Դինքի գործով վճռի հեղինակի և մեղադրող դատախազի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել
Թուրքիայի Արդարադատության գլխավոր խորհուրդը կարգադրել է հետաքննություն սկսել 2007 թվականին սպանված թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի գործով գլխավոր դատավորի և դատախազի նկատմամբ: Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Դինքի սպանության գործով վերջնական վճիռ էր կայացվել, որի հետևանքով դատապարտվել էր միայն մեղադրյալներից մեկը Յասին Հայալը, իսկ 19 մեղադրյալների տվյալ գործով արդարացվել էին:
Չորեքշաբթի Դատավորների և դատախազների Գերագույն խորհրդի կողմից տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ դատավոր Ռուսթամ Էրյիլմազի և դատախազ Հիքմեթ Ուստայի նկատմամբ հետաքննությունը սկսվել է Դինքի գործով վճռից հետո մամուլում նրանց կողմից արված մի շարք հայտարարությունների առնչությամբ:
Նշենք, որ Ստամբուլի Առաջին ատյանի դատարանում կայացված վճռից հետո դատավոր Ռուսթեմ Էրյիլմազը Vatan օրաթերթի հետ զրույցում ասել էր, որ թեև անձնապես չի կարող հերքել, որ շատ լավ կազմակերպված սպանություն է եղել, սակայն դատարանին ներկայացված փաստերը բավարար չէին մեղադրական որոշում կայացնելու համար: Ավելի ուշ դատախազ Հիքմեթ Ուստան պատասխանել էր դատավորի այս հայտարարությանը երկու էջանոց միջնորդության մեջ որպես հունվարի 17-ին ներկայացված իր հայցի մի մաս` նշելով, որ բավական վկայություններ կային հաստատելու համար, որ սպանությունը կազմակերպված քրեական խմբի ջանքերի արդյունք էր:

Начато следствие в отношении автора вердикта по делу Гранта Динка
Генеральный совет юстиции Турции распорядился начать следствие в отношении судьи и прокурора по делу убитого в 2007 году турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка.
Напомним, что на прошлой неделе по делу об убийстве Динка был вынесен окончательный вердикт, в результате чего из обвиняемых был осужден только Йасин Хайал, а остальных 19 обвиняемых по этому делу оправдали.
В среду Высший совет судей и прокуроров распространил заявление, в котором говорится, что следствие в отношении прокурора Рустема Эрйилмаза и прокурора Хикмета Усты началось в связи с рядом заявлений в прессе, которые они сделали после вынесения вердикта по делу Динка.
Отметим, что после решения суда первой инстанции Стамбула судья Рустем Эрьилмаз заявил в интервью газете Vatan, что хотя сам он не может отрицать, что имело место хорошо организованное убийство, представленных суду фактов было недостаточно для вынесения обвинительного приговора. Позже прокурор Хикмет Уста ответил на это заявление судьи в своем ходатайстве. Ответ был представлен в качестве части его иска от 17 января. Уста отмечал, что имелось достаточно доказательств для подтверждения того, что убийство было спланировано организованной преступной группой.