Բերլուսկոնիից հետո Իտալիայում առաջին սկանդալն է բռնկվել
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Մոնտիի կառավարությունում առաջին սկանդալն է բռնկվել: Փոխվարչապետ Կարլո Մալինկոնիկոն ստիպված է եղել հրաժարական տալ այն բանից հետո, երբ ԶԼՄ-ները պարզել են, որ քաղաքական գործիչը մի քանի տարի առաջ իջևանել է Տոսկանայի թանկարժեք հյուրանոցներից մեկում խոշոր իտալացի գործարարի հաշվին, գրում է «Կեմերսանտը»:
ԶԼՄ-ների տեղեկություններով` 2007 և 2008 թվականներին Կարլո Մալինկոնիկոն Տոսկանա է այցելել, որտեղ մնացել է Il Pellicano հյուրանոցում: Միաժամանակ 10 հազար եվրո կազմող նրա հաշիվը փակել է շինարարությամբ զբաղվող խոշոր գործարար Ֆրանչեսկո Դե Վիտո Պիշիչելին: Այս պատմությունը սկանդալային է դարձել նաև այն պատճառով, որ Պիշիչելին ներգրավված է շահութաբեր պետական պատվերների ստացման համար պաշտոնյաներին կաշառք տալու գործի մեջ:

Очередной скандал вспыхнум в правительстве Италии
В правительстве Марио Монти вспыхнул первый скандал. В отставку вынужден был подать вице-премьер Карло Малинконико, после того как местные СМИ выяснили, что несколько лет назад политик жил в дорогом отеле в Тоскане за счет крупного итальянского бизнесмена, передает «Коммерсант».
Как выяснили СМИ, в 2007 и 2008 годах Карло Малинконико посещал Тоскану, где останавливался в фешенебельном отеле Il Pellicano. При этом счет за проживание политика, который составил около €10 тыс., оплатил строительный магнат Франческо Де Вито Пишичелли. Журналисты задались вопросом, какие же услуги бизнесмен потребовал от господина Малинконико взамен на эту помощь. Скандальности этой истории добавил тот факт, что Франческо Де Вито Пишичелли замешан в крупном деле о даче взятки чиновникам за получение выгодных государственных заказов при подготовке саммита G8 и восстановлении пострадавшей от землетрясения Аквилы в 2009 году.