Բանակում աչքը կորցրած Նարեկը դուրս է գրվում հիվանդանոցից. պրոթեզը դեռ չի տեղադրվել
Դեկտեմբերի 14-ին «Եղնիկներ» զորամասում գրանցված միջադեպի հետևանքով Երևանի Մալայանի անվան ակնաբուժական կլինիկա տեղափոխված Նարեկ Ավետիսյանը այսօր դուրս է գրվելու հիվանդանոցից: Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել է Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի Անոթային ախտաբանության բաժանմունքի վարիչ Գեորգի Գրիգորյանը:
Այս տարվա գարնանային զորակոչին Էջմիածնից զորակոչված 18-ամյա ժամկետային զինծառայող, շարքային Նարեկ Ավետիսյանին շղթայով հարվածել էր «Եղնիկներ» զորամասի ճաշարանի ղեկավար, ենթասպա Արմեն Թովմասյանը, որի հետևանքով երիտասարդի աչքը թափվել էր: Վիրահատության ընթացքում երիտասարդի աջ աչքը հեռացվել էր:
Գեորգի Գրիգորյանի խոսքով` Նարեկը պատրաստվում է դուրս գրման, հետվիրահատական խնդիրներ ու բուժական առումով որևէ խնդիր չկա, կատարվել է նախնական պրոթեզավորում: Բժշկի խոսքով՝ թեև Նարեկը տուն է գնում, բայց գտնվելու է իրենց մշտական հսկողության ներքո:
«Քանի որ անհատական պրոթեզավորում դեռևս արված չէ ու աչքի հատվածում տգեղ է, վիրակապը շարունակելու է մնալ վիրահատված հատվածում: Որոշ ժամանակ անց կտեղադրենք պրոթեզը, որը շարժողականություն կունենա: Ապակուց պրոթեզը իրենից նկարած աչք է հիշեցնում, և մենք կանենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի արտաքնապես պրոթեզը չտարբերվի բնականից, քանի որ տղան ջահել է», - պատմել է բժիշկը:
Ինչ վերաբերում է տղայի հոգեկան ապրումներին, բժիշկը վստահեցրել է, որ իրենք զրուցել են Նարեկի հետ:
«Մենք բացատրեցինք, որ իրոք աչքն այնպիսի վիճակում էր, որ ինձ պարզապես հնարավորություն չեղավ այն փրկել: Աչքը հեռացվեց միանվագ, մի փուլով, և դա ճիշտ էր», - ասել է նա:
Գրիգորյանը նշել է, որ տնային պայմաններում որոշ ժամանակ մայրը կօգնի նրան դեղերով մշակել հանել ու լվանալ «աչքը», այնուհետ Նարեկն այդ ամենը կանի ինքնուրույն: Նա նաև հավելել է, որ Նարեկի աչքի հիմնական շարժական պրոթեզը կտեղադրվի երկու ամսվա ընթացքում՝ առանց վիրահատության:

Conscript Who Lost his Eye to be Discharged from Hospital: Prosthetic Not Yet Inserted
Narek Avetisyan, who was moved to the Ophthalmological Center named after S. Malayan in Yerevan as a result of a Dec. 14 incident in a Nagorno-Karabakh military unit, will be discharged from the hospital today, said Georgy Grigoryan, head of the Vascular Disease Department at the ophthalmological center.
Recall, the 18-year-old called to mandatory military service this spring lost his right eye after being attacked by junior officer Armen Tovmasyan, head of the Yeghnikner military unit's dining hall. The young soldier underwent surgery to remove his eye altogether.
According Grigoryan, who spoke to Epress.am earlier today, Narek was preparing to leave the hospital, and there were no post-surgery or medical issues. According to the doctor, though Narek is going home, they will be keeping an eye on him.
"Though there an individual prosthetic hasn't been made yet and the eye area is ugly, the bandage will continue to cover the operated area.  After some time, we'll place a prosthetic which will be movable. The glass prosthetic recalls a picture of an eye and we will do everything possible so that the prosthetic won't differ in external appearance from the real since the boy is young," the doctor said.
As for Narek's psychological well-being, the doctor assured us that they have spoken with Narek.
"We explained that truly the eye was in such a state that we were unable to save it. The eye was removed in one stage and that was right," he said.
Grigoryan said that at home, for some time Narek's mother will help her son with his medication and cleaning his "eye" then Narek will do all that on his own. He added, the main movable prosthetic will be inserted in two months' time, without surgery.