«Պոչամբարից-պոչամբար հանքաստան». Քաջարանի գյուղապետը չի լքի մոր գերեզմանը
Քաջարանի գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանը քաջարանցիների անունից հայտարարել է, որ իրենց գյուղն իրենք են պահելու, իրենք են գյուղի տերը և չեն պատրաստվում իրենց հողերը տալ: Աթայանն այսօր Երևանում հանդիպել է լրագրողների հետ և խոսել Քաջարանում ստեղծված իրավիճակի մասին, որտեղ գյուղի բնակիչները բնապահպանների աջակցությամբ պայքարում են Քաջարանի հարակից հողերի համար, որոնք ՀՀ կառավարության որոշմամբ օտարվել են և հանձնվել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին:
«Մենք Նախիջևանի սահմանը բացողը չենք (գյուղը գտնվում է Նախիջևանին մոտ – խմբ.) ծնվել ենք այնտեղ, ապրում ենք, վերանորոգում ենք 12-րդ դարի եկեղեցին, մեր գյուղը ապրում է: Մեզ չի հետաքրքրում ոչ մի փոխհատուցում, մեզ ոչինչ պետք չէ: Ապրում ենք այդ գյուղում ու մեռնելու ենք այնտեղ: Մորս նոր եմ թաղել, ում թողնեմ նրա գերեզմանը», - ասել է Աթայանը:
Նա պնդել է, որ ՀՀ կառավարության որոշումը պետք է չեղյալ համարվի:
Հարցին, թե ինչ մոտեցում ունի այս խնդրի վերաբերյալ Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը, Աթայանը պատասխանել է. «Իրենից հարցրեք, ամեն մարդ իր տեղն է պատասխանում»:
Նշենք, որ ասուլիսին ներկա ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը նշել է, որ այսօր ինքը նամակով դիմել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին՝ խնդրելով տվյալ որոշումը քննարկել անմիջապես Ծննդյան տոներից հետո:
Սաֆարյանի խոսքով՝ շատ ավելի թանկ է քաջարանցիների գյուղում մնալու համառությունը և սահմանապահ էությունը, քան ցանկացած փոխհատուցում, որը կառավարությունը կարող է տալ նրանց:
«Պետությունն այնպիսի քաղաքականություն է որդեգրել , որ ուղղակի մի քանի տարվա մեջ ուզում է սպառել մեր հանքերն ու հարստանալ: Սա պետության կողմից իրականացվող քաղաքականություն է: Շատ շահավետ են մի շարք ընկերություններին տրված բազմաթիվ հանքերի շահագործման արտոնագրերը, և շատ մեծ շահույթ է բերում համաշխարհային շուկայում այս հումքի վաճառքը:
Այս խնդիրը չլուծելու դեպքում ամբողջ Հայասատանը շատ շուտով կվերածվի հանքերի ու պոչամբարների», - իր հերթին ասել է ասուլիսի մեկ այլ մասնակից «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Նման կարծիք է հայտնել նաև ասուլիսին ներկա բնապահպան Մարիամ Սուխուդյանը, ով նշել է` նախկին ծովից-ծով Հայաստանը վերածվել է պոչամբարից-պոչամբար հանքաստանի:
«Մենք թույլ չենք տա, որ ուրիշ պետությունների երեխաների բարեկեցությունը զարգանա մեր երեխաների դժբախտության հաշվին: Խնդիրն ավելի լուրջ պատկերացնելու համար շատ շուտով պատրաստ կլինի ականապատված, խոռոչներով ու թունավոր պոչամբարներով պատված նոր պատկերավոր Հայաստանը: Սա հայաթափման այն կոնկրետ ծրագրի մի մասն է, որ մեր իշխանությունները ուզում են իրականացնել ամեն գնով, մենք նստած ենք նրանց պղնձի ու մոլիբդենի վրա և խանգարում ենք իրենց հարստանալ», -ասել է Սուխուդյանը:
Բանախոսները վստահություն են հայտնել, որ միասնական պայքարի արդյունքում հնարավոր կլինի կանխել իշխանության կողմից իրականացվող մի շարք անօրինություններ:
Նրանք բոլոր մտահոգ քաղաքացիներին վաղը ժամը 11:00-ին հրավիրել են մասնակցել ՀՀ կառավարության դիմաց բնապահպանների ակցիային, որի մասնակիցները երթով շարժվելու են դեպի ՀՀ նախագահի նստավայր:

At This Rate, Armenia will Be Turned into Mines and Tailings, Warn Environmentalists
On behalf of residents of his village, Qajaran mayor Rafik Atayan stated that they will keep their village, they are the owners of the village and they're not preparing to hand over their lands. Atayan today met with journalists in Yerevan, discussing the situation with the village in the southeastern Armenian province of Syunik, where residents, backed by environmentalists, are fighting for the communal land adjacent to their village which the government has alienated and transferred to Zangezur Copper-Molybdenum Combine.
"We won't be the ones to open the border to Nakhchivan . We were born here; we live ; we are restoring the 12th century church; our village lives. Compensation doesn't interest us; we don't need any thing. We live in this village and we will die here. I just buried my mother — to whom should I leave her grave?" he said.
Atayan insists that the government decision should be annulled.
Asked what is the view of Syunik regional governor Surik (Suren) Khachatryan on the matter, the village mayor said, "Ask him — each person speaks for himself."
Also present at the press conference, head of the Heritage Party parliamentary faction Stepan (Styopa) Safaryan said today he sent a letter to RA Prime Minister Tigran Sargsyan, asking the matter be discussed immediately following the New Year and Christmas (marked on Jan. 6) holidays.
In the MP's opinion, the nature of the border and the insistence of Kajaran residents to stay in their village is more valuable than any compensation the government can give them.
"The state has adopted such a policy that in just a few years it wants to deplete our mines and get rich. This is the policy implemented by the state. The patents to exploit multiple mines given to several companies are very lucrative, and the sale of this raw material in the global market brings in a huge profit.
"If this issue isn't solved, Armenia will very quickly turn into mines and tailings," said one other participant at the press conference, Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan.
The press conference summed up with organizers and activists urging all interested parties to join them in a demonstration outside the Government of Armenia building in Yerevan's Republic Square at 11 am tomorrow, which will be followed by a march to the presidential residence on Baghramyan Ave.