Դինքի գործով վճռի հեղինակի և մեղադրող դատախազի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել
Թուրքիայի Արդարադատության գլխավոր խորհուրդը կարգադրել է հետաքննություն սկսել 2007 թվականին սպանված թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի գործով գլխավոր դատավորի և դատախազի նկատմամբ: Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Դինքի սպանության գործով վերջնական վճիռ էր կայացվել, որի հետևանքով դատապարտվել էր միայն մեղադրյալներից մեկը Յասին Հայալը, իսկ 19 մեղադրյալների տվյալ գործով արդարացվել էին:
Չորեքշաբթի Դատավորների և դատախազների Գերագույն խորհրդի կողմից տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ դատավոր Ռուսթամ Էրյիլմազի և դատախազ Հիքմեթ Ուստայի նկատմամբ հետաքննությունը սկսվել է Դինքի գործով վճռից հետո մամուլում նրանց կողմից արված մի շարք հայտարարությունների առնչությամբ:
Նշենք, որ Ստամբուլի Առաջին ատյանի դատարանում կայացված վճռից հետո դատավոր Ռուսթեմ Էրյիլմազը Vatan օրաթերթի հետ զրույցում ասել էր, որ թեև անձնապես չի կարող հերքել, որ շատ լավ կազմակերպված սպանություն է եղել, սակայն դատարանին ներկայացված փաստերը բավարար չէին մեղադրական որոշում կայացնելու համար: Ավելի ուշ դատախազ Հիքմեթ Ուստան պատասխանել էր դատավորի այս հայտարարությանը երկու էջանոց միջնորդության մեջ որպես հունվարի 17-ին ներկայացված իր հայցի մի մաս` նշելով, որ բավական վկայություններ կային հաստատելու համար, որ սպանությունը կազմակերպված քրեական խմբի ջանքերի արդյունք էր:

Turkey's top judicial council ordered an investigation of the judge and prosecutor in the recently concluded Hrant Dink murder case on Wednesday after they publicly clashed over the verdict, Today's Zaman reported.
In a statement on Wednesday, the Supreme Board of Judges and Prosecutors (HSYK) said an investigation has been launched into Rüstem Eryılmaz and Hikmet Usta after publication in the media of several news articles concerning their statements about the Dink case. It was not immediately clear whether they face any legal sanctions.
Ending the five-year trial, the İstanbul 14th High Criminal Court sentenced suspect Yasin Hayal to life imprisonment for his role in the 2007 killing of Turkish-Armenian journalist Dink, but acquitted 19 defendants charged with being part of a terrorist group, sparking outrage among the family's lawyers as well as politicians and intellectuals who say the murder was part of a bigger conspiracy that involved state bureaucrats.
In remarks published soon after the ruling, the presiding judge of the İstanbul 14th High Criminal Court, Rüstem Eryılmaz, said while he personally cannot deny the murder was well-organized, the evidence submitted to the court was not sufficient to issue a ruling that it was an organized crime.
In a rare public exchange, Prosecutor Hikmet Usta swiftly responded to the judge's statement, saying in a two-page long petition as part of his appeal of the Jan. 17 verdict that there was plenty of evidence to establish the murder was the result of efforts by an organized criminal group.