը չարաշահելու, իշխանազանցության մեղադրանք, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Թեև պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունը ի սկզբանե հաստատել էր այն տեղեկությունները, որ Արմեն Թովմասյանը զինծառայող, շարքային Նարեկ Ավետիսյանի դեմքին հարվածել է երկաթյա շղթայով ու ձեռքով` ջնջխելով նրա աջ ակնագունդը, սակայն այն հոդվածում, որով Թովմասյանին երեկ առաջադրվել է մեղադրանք, մարմնական վնասվածքի մասին որևէ խոսք չկա:
Քրեական օրենսգրքի 375 հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է. «Պետի կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելը, ինչպես նաև իշխանության անգործությունը, եթե այդ արարքները կատարվել են շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածություն կամ խմբակային շահերից ելնելով և եթե դրանք էական վնաս են պատճառել, պատժվում են ազատազրկմամբ 2-5 տարի ժամկետով»:
Նարեկ Ավետիսյանի ծնողները, ովքեր Մալայանի անվան ակնաբուժական կլինիկայում խնամում են աջ աչքից կուրացած 18-ամյա երիտասարդին, խիստ վրդովված են առաջադրված մեղադրանքից:
«Բողոքում եմ, դա համապատասխան չէ նրա արածին», - «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է Ավետիսյանի մայրը:
«Սա շատ քիչ է,  ոնց որ հավ մորթած լինի, հավ մորթողի պատիժ է», - ավելացրել է հայրը` Անդրանիկ Ավետիսյանը:
«Ոչ մի շահադիտական նպատակով էլ չի եղել, ուղղակի մարդը իրեն հաբռգած է պահում, պատժամիջոց է, ժնջիլը պահի ջեբը, խփի, մարդկանց աչքերը քոռացնի: Առնվազն իրեն 10 տարի պիտի նստացնեն, որ մյուսը տեսնի, վախենա, էլ տենց ղալաթ չանի: Մի օր մեկի աչքն են հանում, վաղը վիզը կպոկեն», - ասել է զինվորի հայրը:
Դեպքը տեղի էր ունեցել այն բանից հետո, երբ Նարեկ Ավետիսյանը 14 օր դիրքերում մնալուց հետո իջել էր ճաշարան հերթապահության: Ճաշարանի պետ Արմեն Թովմասյանը նրան ինչ-որ հանձնարարություն էր տվել, զինվորը հրաժարվել էր կատարել հանձնարարությունը, որից հետո, նախնական տվյալներով, ճաշարանի պետը շղթայով խփել էր և Ավետիսյանի աչքի պարունակությունը տեղում թափվել էր: Նրան նախ տարել էին  Ստեփանակերտի հոսպիտալ, այնուհետեւ տեղափոխել Երևան:
Մալայանի անվան ակնաբուժական կլինիկայի  անոթային պաթոլոգիայի բաժնի վարիչ Գեորգի Գրիգորյանը ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ զինծառայողի աչքը հնարավոր չի եղել պահել, որովհետև «այնտեղ աչք արդեն չկար», հարվածը եղել է շատ ուժեղ: Բժիշկները հեռացրել են Ավետիսյանի աչքը` տեղադրելով ժամանակավոր պրոտեզ, որպեսզի հետագայում հնարավոր լինի պլաստիկ վիրահատության դիմել և մշտական պրոտեզ տեղադրել: Այն կշարժվի, սակայն բնական է, որ տղան մեկ աչքի տեսողությունից զրկված կլինի ամբողջ կյանքում:
Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունից «Ազատություն» ռադիոկայանին փոխանցեցին, որ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը ստանալուց հետո հնարավոր է Արմեն Թովմասյանին առաջադրված մեղադրանքի ծավալը փոխվի:

Карабахский прапорщик наказывал солдат цепью. Родители недовольны обвинением
В отношении начальника столовой карабахской воинской части «Егникнер» прапорщика Армена Товмасяна, задержанного в связи с инцидентом, после которого солдат Нарек Аветисян лишился глаза, суд в качестве меры пресечения избрал двухмесячный арест. Ему предъявлено обвинение в злоупотреблении властью.
И если следственное управление минобороны сперва подтвердила информацию о том, что Товмасян ударил рядового Аветисяна в лицо металической цепочкой, в результате чего у 18-летнего юноши вытекло правое глазное яблоко. Однако в статье, по которой прапорщику было выдвинуто обвинение, не упоминается факт нанесения телесных повреждений. Часть 1 статьи 375 Уголовного кодекса гласит: «Злоупотребление начальника или должностного лица властью или должностным положением, превышение власти или пределов должностных полномочий, а также бездействие власти в случае, если эти деяния совершены из корыстных побуждений, иной личной заинтересованности или исходя из групповых интересов и если они причинили существенный вред, наказываются лишением свободы сроком от 2 до 5 лет».
Родители солдата, которые ухаживают за сыном в ереванской офтальмологической клинике имени Малаяна, крайне возмущены выдвинутым обвинением. «Я протестую, это не соответствует тому, что он сделал», - в беседе с «Радио Азатутюн» сказала мать Аветисяна.
«Это очень мало, как будто он зарезал курицу, это наказание для того, кто зарезал курицу. Никакой корыстной цели у него не было, просто человек ведет себя нагло, держит в кармане цепь как средство наказания, чтобы бить ею. Его должны посадить минимум на 10 лет, чтобы другим было неповадно. Сегодня одному глаз выбили, завтра другому шею сломают», - сказал отец пострадавшего военнослужащего», - заявил отец Андраник Аветисян.
По данным правозащитников из «Хельсинкской ассоциации», когда 18-летнего военнослужащего перевели в степанакертскую больницу, его посетил прапорщик, который пытался уговорить солдата в показаниях отмечать, что он бросил связку ключей, которую юноша не смог поймать, в результате чего у него повредился глаз.
Прапорщик ударил Аветисяна потому, что тот отказался заступать в наряд в столовой, так как только спустился с постов, где провел 2 недели и прошагал до расположения части 20 км.
Из Степанакерта его перевезли в Ереван, где он был прооперирован. По словам врачей, сохранить глаз солдату было невозможно, потому что как такового глаза там уже не было, удар был очень сильный. Аветисяну установили временный протез.
Из следственной службы минобороны «Радио Азатутюн» сообщили, что после получения заключения судебно-медицинской экспертизы обвинение, предъявленное Армену Товмасяну, возможно, будет изменено.
Нарек Аветисян до конца года останется в больнице. По словам родителей, у него периодически появляются острые послеоперационные боли, но ему пока не сказали, что зрение правого глаза не восстановится.