Ահմադինեժադը Երևանում է. Ինչու են Հայաստանն ու Իրանը հարկավոր միմյանց
Արևմուտքի` Իրան հնարավոր ներխուժման մասին բազմամյա քննարկումների ակտիվացման ֆոնին, Իսլամական հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը ընթացիկ տարվա վերջին ժամանեց Երևան:
Նախագահի մամլո քարտուղարության հաղորդագրության մեջ այցի մանրամասների մասին ոչ մի խոսք չկա: Հայաստանի մայրաքաղաքը ժամանած պատվիրակությանն ընդունեց առաջին առատ ձյան հետքերով և փողոցներում կախված իրանական դրոշներով: Քաղաքի կենտրոնը լցված է ոստիկանության աշխատակիցներով, փողոցները արգելափակման մեջ են:
Բարեկամական հարաբերությունները խնդրահարույց Իրանի հետ բարեհաջող կերպով տեղավորվում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ, որը տեղի քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները «կոմպլիմենտարիզմ» անվամբ են կնքել:
Իրանի հետ 42 կմ-անոց սահմանը կարևոր նշանակություն է ձեռք բերել Հայաստանի համար Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից սահմանների շրջափակման և 90-ականներին ոչ կայուն հայ-վրացական սահմանների պայմաններում:
Երկու երկրների միջև երկաթուղային ճանապարհ չկա, սակայն կան ծրագրեր և պայմանավորվածություններ դրա կառուցման վերաբերյալ: Կարճևանի մեքենաների անցումը ակտիվորեն գործում է 1990-ականներից: Արդեն ավելի քան 500 տարի է` Իրանում ապրում են մոտ կես միլիոն հայեր, որոնք երկրում ամենախոշոր կրոնական փոքրամասնությունն են:
Վերջին տարիներին մի քանի անգամ ավելացել է հարավից Հայաստան եկող զբոսաշրջիկների թիվը: Մինչև 100,000 իրանցիներ ամեն տարի Հայաստան են այցելում, հատկապես մարտի վերջին` Նովրուզ Բայրամը տոնելիս:
2007 թվականին երկու երկրներին կապեց գազատար խողովակը: Դրա բացումից անմիջապես հետո սկսվեց քննարկվել խողովակի երկրորդ ճյուղի կառուցման հնարավորությունը: Գազի փոխարեն Հայաստանը Էներգիա է տալիս Իրանին:
«Գազպրոմը», օգտագործելով «ՀակՌուսԳազարդի» վրա ունեցած իր ազդեցությունը, փորձում է հասնել ոչ միայն ռուսաստանյան գազի գնի բարձրացման, այլ նաև հասնել Իրանից մատակարարվող գազի սահմանափակմանը` տրամադրելով միայն Հրազդանի ՋԷԿ-ի համար անհրաժեշտ ծավալները:

Ahmadinejad in Yerevan: Why Armenia and Iran Need Each Other
On the backdrop of intensified years-long discussions on the West's possible invasion of Iran, the President of the Islamic Republic Mahmoud Ahmadinejad finally arrived in Yerevan.
In a statement by the Armenian president's press service, there is not a word about the details of the visit. The delegation visiting the Armenian capital was met with traces of the first heavy snow and Iranian flags hung along the streets. The downtown core is full of police officers who have been blocking off the roads.
Friendly relations with problematic Iran smoothly fit in Armenia's foreign policy, which local politicians and pundits have dubbed "complimentarism".
The 42-km border with Iran has acquired great importance for Armenia in the wake of border blockades by Turkey and Azerbaijan and considering the Armenia-Georgia border which was unstable in the 90s.
There is no railway between the two countries, but there are projects and agreements on its construction. The motor vehicle pass in Karchevan has been active since the early 90s.
About half a million Armenians have been living in Iran for over 500 years — the country's largest religious minority.
In recent years, the number of tourists arriving to Armenia from the south has increased by several times. Up to 100,000 Iranians visit Armenia annually — especially at the end of March, to celebrate Novruz.
In 2007, an oil pipeline bound the two countries. Immediately after it opened, the possibility of constructing a second line began to be discussed. In exchange for gas supplies, Armenia provides electricity to Iran.
Russian company Gazprom, using its influence over ArmRusGasprom, seeks not only to increase the price of Russian gas, but also to limit Iran's supply — providing necessary volumes only to the Hrazdan Thermal Power Plant.