Ինչպիսի հագուստ կրել վիշապի տարում. խորհուրդներ դիզայներից
Վիշապի տարում առավել նորաձև են լինելու դարսերով զգեստները, որոնք հիշեցնելու են վիշապի մեջքի ծալքերը: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է դիզայներ Արամ Նիկոլյանը:
Նիկոլյանը կապ չի տեսնում նորաձևության ու աստղագետների կանխատեսումների  միջև, օրինակ, եթե Ամանորին հագնեն կարմիր կամ ոսկեգույն հագուստներ, ապա տարին հաջող կլինի և այլն:
«Սրանով հանդերձ նաև չեմ կարողանում չընդունել կապը այն պատճառով, որ այս ամենը մարդկանց առօրյան ավելի հատաքրքիր է դարձնում, այսինքն՝ մարդիկ սկսում են հավատալով ու հետևելով այդ խորհուրդներին ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել», - ասել է նա:
Դիզայների հավաստմամբ՝ սրանք նորաձևության տենդենցների հետ որևէ կապ չունեցող, առանձին հետաքրքրություն ունեցող թեմաներ են, որոնք եղել են տարբեր ժամանակներում:
«Աստղագետների պնդմամբ` կարմիրն ու ոսկեգույնը Արևելքին բնորոշ գույներ են,  իսկ եվրոպական աստղագետները խորհուրդ են տալիս Ամանորին ավելի պաստելային գույների հագուստ կրել», - նշել է Նիկոլյանը:
Այնուամենայնիվ, ըստ դիզայների, նորաձևության ու վիշապի տարվա միջև կապը  ակտուալ համարվող գույներն են՝  կրակի կարմիրն ու նարնջագույնը:
«Սիլուետային առումով ակտուալ են նաև հագուստների վրա վիշապի մեջքի դարսեր հիշեցնող ֆորմաները, դարսերը, որոնք էլ կարող են ինչ-որ կապ ստեղծել վիշապի ու նորաձևության միջև: Տարիներ առաջ նորաձև համարվող մեծ փոռիկներով հագուստները նորաձև են նաև այսօր: Վիշապի և նորաձևության կապը հաստատում են նաև վառ երանգներով կտորները ձմեռվա հավաքածուներում, նաև կան վիշապ հիշեցնող օձի և սողունային ֆակտուրաներով կտորները », - ասել է նա:
Վիշապի տարում Նիլոլյանը խորհուրդ է տալիս կարևորել հագուստի ու մարմնի կառուցվածքի ճիշտ համադրումը:
«Քանի որ ապրում ենք մի ժամանակշրջանում, երբ ամեն հագուստ նորաձև կարող է համարվել, ուստի շատ կարևոր է, որպեսզի յուրաքանչյուր ոք չփորձի նմանվել ինչ-որ մեկին, այլ ստեղծի իր կերպարն ու տարբերվի բոլորից», - եզրափակել է նա:

Layered clothing will be in fashion in 2012, the year of the dragon, as it recalls the scales on a dragon's back, designer Aram Nikolyan told Epress.am.
Nikolyan doesn't see a connection between fashion and astrological forecasts — such as if you wear red or gold clothing on New Year's Eve then the year will be successful and so on.
"At the same time, I also can't not accept the connection for the reason that it makes people's everyday more interesting; that is, people, believing and following such advice, begin to take certain steps," he said.
The designer asserts that these are separate topics of interest having no connection to fashion trends, which existed in different time periods.
"According to astrologers, red and gold are colors characteristic of the East, while European astrologers advise wearing more pastel colors on New Year's Eve," he said.
Nevertheless, according to Nikolyan, the current colors considered to be the link between fashion and the year of the dragon are fire-engine red and orange.
"In terms of the silhouette, also current are styles resembling the scales on a dragon's back on clothes, which can create some link between fashion and the dragon. Bouffant clothes which were fashionable years ago are fashionable now too. Also establishing the link between dragons and fashion are pieces in winter collections having bright hues — also pieces having reptilian and snake-like aspects resembling a dragon," he said.
In the year of dragon, Nikolyan advises to place importance on the right combination of clothing and body type.
"Since we live in a time when every clothing can be considered fashionable, it's very important that each person try not to resemble someone else, but rather create her style and differ from others," he concluded.