Լինդբլադը մանրամասնել է` ինչպես չվաճառվեց Դավիթ Հարությունյանին
ԵԽԽՎ նախկին պատգամավոր, Հայաստանի հարցով նախկին համազեկուցող, այժմ Եվրամիության Եվրոպական հիշողության և գիտակցության պլատֆորմի նախագահ շվեդ Գորան Լինդբլադը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը փորձել է «գնել իրեն»:
Նշենք, որ այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը, հղում կատարելով իր աղբյուրների վրա, գրել է, որ Լինդբլադը նման հայտարարություն է արել ԵԽԽՎ-ի նիստի ժամանակ:
Շվեդ պատգամավորը Epress.am-ին ներկայացրել է դեպքի մանրամասները` նշելով, որ դեպքը տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ-ի կոմիտեներից մեկի նիստի ժամանակ, որտեղ քննարկվել են պատգամավորների վարքի կանոնները, ընդգծվել է, որ ԵԽԽՎ պատվիրակները պետք է չհայտնվեն կախյալ վիճակում կամ վաճառվեն:
«Ես նշեցի, որ ինձ ընդամենը երկու անգամ են փորձել գնել: Առաջին անգամ դա տեղի է ունեցել 80-ականներին, երբ ԽՍՀՄ հյուպատոսը ցանկանում էր հավաքագրել ինձ, բայց ի դեմս ինձ հանդիպեց կատաղի հակակոմունիստի:
Երկրորդ անգամ դա տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ ես ԵԽԽՎ-ի քաղաքական հարցերով հանձնաժողովի նախագահն էի: Վեհաժողովի Խորհրդատվական մարմնում մենք քննարկում էինք «Ժողովրդավարության ապագայի համար» ֆորումի հետ կապված հարցերը: Այն նախատեսված էր անցկացնել Երևանում, և Վեհաժողովում հստակ կարծիք էր ձևավորվել (դա իմ անձնական կարծիքը չէր), որ Հայաստանը բավական ժողովրդավար չէ ֆորումն անցկացնելու համար: Հատկապես, հաշվի առնելով այն փաստը, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո գրանցված սպանությունները չեն բացահայտվել: Ես դեմ քվեարկեցի Երևանի թեկնածությանը:
Բերնում կայացած հանդիպման ժամանակ Հարությունյանն ինձ հրավիրեց լանչի: Գործընկերոջ համար լանչի ընթացքում վճարելու մեջ ոչ մի վատ բան չկա, դա նորմալ է:
Բայց նա ինձ առաջարկեց կարծիքս փոխելու դեպքում Երևանում ապահովել VIP ընդունելություն և Ֆորումին ելույթ ունենալու հնարավորություն:
Մի մեծ կաշառք չէր, ու ես դրանից չէի հարստանալու, բայց, այնուամենայնիվ, դա ինձ գնելու փորձ էր (!!!): Քաղաքական գործիչներին սովորաբար հեշտ է հաճոյանալ, կարևոր միջոցառումներին խոսելը նրանց համար միշտ գայթակղիչ է:

Former Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) member, former co-rapporteur for Armenia, and current president of the EU's Platform of European Memory and Conscience Göran Lindblad (pictured), in written correspondence with Epress.am, said that head of Armenia's delegation to PACE Davit Harutyunyan tried "to buy" him.
Recall, local daily Joghovurd, in an article published today, reported that Lindblad made a similar statement at a recent PACE meeting.
The Swedish diplomat described the situation, noting that in this position, he wouldn't have gone public since his presentation was in a committee meeting. However, he agreed to provide more details, mentioning two incidents when someone tried to "buy him":
"Anyway, I am happy to repeat what I said: The Committee on Rules meeting was about good conduct among members of PACE so they do not get dependent or bought. It was also about good practice in lobby work.
"I mentioned the only two occasions that someone has tried to buy me. The first was in the 1980's when a Soviet consul tried to recruit me, but he ran into a convinced anti-communist (me). The second time I was chair of PACE Political Affairs Committee representing the whole assembly in the Advisory Board dealing with the Forum for the Future of Democracy .
"The firm standpoint of the Assembly (not my private) was that Yerevan was not yet democratic enough for the Forum. Especially as the killings at the last election had not been investigated (still not, I guess).  So I voted against in the board.
"During a meeting in Bern, Haurytunyan invited me for lunch, nothing wrong with paying a lunch for a colleague, that is normal. However, he offered me VIP treatment, and a possibility to speak at the Forum — if I changed my mind. Not an expensive bribe, and I would not get rich from it, but nevertheless a try to buy me!!! Politicians are usually easy to flatter and an offer to speak at an important meeting is always tempting.