Ղարաբաղում զինծառայողին աչքից զրկած ենթասպայի մեղադրանքը խստացրել են
Lեռնային Ղարաբաղի «Եղնիկներ» զորամասի ճաշարանում դեկտեմբերի 14-ին տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ ձերբակալված ենթասպա Արմեն Թովմասյանի նկատմամաբ կիրառված մեղադրանքը երեկ` հունվարի 23-ին լրացվել է: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ՊՆ քննչական վարչության հասարակության հետ կապերի ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
«Քրեական օրենսգրքի 375 հոդվածի 1-ին մասը, որը սահմանում է. «Պետի կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելը, ինչպես նաև իշխանության անգործությունը, եթե այդ արարքները կատարվել են շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածություն կամ խմբակային շահերից ելնելով և եթե դրանք էական վնաս են պատճառել, պատժվում են ազատազրկմամբ 2-5 տարի ժամկետով, լրացվել է 112 հոդվածի 1-ին մասով, որը սահմանում է. «Դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը, որը վտանգավոր է կյանքի համար կամ առաջացրել է տեսողության, խոսքի, լսողության կամ որևէ օրգանի կամ օրգանի ֆունկցիայի կորուստ կամ արտահայտվել է դեմքի անջնջելի այլանդակմամբ, որը պատժվում է ազատազրկմամբ երեքից յոթ տարի ժամկետով»,- ասել է Մերի Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` Թովմասյանի նկատմամբ խափանման միջոցը չի փոխվել: Նա շարունակում է մնալ կալանքի տակ: Կատարվում է նախաքննություն:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Թովմասյանը երկաթյա շղթայով ու ձեռքով հարվածել էր զինծառայող, շարքային Նարեկ Ավետիսյանի դեմքին ` ջնջխելով նրա աջ ակնագունդը
Դեպքը տեղի էր ունեցել այն բանից հետո, երբ Նարեկ Ավետիսյանը 14 օր դիրքերում մնալուց հետո իջել էր ճաշարան հերթապահության: Ճաշարանի պետ Արմեն Թովմասյանը նրան ինչ-որ հանձնարարություն էր տվել, զինվորը հրաժարվել էր կատարել հանձնարարությունը, որից հետո, նախնական տվյալներով, ճաշարանի պետը շղթայով խփել էր և Ավետիսյանի աչքի պարունակությունը տեղում թափվել էր: Նրան նախ տարել էին Ստեփանակերտի հոսպիտալ, այնուհետեւ տեղափոխել Երևան:
Մալայանի անվան ակնաբուժական կլինիկայի անոթային պաթոլոգիայի բաժնի վարիչ Գեորգի Գրիգորյանը ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ զինծառայողի աչքը հնարավոր չի եղել պահել, որովհետև «այնտեղ աչք արդեն չկար», հարվածը եղել է շատ ուժեղ: Բժիշկները հեռացրել են Ավետիսյանի աչքը` տեղադրելով ժամանակավոր պրոտեզ, որպեսզի հետագայում հնարավոր լինի պլաստիկ վիրահատության դիմել և մշտական պրոտեզ տեղադրել: Այն կշարժվի, սակայն բնական է, որ տղան մեկ աչքի տեսողությունից զրկված կլինի ամբողջ կյանքում:

The charges against junior officer Armen Tovmasyan, who was arrested for attacking a conscript on Dec. 14 in the dining hall of a military base in Nagorno-Karabakh, were increased on Jan. 23, senior officer with the public relations division at the RA Defense Ministry investigation service Meri Sargsyan told Epress.am today.
"RA Criminal Code Article 375 Paragraph 1 which reads 'Abuse of power, transgression of authority or administrative dereliction, if these acts were committed for mercenary or group-interest motives, by a commander or official, and if these inflicted essential damage, is punished with imprisonment for 2-5 years' was supplemented with Article 112 Paragraph 1, which reads 'Infliction of willful bodily damage which is dangerous for life or caused loss of eyesight, speech, hearing or any organ, loss of functions of the organ, or was manifested in irreversible ugliness on face, as well as caused other damage dangerous for life or caused disorder... is punished with imprisonment for the term of 3 to 7 years,'" said Sargsyan.
The defense ministry spokesperson said the precautionary measure against Tovmasyan hasn't changed and he continues to remain in detention. An investigation is underway.
Recall, Tovmasyan is accused of hitting rank-and-file soldier Narek Avetisyan, 18, with a metal chain after the latter, who had returned to the base after 14 days of duty in the field, reportedly refused to accept an assignment given by Tovmasyan. The blow struck Avetisyan's right eye, for which he had to undergo surgery. The young soldier was first taken to the hospital in Stepanakert then moved to Yerevan.
Georgy Grigoryan, head of the Vascular Disease Department at the Ophthalmological Center named after S. Malayan, speaking to Epress.am earlier, said it was impossible to save the young boy’s eye because “there was no longer an eye." Doctors removed Avetisyan’s right eye, placing a temporary prosthetic instead so that in future, he might try to undergo plastic surgery and have a permanent prosthetic in place. It will move, but of course, the young man will never be able to see from that eye.