«Հայերն արժանի են…». Իսրայելը չի կարող բարոյականության լույսի ներքո ներկայանալ
Հայոց Ցեղասպանությունը Իսրայելի կողմից պաշտոնապես ճանաչելու հնարավորությունը տարիներ շարունակ չափվում էր Թուրքիայում Իսրայելի արտաքին քաղաքականության շահերով, և այն փաստով, որ Եղեռնի ճանաչումը սպառնում էր «հոլոքոստ» հասկացության կորստով` որպես հրեաների բացառիկ «սեփականություն»: Բարոյականությունը կամ հայկական հոլոքոստի հետ նույնականացումը երկրորդական խնդիրներ էին, որ ժամանակ առ ժամանակ հանրային բանավեճերի թեմա էին դառնում, գրում է իսրայելական «Հաարեց» պարբերականը:
«Այժմ վարչապետի գրասենյակը կրկին միջամտում է այս հարցի շուրջ Քնեսեթի Կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի աշխատանքներին` հիմնվելով այն փաստի վրա, որ նիստի ելքը կարող է խաթարել իսրայելա-թուրքական հարաբերությունները:
Սյս համատեքստում արժե վերհիշել, որ թուրքական նավատորմի հետ կապված միջադեպից հետո, Քնեսեթի և նախարարների կաբինետի մի շարք անդամներ սպառնացին Հայոց Ցեղասպանությունը Իսրայելի օրակարգ մտցնել` Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքային հարձակումներին հակազդելու համար:
Իսրայելը բազմաթիվ հնարավորություններ ուներ Հայաստանի հետ իր համերաշխությունը ցուցադրելու համար, երբ Երուսաղեմն ու Անկարան լավ հարաբերություններ ունեին: Բայց այդ ժամանակ Իսրայելն ընտրեց բարոյական լռությունը, և անգամ օգտագործում էր իր ընկերական կապերը ԱՄՆ Կոնգրեսին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումից հետ պահելու համար:
Իսրայելն աշխարհի վերջին պետություններից է, ով զավթել է մեկ այլ ազգի տարածքը և ժխտում է Պաղեստինյան Նակբայի (պաղեստինցիների մասսայական օտարում Իսրայելից) հիշատակը: Նա չի կարող իրեն ներկայացնել բարոյականության դրոշի լույսի ներքո: Քնեսեթի ոչ մի հատուկ քննարկում չի պահանջվում, որպեսզի Հայոց Ցեղասպանությունը կամ Նակբան դպրոցներում ուսուցանվի: Կրթության նախարարը լիազորված էր ընդունել այդ որոշումն առանց սին բարոյականության կրկեսի:
Մոտ 1,5 միլիոն հայեր, որոնք սպանվեցին, մահվան շքերթի դուրս բերվեցին 1915 թվականին, արժանի են իրենց վերապրած հոլոկոստի միջազգային ճանաչմանը: Եվ ամենից առավել, նրանք արժանի են Թուրքիայի կողմից պատմության այս սարսափելի դրվագի ճանաչմանը:
Սակայն այս պահին Իսրայելի համար Ցեղասպանության ճանաչումը քաղաքականապես հարմար քայլ է` որպես Թուրքիային դիմադրելու և սադրելու միջոց, և հեռու է այն ճանաչումից, որին արժանի է հայ ժողովուրդը»,  - գրում է «Հաարեցը»:

Israel Mustn't Politicize the Armenian Genocide
The possibility of officially recognizing the Armenian Genocide was for years weighed in terms of Israel's foreign-policy interests in Turkey, on the one hand, and fear over the loss of the concept of "Holocaust" as an exclusive Jewish "property" on the other. Morality or identification with the Armenian holocaust were secondary issues that occasionally made their way into the public debate, reads an editorial piece published by Haaretz.com.
Now, too, the Israeli Prime Minister's Office has interfered with the deliberations of the Knesset Education, Culture and Sports Committee on the issue, on the grounds that the session's outcome could sabotage Israel-Turkey relations.
In this context, it is worth recalling that after the Turkish flotilla incident, a number of Knesset members and cabinet ministers threatened to put the Armenian Genocide on the Israeli agenda, to avenge the verbal attacks against Israel by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan.
Indeed, the MKs who hitched a ride on the coattails of the new French law that makes denial of the Armenian Genocide a criminal offense appear to be motivated more by political vindictiveness than a genuine desire to right a historical wrong. Israel had plenty of opportunities to demonstrate its solidarity with the Armenian people when Jerusalem-Ankara relations were good. But at the time, Israel chose moral silence, and even used its friends in the US Congress to keep it from recognizing the Armenian Genocide.
Israel, one of the last countries in the world to occupy another nation and to deny the memory of the Palestinian Nakba, cannot wrap itself in the flag of morality now, while the embers of political account-settling burn beneath it. No special Knesset deliberations are needed in order to teach the Armenian Genocide — or the Nakba — in Israel's schools; the education minister has the authority to make these decision without creating a circus of hollow morality.
The approximately 1.5 million Armenians who were murdered or driven out in death marches in 1915 deserve international recognition of the holocaust they suffered. Above all, they deserve Turkey's recognition of this terrible chapter of history.
But for Israel to make this recognition at a time that is politically convenient to it, as part of a tit-for-tat and as a means to provoke Turkey, is light years away from the recognition the Armenian people deserve.