Համացանցում լայնածավալ հարձակում են սկսել Ադրբեջանի իշխանությունների վրա
AzerianCyberArmy (Ադրբեջանական կիբեր բանակ) հաքերական խումբը հարձակում է գործել Ադրբեջանի պետական մարմինների և իշխանամետ կայքերի վրա:
Նման զանգվածային և ծրագրված հարձակում ադրբեջանական կայքերի վրա երբեք չի եղել: Այս ակցիայի ծավալներն ու հետևանքները թույլ են տալիս խոսել այն մասին, որ Ադրբեջանի դեմ իսկական վիրտուալ պատերազմ է սկսվել համացանցում: Turan գործակալության հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել «Ինտերնետ-ֆորում» հ/կ-ի ղեկավար Իսման Գյունդուզը:
«Մինչ այժմ հարձակումներ եղել են միայն առանձին կայքերի վրա և առավել հաճախ ոչ կառավարական մարմինների: Սակայն այժմ հարվածի տակ են հայտնվել պետական մարմինները, այդ թվում` ուժային գերատեսչությունները»,-նշել է նա:
Հաքերների հարձակման թիրախ դարձած կայքերում քաղաքական բովանդակությամբ հայտարարություններ են հայտնվել: Մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանությունները մեղադրվում են հավատացյալների հավատի ոտնահարման և հակաիսլամիստական քաղաքականության մեջ:
Հունվարի 16-ի կեսօրին իշխող «Ենի Ադրբեջան» (www.yap.org.az) կուսակցության  կայքում տեղադրվել է AzerianCyberArmy խմբի ուղերձը, որում ասվում է. «Ադրբեջանի հարստության վրա աչք դրած Ալիևի ռեժիմն ու նրա սպասավորները հույս ունեն  փրկվել օվկիանոսի փոթորկից Բաքու կոչվող քարերի վրա: Նման գունեղ հույսեր ունեին նաև Բին Ալին, Մուբարաքը, Քադաֆին»:
Պատասխանելով այն հարցին` թե որտեղից կարող է սկիզբ առնել հաքերական հարձակումը. Գյունդուզը պատասխանել է, որ աղբյուրների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ հարձակումըւ կարող էր իրականացված լինել Իրանի կողմից: Սակայն վերջնական եզրակացության համար դեռ վաղ է, նշել է փորձագետը:
«Հաքերները նպատակ չեն դրել կոնկրետ գերատեսչության վրա հարձակվել, - ասել է Օսմա Գյունդուզը: - Նրանց հաջողվել է ճեղք գտնել համակարգում, և արդյունքում հարձակման թիրախ են դարձել ամենախոցելիները»:
Հունվարի 16-ի ընթացքում շարունակվում էին հարձակումները պետական մարմինների և իշխանամետ ԶԼՄ-ների կայքերի վրա:
Կիբեր բանակը կոտրել է իշխող «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության, կապի նախարարության, Սահմանադրական դատարանի, Trend տեղեկատվական գործակալության, կրթության նախարարության, azermarka.az,  vet.edu.gov.az; din.gov.az; mia.gov.az կայքերը:
Այնուհետև հաջորդել է հարձակումը Ներքին Գործերի նախարարության կայքի վրա: Շարունակվում էին հարձակումները նաև այլ պետական մարմինների կայքերին:

Cyber attacks on several sites of state organs and pro-government media in Azerbaijan continue.
Baku-based news agency APA reported that a hacker group calling itself AzerianCyberArmy has attacked the official website of the Ministry of Internal Affairs. Earlier, the websites of Azerbaijan Constitutional Court, Information Computer Centre of the Ministry of Communications and Information Technologies, and New Azerbaijan Party were hacked.
There's never been such a massive and well-planned attack on Azerbaijani sites. The scale and consequences of these acts suggest that a virtual war on the internet against Azerbaijan has begun, chair of the Azerbaijan Internet Forum NGO Osman Gunduz said in an interview with the Baku-based Turan news agency.
"Until now the attacks have been only on individual sites and often the sites of non-governmental organizations. But now under attack are government agencies, including law enforcement agencies," he said.
Political statements have appeared on the attacked sites. In particular, Azerbaijan's authorities are accused of violating the rights of believers and pursuing anti-Islamic policies.
On noon on Jan. 16, a message from the AzerianCyberArmy was placed on the site of the political party Yeni Azerbaijan (www.yap.org.az) that read "The Aliyev regime and their henchmen, hankering for Azerbaijan's wealth, hope to to escape the ocean storm on the stones called Baku. The same optimistic hopes were entertained by Bin Ali, Mubarak and Gaddafi."
Asked where the hacker attacks might be coming from, Gunduz said that an analysis of the sources revealed that the attacks might be coming from Iran. But it's too soon to give a final conclusion, he added.
"The hackers didn't intend to attack specific agencies," said Gunduz. "They managed to find a flaw in the system and as a result, the most vulnerable became the targets of the attacks."
The attacks continued on Jan. 16. Apart from the Yeni Azerbaijan, the Ministry of Communications, Ministry of Internal Affairs and the Constitutional Court website, also hacked were the sites of Trend news agency, Ministry of Education, azermarka.az, vet.edu.gov.az, din.gov.az.