ՀԱԿ-ը նախատեսում է թեկնածու ունենալ յուրաքանչյուր ընտրատարածքում
Հայ Ազգային Կոնգրեսի այսօրվա քաղխորհրի նիստը նվիրված է եղել 2012 թվականի մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգով Կոնգրեսի մասնակցության ձևաչափին: Այս մասին նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
«Կոնգրեսը պայքարում է այլ քաղաքկան ուժերի հետ միասին մեծամասնական համակարգը չեղյալ համարելու և բացառապես համամասնական  ընտրակարգով ընտրական մեխանիզմի անցնելու համար: Բայց մենք նաև հասկանում ենք, որ եթե, այնուամենայնիվ, խաղի կանոնները մնան նույնը, ուրեմն մենք պետք է ճակատամարտ տանք նաև մեծամասնական համակարգով, ուստի այսօրվա նիստը նվիրված է եղել մեծամասնական համակարգով մեր մասնակցության ձևաչափին», - ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ նիստի ժամանակ Կոնգրեսի մաս կազմող 18 կուսակցությունները ներկայացրել են իրենց հնարավորություններն ու ռեսուրսները, և ՀԱԿ-ում այժմ ի մի են բերում ներկայացվածը՝ հնարավորությունների քարտեզը պատկերացնելու համար:
Դրանից հետո արդեն որոշումներ կընդունվեն, թե որ ընտրատարածքում ում կառաջադրի Կոնգրեսը:
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանի բոլոր 41 ընտրատարածքներում Կոնգրեսն առաջադրելու է իր թեկնածուին, Լևոն Զուրաբյանը պատասխանել է, որ իրենք հանդես են գալու ընտրություններում որպես նախընտրական դաշինք, ինչը նշանակում է, որ Կոնգրեսն ամեն ընտրատարածքում մեկ հոգու պետք է առաջադրի:
Ինչ վերաբերում է Կոնգրեսի համամասնական ցուցակի ձևավորմանը, ապա ՀԱԿ համակարգողն ասել է, որ այդ ցուցակի հետ կապված որևէ հարց այսօր չի քննարկվել:
Լրագրողները նաև հետաքրքրվել են Զուրաբյանից, թե արդյոք ճիշտ են այն լուրերը, թե Կոնգրեսի համամասնական ցուցակը գլխավորելու են, համապատասպանաբար, ՀՀ առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրսյանը և ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը:
«Մինչ քննարկումները շարունակվում են, որևէ բան մենք չենք կարող հայտարարել: Ոչ մի որոշված հարց այս րոպեին գոյություն չունի», - ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
Անդրադառնալով նաև Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններին, որտեղ  թեկնածու է առաջադրվել ՀԱԿ անդամ Սասուն Միքայելյանը,  Զուրաբյանն ասել է.
«Ինչքանով տեղյակ ենք, իշխանություններն արդեն սկսել են որոշակի ճնշումներ մարդկանց վրա: Մարդկանց սպառնում են, հեռացնում են աշխատանքից, այս բաները կան: Բայց իշխանությունները միշտ էլ դա անում են, իսկ մեր պայքարը միևնույնն է նույն թափով շարունակվելու է, և Սասուն Միքայելյանի նախընտրական  շտաբը շատ եռանդուն կերպով աշխատում է հաղթանակը ապահովելու համար», - հավելել է Կոնգրեսի համակարգողը:

Armenia's Opposition to Have Candidate in Every Electoral District
At a meeting of its political council on Wednesday, the Armenian National Congress (HAK) discussed the format of the opposition bloc in the May parliamentary elections under the majority system.
" Congress is fighting together with other political forces to abolish the majority system and transition to an exclusively proportional system. But we also understand that if, nevertheless, the rules of the game stay the same, then we have to fight also in the majority system. So today's meeting was dedicated to the format of our participation in the majority system," said Levon Zurabyan, coordinator of HAK's day-to-day affairs, speaking to journalists yesterday after the meeting.
At the meeting, HAK's 18 member parties presented their capabilities and resources, and the information is now being gathered to provide a complete picture of capabilities, Zurabyan added. Afterwards, it will be decided who HAK will nominate in which electoral district.
Asked whether HAK will have a candidate in all 41 of the country's electoral districts, Zurabyan said that they would participate in the elections as an alliance, which means that HAK has to nominate a candidate in every electoral district.
The HAK representative said the issue of forming a proportional list was not discussed.
At the request of reporters to comment on reports that HAK's proportional list will be headed by first president, HAK leader Levon Ter-Petrossian followed by Stepan Demirchyan, leader of the People's Party of Armenia (a HAK member party), Zurabyan said: "We can't make any statements while discussions continue. There is no decided issue at this time."
On the matter of the upcoming mayoral elections in the city of Hrazdan, in which HAK member Sasun Mikaelyan is a candidate, the opposition representative said:
"To our knowledge, the authorities have already begun to exert some pressure on people. People are threatened, fired from their jobs — these things exist. But the authorities have always resorted to such methods, but our fight will continue with the same momentum. Sasun Mikaelyan's campaign headquarters is very actively working toward ensuring victory."