Թուրքիայի դեսպանը վերադառնում է Ֆրանսիա` իր երկրի դիրքերը «մինչև վերջ» պաշտպանելու համար
Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպան Թահսին Բուրչուօղլուն շաբաթ օրը վերադարձել է Փարիզ: Թուրքիայում նա երկու շաբաթ էր անցկացրել. երկրի արտաքին գործերի նախարարությունը հետ էր կանչել դեսպանին խորհրդակցությունների համար այն բանից հետո, երբ դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունել էր Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Ինչպես նշում է Today's Zaman-ը, Փարիզ վերադառնալուց հետո դեսպանը շարունակելու է ջանքեր գործադրել Ֆրանսիայի Սենատի ներկայացուցիչների վրա ազդելու համար: Ինչպես ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում նշել էր Բուրչուօղլուն, ինքը պատրաստվում է Ֆրանսիայում թուրքական կողմի դիրքերը պաշտպանել «մինչև վերջ»:
Թուրքիան պնդում է, որ օրենքի ընդունումը դեմ է խոսքի ազատությանը:
Հիշեցնենք, որ համաձայն օրենքի, Հայոց Ցեղասպանության և Հոլոքոստի հերքումը պատժվում է 1 տարի ազատազրկմամբ կամ 45 հազար եվրո տուգանքով: Օրենքը ուժի մեջ կմտնի, եթե հունվարի 24-ի քվեարկության ժամանակ այն վավերացվի Սենատի կողմից:

Турецкий посол вернулся во Францию, где будет бороться «до конца»
Отозванный две недели назад посол Турции во Франции Тахсин Бурчуоглу в субботу вернулся в Париж. На родину для совещаний его вернул МИД после того, как 22 декабря парламент Франции принял законопроект об уголовном преследовании за отрицание Геноцида армян.
Как отмечает Today’s Zaman, по возвращении посол продложит прилагать усилия, чтобы повлиять на представителей Сената Франции. Сам Бурчуоглу ранее отметил, что будет «до конца защищать позицию турецкой стороны», согласно которой принятие подобного закона противоречит свободе слова.
Напомним, что согласно закону отрицание Геноцида армян и Холокоста предусматривает лишение свободы сроком до 1 года или штраф в размере 45 тыс. евро. Закон может вступить в силу после утверждения Сената на голосовании 24 января.