Բանակում զոհված զինծառայողի մայրը դատի մասին ծանուցագիրը ուշացումով է ստացել
2011 թվականի փետրվարի 12-ին ԼՂՀ-ի Խոջալուի զորամասերից մեկում հրազենային վնասվածքից մահացած 22-ամյա զինծառայող Թորգոմ Սարուխանյանի գործը ուղարկվել է դատարան: Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել են Հելսինկյան ասոցիացիայից, որի անդամ Արման Վեզիրյանն այս գործում ներգրավված է որպես տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ:
Երեկ՝ հունվարի 18-ն, ժամը 16.00-ին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ստեփանակերտի նստավայրում նշանակված է եղել այս գործով առաջին դատական նիստը, սակայն hունվարի 18-ին ո'չ տուժողի իրավահաջորդը, ո'չ էլ իրավահաջորդի ներկայացուցիչները չեն կարողացել գնալ դատի, քանի որ Թորգոմ Սարուխանյանի մորը՝ Լենա Սարուխանյանին, դատի նշանակման ծանուցագիրը հասել է հենց դատի օրը, և, բնականաբար, նա չէր կարող Գյումրիից ժամանակին հասնել Ստեփանակերտ:
Հիշեցնենք, որ Epress.am-ի հետ զրույցներից մեկի ժամանակ Լենա Սարուխանյանը կարծիք էր հայտնել, որ իր որդուն ինչ-որ գաղտնի գործեր են հանձնարարել կատարել, որը չի մտնում զինվորի պարտականությունների մեջ, և որպեսզի այդ մասին ոչ ոք չիմանա, գործն անելուց հետո իր տղային սպանել են` փորձելով ծածկել իրողությունը:
Նշենք նաև, որ Թորգոմ Սարուխանյանը բանակ էր զորակոչվել Գյումրիից, և 2011թվականի աշնանը նա պետք է ավարտեր ծառայությունը: Պաշտոնական վարկածի համաձայն, Թորգոմ Սարուխանյանին դրդել են ինքնասպանության:

Мама застреленного солдата не могла добраться до суда в Степанакерте
Дело 22-летнего солдата Торгома Саруханяна, застреленного в феврале 2011 года в одной из частей в Карабахе, отправлено в суд. По версии минобороны, его подтолкнули к самоубийству.
Из Хельсинкской ассоциации Epress.am сообщили, что суд общей юрисдикции Сюникской области назначил слушание по делу на 16:00 18 января в Степанакерте. Но ни правопреемник потерпевшего, ни его представители не смогли явиться в суд, поскольку мать погибшего Лена Саруханян получила повестку только в день судебного заседания и не могла бы за этот промежуток времени добраться из Гюмри до столицы Карабаха (470 км и не менее 8 часов на машине).
Ранее в беседе с корреспондентом Epress.am мать Торгома Саруханяна заявила, что сыну в армии поручали «какие-то секретные задания, которые не входят в обязанности солдата и, чтобы об этом никто не узнал, после выполнения сына убили».