ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ – Կինը փակում էր Բաղրամյան փողոցը, պահանջում, որ Սերժ Սարգսյանը դուրս գա
2010 թվականի հուլիսի 27-ին Տավուշի մարզի «Մեհրաբ» զորամասում զոհված լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործով դատական նիստերը Երևանից Տավուշի մարզ տեղափոխելու որոշումն առաջացրել է մեղադրյալների ծնողների զայրույթը: Մեղադրայլներից մեկի` Ադիբեկ Հովհաննիսյանի մայրը` Ջավահիր Հովհաննիսյանը նախագահական նստավայրի դիմացի մայթից սկսեց անցնել փողոցը` ընթացքում կոչ անելով բոլորին հետևել իր օրինակին: Նա սպառնում էր նետվել մեքենայի տակ, կանգնեցնում էր մեքենաները, կնոջն ուղեկցող ոստիկանները չէին կարողանում հանգստացնել նրան: Կնոջ հետ փողոցն անցել են նաև մեղադրյալների և տուժողի բարեկամները, նրանցից ոմանք սկսել են քաշքշել դարպասի ճաղավանդակները:
Նախագահականի մոտ բողոքի ակցիա կազմակերպող խաբված բնակարանատերերը կոչ են արել Ադիբեկ Հովհաննիսյանի մորը իրենց հետ մնալ հացադուլի:
«Հացադուլ էլ կանեմ, մեքենայի տակ էլ կընկեմ», - սկսել է գոռալ կինը և պահանջել է, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը դուրս գա:
Ընթացքում նա պատմում էր, որ իր տղան Արտակ Նազարյանի մահվան պահին 10 օրվա ծառայող էր, և չէր կարող սպանած լինել` «աֆիցեռն ա արել»:
«Պարոն Սերժ, դուրս արի: Ես իրեն ձայն եմ տվել, թող պատասխան տա: Հրամայե'ք, թող դուրս գա», - գոռում էր կինը: Նա նշում էր, որ ընտրել է Սերժ Սարգսյանին, բայց փոշմանել է:
Քիչ անց նա ուշագնաց եղավ, հրավիրեցին շտապօգնության մեքենա, որտեղ էլ Ջավահիր Հովհաննիսյանին օգնություն ցուցաբերեցին:
Դրանից հետո բողոքողների ներկայացուցիչներին ընդունեցին նախագահականում և խորհուրդ տվեցին գնալ Արդարադատության խորհուրդ, որտեղ էլ իրենց կպատասխանեն:

Разъяренная мать у офиса президента Армении (ВИДЕО)
После вчерашнего инцидента, судья общей юрисдикции ереванского округа Шенгавит принял решение перевести слушания по делу о гибели лейтенанта Артака Назаряна в июле 2010 года Иджеван - в административный центр Тавушской области. Заседания суда проводились в городе Берд той же области, но были перенесены в столицу по требованию правопреемников жертвы.
Решение судьи вызвало бурное недовольство родных обвиняемых солдатов и офицеров, а также родственников жертвы, которые направились протестовать к резиденции президента.
Уже у офиса главы государства мать подсудимого солдата, прослужившего 10 дней, Адибека Ованисяна Джавахир Ованисян требовала, чтобы к ним вышел президент, обвиняла суд в беззаконии, призывала «вышвырнуть судью». «Это вы его убили», - кричала женщина. Она выходила на проезжую часть тормозила автомобили, кричала, что голосовала за Сержа Саргсяна и жалеет об этом.
Женщина рядом говорила, что лично «сагитировала целое здание, тысячу человек, чтобы те пошли на выборы и отдали голос Сержу Саргсяну». Она и другой мужчина из родных обвиняемых стали трясти ворота Белого Дома, полиция оттаскивала их.
В какой-то момент женщина потеряла сознание. На место приехала скорая помощь, которая привела мать солдата в чувства.
К протестующим вышел сотрудник администрации пригласил нескольких представителей собравшихся внутрь. По выходе из резиденции они рассказали, что им посоветовали обратиться в Совет юстиции.
После этого люди разошлись.
По официалной версии, Артака Назаряна вынудили покончить с собой, но представители потерпевшей стороны указывают на то, что его зверски убили. Они также отмечают, что основного свидетеля по делу солдата-срочника Армана Мнацаканяна за все время предварительного следствия и судебного разбирательства, как и до сих пор, держали в полиции с целью манипуляции им.
Правозащитник Рубен Мартиросян по поводу перенесения суда из столицы в Иджеван в беседе с Epress.am сказал: «Потерпевшая сторона из Еревана, прокуроры, адвокаты из Еревана, осужденных держат в Ереване – вот почему мы против такого решения».