Լինդբլադը մանրամասնել է` ինչպես չվաճառվեց Դավիթ Հարությունյանին
ԵԽԽՎ նախկին պատգամավոր, Հայաստանի հարցով նախկին համազեկուցող, այժմ Եվրամիության Եվրոպական հիշողության և գիտակցության պլատֆորմի նախագահ շվեդ Գորան Լինդբլադը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը փորձել է «գնել իրեն»:
Նշենք, որ այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը, հղում կատարելով իր աղբյուրների վրա, գրել է, որ Լինդբլադը նման հայտարարություն է արել ԵԽԽՎ-ի նիստի ժամանակ:
Շվեդ պատգամավորը Epress.am-ին ներկայացրել է դեպքի մանրամասները` նշելով, որ դեպքը տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ-ի կոմիտեներից մեկի նիստի ժամանակ, որտեղ քննարկվել են պատգամավորների վարքի կանոնները, ընդգծվել է, որ ԵԽԽՎ պատվիրակները պետք է չհայտնվեն կախյալ վիճակում կամ վաճառվեն:
«Ես նշեցի, որ ինձ ընդամենը երկու անգամ են փորձել գնել: Առաջին անգամ դա տեղի է ունեցել 80-ականներին, երբ ԽՍՀՄ հյուպատոսը ցանկանում էր հավաքագրել ինձ, բայց ի դեմս ինձ հանդիպեց կատաղի հակակոմունիստի:
Երկրորդ անգամ դա տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ ես ԵԽԽՎ-ի քաղաքական հարցերով հանձնաժողովի նախագահն էի: Վեհաժողովի Խորհրդատվական մարմնում մենք քննարկում էինք «Ժողովրդավարության ապագայի համար» ֆորումի հետ կապված հարցերը: Այն նախատեսված էր անցկացնել Երևանում, և Վեհաժողովում հստակ կարծիք էր ձևավորվել (դա իմ անձնական կարծիքը չէր), որ Հայաստանը բավական ժողովրդավար չէ ֆորումն անցկացնելու համար: Հատկապես, հաշվի առնելով այն փաստը, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո գրանցված սպանությունները չեն բացահայտվել: Ես դեմ քվեարկեցի Երևանի թեկնածությանը:
Բերնում կայացած հանդիպման ժամանակ Հարությունյանն ինձ հրավիրեց լանչի: Գործընկերոջ համար լանչի ընթացքում վճարելու մեջ ոչ մի վատ բան չկա, դա նորմալ է:
Բայց նա ինձ առաջարկեց կարծիքս փոխելու դեպքում Երևանում ապահովել VIP ընդունելություն և Ֆորումին ելույթ ունենալու հնարավորություն:
Մի մեծ կաշառք չէր, ու ես դրանից չէի հարստանալու, բայց, այնուամենայնիվ, դա ինձ գնելու փորձ էր (!!!): Քաղաքական գործիչներին սովորաբար հեշտ է հաճոյանալ, կարևոր միջոցառումներին խոսելը նրանց համար միշտ գայթակղիչ է:

Европейский чиновник: Меня пытались купить VIP-приемом в Ереване (ЭКСКЛЮЗИВ)
Шведский депутат Горан Линдблад подтвердил, что руководитель армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян предлагал ему взятку.
Экс-депутат ПАСЕ, бывший содокладчик по вопросам Армении, ныне председатель Платформы европейской памяти и совести (ПЕПС) Евросоюза Горан Линдблад в интервью Epress.am подтвердил, что руководитель армянской делегации в ПАСЕ, член Республиканской партии Давид Арутюнян пытался «купить» его.
Шведский депутат представил Epress.am подробности инцидента, отметив, что он произошел в ходе одного из заседаний комитета Парламентской Ассамблеи Совета Европы, на котором обсуждались правила поведения депутатов и было подчеркнуто, что делегаты ПАСЕ «не должны попадать в зависимость или продаваться».
«Я отметил, что купить меня пытались только дважды. Впервые это произошло в 80-ые, когда консул СССР хотел завербовать меня, однако в моем лице он встретился с ярым антикоммунистом.
Во второй раз это произошло, когда я был председателем комиссии по политическим вопросам ПАСЕ. В органе Парламентской Ассамблеи мы обсуждали вопросы, связанные с форумом «За будущее демократии». Предусматривалось провести его в Ереване, и в Ассамблее сформировалось четкое мнение (это было не мое личное мнение), что Армения недостаточно демократична для проведения форума. Особенно с учетом того, что не были раскрыты убийства, совершенные после президентских выборов 2008 года. Я проголосовал против кандидатуры Еревана.
На встрече в Берне Арутюнян пригласил меня на ланч. Нет ничего плохого в оплате ланча коллеги, это нормально. Но он предложил мне VIP-прием в Ереване и возможность выступить на форуме в случае, если я изменю свое мнение.
Это не было крупной взяткой, и я бы не разбогател от этого, но, тем не менее, это была попытка купить меня. Обычно бывает легко угодить политическим деятелям, для них всегда заманчиво выступить на важных мероприятиях. Конечно, я отказал», - заявил Линдблад в интервью Epress.am.