Բանակում աչքը կորցրած Նարեկը դուրս է գրվում հիվանդանոցից. պրոթեզը դեռ չի տեղադրվել
Դեկտեմբերի 14-ին «Եղնիկներ» զորամասում գրանցված միջադեպի հետևանքով Երևանի Մալայանի անվան ակնաբուժական կլինիկա տեղափոխված Նարեկ Ավետիսյանը այսօր դուրս է գրվելու հիվանդանոցից: Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել է Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի Անոթային ախտաբանության բաժանմունքի վարիչ Գեորգի Գրիգորյանը:
Այս տարվա գարնանային զորակոչին Էջմիածնից զորակոչված 18-ամյա ժամկետային զինծառայող, շարքային Նարեկ Ավետիսյանին շղթայով հարվածել էր «Եղնիկներ» զորամասի ճաշարանի ղեկավար, ենթասպա Արմեն Թովմասյանը, որի հետևանքով երիտասարդի աչքը թափվել էր: Վիրահատության ընթացքում երիտասարդի աջ աչքը հեռացվել էր:
Գեորգի Գրիգորյանի խոսքով` Նարեկը պատրաստվում է դուրս գրման, հետվիրահատական խնդիրներ ու բուժական առումով որևէ խնդիր չկա, կատարվել է նախնական պրոթեզավորում: Բժշկի խոսքով՝ թեև Նարեկը տուն է գնում, բայց գտնվելու է իրենց մշտական հսկողության ներքո:
«Քանի որ անհատական պրոթեզավորում դեռևս արված չէ ու աչքի հատվածում տգեղ է, վիրակապը շարունակելու է մնալ վիրահատված հատվածում: Որոշ ժամանակ անց կտեղադրենք պրոթեզը, որը շարժողականություն կունենա: Ապակուց պրոթեզը իրենից նկարած աչք է հիշեցնում, և մենք կանենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի արտաքնապես պրոթեզը չտարբերվի բնականից, քանի որ տղան ջահել է», - պատմել է բժիշկը:
Ինչ վերաբերում է տղայի հոգեկան ապրումներին, բժիշկը վստահեցրել է, որ իրենք զրուցել են Նարեկի հետ:
«Մենք բացատրեցինք, որ իրոք աչքն այնպիսի վիճակում էր, որ ինձ պարզապես հնարավորություն չեղավ այն փրկել: Աչքը հեռացվեց միանվագ, մի փուլով, և դա ճիշտ էր», - ասել է նա:
Գրիգորյանը նշել է, որ տնային պայմաններում որոշ ժամանակ մայրը կօգնի նրան դեղերով մշակել հանել ու լվանալ «աչքը», այնուհետ Նարեկն այդ ամենը կանի ինքնուրույն: Նա նաև հավելել է, որ Նարեկի աչքի հիմնական շարժական պրոթեզը կտեղադրվի երկու ամսվա ընթացքում՝ առանց վիրահատության:

Потерявший глаз армянский солдат выписывается из больницы. Протез пока не установлен
Во вторник 27 декабря врачи выпишут Нарека Аветисяна, доставленного в офтальмологическую клинику в результате инцидента от 14 декабря в воинской части Армии обороны Карабаха «Егникнер». Об этом Epress.am сообщил завотделом сосудистой патологии при Офтальмологическом центре им. Малаяна Георгий Григорян.
18-летнего солдата срочной службы Нарека Аветисяна связкой ключей сильно ударил прапорщик части «Егникнер» Армен Товмасян, отчего у него вытек глаз. В ереванской глазной клинике сделали операцию по удалению правого глаза. Отметим, что Аветисян был призван в армию весной текущего года из Эчмиадзина.
По словам Георгия Григоряна, Нарек готовится к выписке, послеоперационных проблем нет, установлен временный протез. Молодой человек будет постоянно находиться под наблюдением врачей.
«Поскольку индивидуальное протезирование пока не сделано, повязка будет оставаться на прооперированном участке. Спустя некоторое время будет поставлен подвижный протез. Стеклянный глаз напоминает нарисованный, и мы сделаем все возможное, чтобы протез не отличался от настоящего глаза, так как мальчик молодой», - рассказал врач.
Что касается душевных переживаний мальчика, врач заверил, что они побеседовали с Нареком. «Мы объяснили, что глаз, действительно, был в таком состоянии, что спасти его было невозможно. Глаз был удален одним этапом, сразу, и это верно», - сказал он.
Григорян отметил, что какое-то время мать будет помогать Нареку обрабатывать искусственный глаз лекарствами, доставать и мыть его. Позже Нарек сможет делать все это самостоятельно. Кроме того, основная часть подвижного протеза будет установлена в течение двух месяцев и без операции.