ՀԱԿ-ը նախատեսում է թեկնածու ունենալ յուրաքանչյուր ընտրատարածքում
Հայ Ազգային Կոնգրեսի այսօրվա քաղխորհրի նիստը նվիրված է եղել 2012 թվականի մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգով Կոնգրեսի մասնակցության ձևաչափին: Այս մասին նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
«Կոնգրեսը պայքարում է այլ քաղաքկան ուժերի հետ միասին մեծամասնական համակարգը չեղյալ համարելու և բացառապես համամասնական  ընտրակարգով ընտրական մեխանիզմի անցնելու համար: Բայց մենք նաև հասկանում ենք, որ եթե, այնուամենայնիվ, խաղի կանոնները մնան նույնը, ուրեմն մենք պետք է ճակատամարտ տանք նաև մեծամասնական համակարգով, ուստի այսօրվա նիստը նվիրված է եղել մեծամասնական համակարգով մեր մասնակցության ձևաչափին», - ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ նիստի ժամանակ Կոնգրեսի մաս կազմող 18 կուսակցությունները ներկայացրել են իրենց հնարավորություններն ու ռեսուրսները, և ՀԱԿ-ում այժմ ի մի են բերում ներկայացվածը՝ հնարավորությունների քարտեզը պատկերացնելու համար:
Դրանից հետո արդեն որոշումներ կընդունվեն, թե որ ընտրատարածքում ում կառաջադրի Կոնգրեսը:
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանի բոլոր 41 ընտրատարածքներում Կոնգրեսն առաջադրելու է իր թեկնածուին, Լևոն Զուրաբյանը պատասխանել է, որ իրենք հանդես են գալու ընտրություններում որպես նախընտրական դաշինք, ինչը նշանակում է, որ Կոնգրեսն ամեն ընտրատարածքում մեկ հոգու պետք է առաջադրի:
Ինչ վերաբերում է Կոնգրեսի համամասնական ցուցակի ձևավորմանը, ապա ՀԱԿ համակարգողն ասել է, որ այդ ցուցակի հետ կապված որևէ հարց այսօր չի քննարկվել:
Լրագրողները նաև հետաքրքրվել են Զուրաբյանից, թե արդյոք ճիշտ են այն լուրերը, թե Կոնգրեսի համամասնական ցուցակը գլխավորելու են, համապատասպանաբար, ՀՀ առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրսյանը և ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը:
«Մինչ քննարկումները շարունակվում են, որևէ բան մենք չենք կարող հայտարարել: Ոչ մի որոշված հարց այս րոպեին գոյություն չունի», - ասել է Լևոն Զուրաբյանը:
Անդրադառնալով նաև Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններին, որտեղ  թեկնածու է առաջադրվել ՀԱԿ անդամ Սասուն Միքայելյանը,  Զուրաբյանն ասել է.
«Ինչքանով տեղյակ ենք, իշխանություններն արդեն սկսել են որոշակի ճնշումներ մարդկանց վրա: Մարդկանց սպառնում են, հեռացնում են աշխատանքից, այս բաները կան: Բայց իշխանությունները միշտ էլ դա անում են, իսկ մեր պայքարը միևնույնն է նույն թափով շարունակվելու է, և Սասուն Միքայելյանի նախընտրական  շտաբը շատ եռանդուն կերպով աշխատում է հաղթանակը ապահովելու համար», - հավելել է Կոնգրեսի համակարգողը:

Всем предвыборным участкам достанется по кандидату от армянской оппозиции
Накануне на заседании политсовета Армянского национального конгресса обсуждался формат участия оппозиции в майских парламентских выборах по мажоритарной системе.
«Конгресс вместе с другими силами борется за отмену мажоритарной и переходу к пропорциональной избирательной системе. Но мы понимаем, что если, тем не менее, правила игры не изменятся, мы должны бороться и в условиях мажоритарной системы, поэтому на заседании обсуждался формат нашего участия на основе последней», - в беседе с журналистами заявил координатор АНК Левон Зурабян.
В ходе заседания 18 входящих в Конгресс партий представили свои возможности и ресурсы. Данные обобщаются для представления полной картины возможностей, отметил оппозиционер.
На вопрос, выдвинет ли Конгресс своего кандидата на всех избирательных участках страны (41), Левон Зурабян ответил, что они примут участие в выборах в виде альянса, и занчит Конгресс выдвинет по кандидату на каждом избирательном участке.
Вопрос формирования пропорционального списка, по словам координатора АНК, не обсуждался.
На просьбу журналистов прокомментировать слухи о том, что пропорциональный список АНК возглавят первый президент, лидер Конгресса Левон Тер-Петросян и председатель Народной партии Армении Степан Демирчян, оппозиционер ответил: «Мы не можем делать никаких заявлений, пока продолжаются обсуждения. На данный момент нет ни одного решенного вопроса».
Зурабян затронул также выборы мэра Раздана, в которых принимает участие член АНК, амнистированный политзаключенный, бывший член правящей Республиканской партии Сасун Микаелян. «Насколько нам известно, власти уже начали оказывать определенное давление на людей. Людям угрожают, увольняют с работы. Но власти всегда прибегают к таким методам, а наша борьба все равно будет продолжаться», - резюмировал оппозиционер.