Ահմադինեժադը Երևանում է. Ինչու են Հայաստանն ու Իրանը հարկավոր միմյանց
Արևմուտքի` Իրան հնարավոր ներխուժման մասին բազմամյա քննարկումների ակտիվացման ֆոնին, Իսլամական հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը ընթացիկ տարվա վերջին ժամանեց Երևան:
Նախագահի մամլո քարտուղարության հաղորդագրության մեջ այցի մանրամասների մասին ոչ մի խոսք չկա: Հայաստանի մայրաքաղաքը ժամանած պատվիրակությանն ընդունեց առաջին առատ ձյան հետքերով և փողոցներում կախված իրանական դրոշներով: Քաղաքի կենտրոնը լցված է ոստիկանության աշխատակիցներով, փողոցները արգելափակման մեջ են:
Բարեկամական հարաբերությունները խնդրահարույց Իրանի հետ բարեհաջող կերպով տեղավորվում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ, որը տեղի քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները «կոմպլիմենտարիզմ» անվամբ են կնքել:
Իրանի հետ 42 կմ-անոց սահմանը կարևոր նշանակություն է ձեռք բերել Հայաստանի համար Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից սահմանների շրջափակման և 90-ականներին ոչ կայուն հայ-վրացական սահմանների պայմաններում:
Երկու երկրների միջև երկաթուղային ճանապարհ չկա, սակայն կան ծրագրեր և պայմանավորվածություններ դրա կառուցման վերաբերյալ: Կարճևանի մեքենաների անցումը ակտիվորեն գործում է 1990-ականներից: Արդեն ավելի քան 500 տարի է` Իրանում ապրում են մոտ կես միլիոն հայեր, որոնք երկրում ամենախոշոր կրոնական փոքրամասնությունն են:
Վերջին տարիներին մի քանի անգամ ավելացել է հարավից Հայաստան եկող զբոսաշրջիկների թիվը: Մինչև 100,000 իրանցիներ ամեն տարի Հայաստան են այցելում, հատկապես մարտի վերջին` Նովրուզ Բայրամը տոնելիս:
2007 թվականին երկու երկրներին կապեց գազատար խողովակը: Դրա բացումից անմիջապես հետո սկսվեց քննարկվել խողովակի երկրորդ ճյուղի կառուցման հնարավորությունը: Գազի փոխարեն Հայաստանը Էներգիա է տալիս Իրանին:
«Գազպրոմը», օգտագործելով «ՀակՌուսԳազարդի» վրա ունեցած իր ազդեցությունը, փորձում է հասնել ոչ միայն ռուսաստանյան գազի գնի բարձրացման, այլ նաև հասնել Իրանից մատակարարվող գազի սահմանափակմանը` տրամադրելով միայն Հրազդանի ՋԷԿ-ի համար անհրաժեշտ ծավալները:

Ахмадинежад в Ереване. Зачем друг другу Армения и Иран
На фоне активизации многолетних обсуждений возможности западного вторжения в Иран, президент Исламской Республики Махмуд Ахмадинежад под конец текущего года прибыл в Ереван.
В сообщении пресс-службы президента о подробностях визита ни слова. Столица Армении встретила делегацию с юга следами первого обильного снегопада и развешанными по улицам иранскими флагами. В центре города много полиции, дороги оцеплены.
Дружеские отношения с проблемным Ираном вполне умещаются во внешнюю политику Армении, которую местные политики и эксперты окрестили «комплиментаризмом».
42-километровый стык с Ираном приобрел для Армении важное значение в условиях блокады границ со стороны Турции и Азербайджана и нестабильной в 90-е армяно-грузинской границы.
Железной дороги между двумя странами нет, но есть проекты и договоренности о её строительстве. Автомобильный переход Карчевань активно действует с начала 1990-х.
Уже более 500 лет в Иране живут около полумиллиона армян – это самое крупное религиозное меньшинство.
Последние годы в Армению в разы увеличился поток туристов с юга. До ста тысяч иранцев, особенно в конце марта, когда празднуют Новруз Байрам, ежегодно посещают Армению.
В 2007 году две страны связал газопровод. Сразу после его открытия обсуждалась возможность строительства второй нитки газопровода. В обмен на газ Армения поставляет в Иран электроэнергию. «Газпром», используя свой контроль над «Армросгазпромом», добивается не только повышения цены российского газа, но и ограничения поставок из Ирана только объёмами, необходимыми Разданской ТЭС.
Народы двух стран на протяжении всей истории жили бок о бок. Армения была частью крупных иранских империй: Ахеменидской, Парфянской, Сасанидской и Сефевидской. В 387 году Армения подверглась разделу между Римом и Сасанидским Ираном. В 451 году состоялась Аварайрская битва между армянами и Сасанидской армией. В XVI–XVII вв. Османская и Персидская империя боролись за контроль над Арменией. В начале XIX века Восточная Армения перешла от Ирана к Российской империи. После обретения Арменией независимости в 1991 году были установлены дипломатические отношения между двумя государствами.