Հայաստանցիները թուրքերից ու ադրբեջանցիներից քիչ են այցելում Վրաստան
2011 թվականին Վրաստան իրականացվող միջազգային այցելությունների թիվը 2010 թվականի համեմատ աճել է 39%-ով և կազմել է 2,820 միլիոն մարդ, հայտնում է Տուրիզմի ազգային գործակալությունը:
Վրաստան կատարվող այցելությունների քանակով առաջին տեղում է Թուրքիան` 738,136  մարդ` 38%-ով ավելի, քան 2010-ին: 714,427 այցելուներով երկրորդ տեղում է Ադրբեջանը` 43%-ով ավելի քան 2010-ին, երրորդում` Հայաստանը` 699,391 այցելուով (28%-ով ավելի):  2011 թվականին Ռուսաստանից ժամանող այցելուների թիվը, որի հետ Վրաստանը 2008 թվականից դադարեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունները, աճել է 63%-ով և կազմել 278,501 մարդ: Տոկոսային առումով առավել մեծ ցուցանիշ է տվել Իրանը: Այստեղից Վրաստան եկող այցելուների թիվն աճել է 182%-ով և կազմել 60,193 մարդ:
Եվրոպական երկրներից Վրաստան է այցելել 906,632 մարդ, 2010-ի համեմատ 35%-ով ավելի, ԱՊՀ երկրներից 1 մլն 788 հազար մարդ` նախորդ տարվա համեմատ 39%-ով ավելի: ԱՄՆ-ից Վրաստան է ժամանել 28,856 այցելու` 2010-ի համեմատ 18%-ով ավելի:

Armenian Tourists Visited Georgia Less Than their Turkish or Azerbaijani Counterparts
In 2011, the number of visitors to Georgia, as compared to 2010, increased by 39% and amounted to 2,820 million people, reports the Georgian National Tourism Agency.
The country with the most visitors to Georgia was Turkey at 738,136 people, a 38% increase compared to 2010. In second place was Azerbaijan at 714,427 people (an increase of 43% as compared to the previous year), while Armenia came in third at 699,391 people (an increase of 28%).
Surprisingly, in 2011, the number of visitors from Russia, which severed diplomatic ties with Georgia in 2008, increased by 63% and amounted to 278,501 people. However, the country with the highest increase from the previous year of visitors to Georgia was Iran — the 60,193 tourists from Iran in 2011 resulted in a 182% increase compared to 2010.
From European countries, 906,632 people visited Georgia in 2011, a 35% increase from 2010; from CIS countries, there were 1,788 million (a 39% increase); and from the US, 28,856 visitors (an 18% increase), the News Georgia agency reported.