Հայաստանում գիտեն` որն է եգիպտական սցենարից խուսափելու շանսը
ՀՅԴ և «Ժառանգություն» կուսակցությունների հրավիրած` 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով ընտրություններն անցկացնելու ծրագրի մասին համաժողովին ելույթ ունենալով` ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը ողջունել է այն փաստը, որ կուսակցությունների նման աննախադեպ համախմբվածություն ունեն ընտրական օրենսգրքում սույն փոփոխությունը նախաձեռնելու հարցում:
«Եթե որևէ քայլ չձեռնարկենք, ժողովրդի կամքը նորից ու նորից բռնաբարվելու է եկող ընտրությունների ժամանակ: Ընտրությունների կեղծման պատճառով է, որ մեր երկրում հնարավոր դարձավ Մարտի մեկի պես դեպք»,- ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
ՀԱԿ համակարգողը հիշեցրել է, որ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները մշտապես եղել են ՀԱԿ-ի ուշադրության կենտրոնում. 2010թ. ՀԱԿ-ը 7 փոփոխություններ առաջարկող փաթեթ է ներկայացրել Եվրախորհդին:
«Ընտրական համակարգի փոփոխություններին նվիրված համապետական հանրահավաք ենք անցկացնելու փետրվարի 17-ին: Հանրահավաք ենք նախատեսել նաև այն օրերին, երբ ԱԺ-ում քննարկվելու է այդ օրենսդրական փաթեթը»,- ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
Համաժողովին առաջարվող օրենսդրական փոփոխությանը կողմ է արտահայտվել նաև քաղաքական վերլուծաբան Անդրանիկ Թևանյանը: «Դեմ լինելով համամասնական համակարգին` իշխանական կուսակցություններն ընդունում են, որ չունեն ձայներ: Նրանց քարոզարշավը հիմնված է այն բանի վրա, որ պայքարելու են օլիգարխների դեմ, սակայն չեն ցանկանում օր առաջ ազատվել օլիգարխներին խորհրդարան բերող մեծամասնական համակարգից: Ես դեմ եմ, որ մեր երկրում եգիպտական զարգացումներ լինեն, 100% համամասնական համակարգին անցնելը վերջին շանսն է իշխանությունների համար այդ հեռանկարից խուսափելու համար»,- ասել է Անդրանիկ Թևանյանը:

Изменения в ИК позволят Армении избежать «етипетского сценария» - мнение
Если не предпринимать шаги, то воля народа будет в очередной раз изнасилована во время выборов. Об этом координатор Армянского национального конгресса Левон Зурабян заявил на инициированном партиями партиями «Дашнакцутюн» и «Наследие» обсуждении проекта переходя 100-процентной пропорциональной избирательной системе.
«17 февраля мы проведем общегосударственный митинг, посвещенный изменениям избирательной системы. Мы предусмотрели также митинг в те дни, когда в парламенте будет обсуждаться этот новый законадательный пакет», - сказал оппозиционер.
За изменения в Избирательном кодексе высказался также политический аналитик Андраник Теванян: «Выступая против пропорциональной системы, партии власти принимают тот факт, что за них не голосуют. Их агитация основана на том, что они будут бороться против олигархов, но при этом они не желают отказываться от мажоритарной системы, которая приводит олигархов в парламент. Я против египетских сценариев в Армении. Переход на полную пропорциональную избирательную систему является последним шансом для властей избежать такой перспективы».