Մարտի 1, ոստիկանություն, բանակ. մարդու իրավունքների ոլորտում Հայաստանի բացթողումները
2011 թվականի ընթացքում Հայաստանում դարձյալ չեն բացահայտվել 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետևանքով զոհված 10 անձանց մահվան հանգամանքները, իսկ իշխանությունները շարունակել են սահմանափակել հավաքների ազատությունը: Այս մասին ասված է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության երեկ տպագրված 2012 թվականի զեկույցի Հայաստանին վերաբերող մասում:
Ամփոփելով 2011 թվականը Հայաստանում` զեկույցի հեղինակները մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում մի շարք բացթողումներ են ընդգծում, մասնավորապես, նշելով, որ ոստիկանությունում շարունակվում է մարդկանց նկատմամբ վատ վերաբերմունքի և ծեծի պրակտիկան, իսկ հայկական բանակում` ոչ կանոնադրական հարաբերությունների հետևանքով մահացության դեպքերը:
Human Rights Watch-ի դիտարկմամբ` ՀՀ կառավարությունը չի կարողացել արդյունավետ կերպով արձագանքել վերոնշյալ խնդիրներին, իսկ Հայաստանի միջազգային գործընկերները լիովին չեն օգտագործել իրենց լծակները երկրում մարդու իրավունքների բարելավման համար: Որպես օրինակ, մասնավորապես, նշվում է ԵԽԽՎ-ի Հայաստանին վերաբերող բանաձևը, որում 2008 թվականի մարտի 1-ի էջը փակված է համարվում: Human Rights Watch-ը դա համարում է Հայաստանի իշխանություններին տրված անտեղի երախտիք:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև «զրպարտություն» և «վիրավորանք» հասկացությունների ապաքրեականացմանը, որի հետևանքով հիմնականում տպագիր ԶԼՄ-ների դեմ հայցերն ավելացան և նրանցից մեծ գումարներ սկսեցին գանձել դատական որոշումների հիման վրա: Համաձայն զեկույցի հեղինակների, որոշ դեպքերում դատարանը հոդվածներին անհամաչափ տույժեր է կիրառել թերթերի նկատմամբ:

Армении и Европе досталось от правозащитников
В опубликованном накануне докладе правозащитной организации Human Rights Watch (HRW), в частности, сказано, что в течение 2011 года в Армении вновь остались нераскрытыми обстоятельства гибели 10 человек в ходе разгона мирной анти-правительственной демонстрации 1 марта 2008 года. Весь прошедший год власти страны продолжали огарничивать свободу собраний, сказано в отчете.
Армянская полиция продолжает практиковать насилие в отношении людей, в рядах армии продолжают царить неуставные отношения, что приводит к гибели солдат.
HRW пишет также, что для развития обеспечения прав человека правительство Армении не смогло эффективно отреагировать на указанные проблемы, а международные партнеры страны в полной мере не использовали свои рычаги. В качестве иллюстрации правозащитники указывают на резолюцию ПАСЕ по Армении, в которой «страница 1 марта 2008 года считается закрытой». HRW считает это неуместным кредитом, данным властям Армении.
В докладе также коснулись вопроса декриминализации понятий «клевета» и «оскорбление», в результате чего (в основном к печатным СМИ) увеличилось число исков к медиа. И теперь на основе судебных решений на газеты накладывают многомиллионные штрафы, пишет правозащитная организация.