Ստիպված էին հրաժարվել. «Պարսկական աշտարակ» Երևանում չի կառուցվի
Երևանում «Պարսկական աշտարակ» կառուցելու մասին ծրագիրը առաջ քաշած Didas International կազմակերպոթյունը հրաժարվել է այդ գաղափարից: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
«Տեսնելով այդ ծրագրի հանդեպ առաջացած հասարակական արձագանքը` ծրագիրը ներկայացնողները հայտնեցին մեզ, որ հրաժարվում են այդ 50-հարկանի շենքի կառուցման մտքից»,- ասել է Մկրտիչ Մինասյանը` հավելով, որ ընկերությունը, հնարավոր է, այլ  կառույցի ծրագիր ներկայացնի, սակայն նման երկնաքերի կառուցումը Երևանի կենտրոնում բացառված է:
Հիշեցնենք, որ 2011թ նոյեմբերին շրջանառության մեջ էր դրվել ճարտարապետական նախագիծ` Երևանի կենտրոնոմ` Նկարիչների միության և Մոսկվա կինոթատրոնի միջև եղած տարածքում «Պարսկական աշտարակ» կառուցելու  մասին: Նախագիծը  առաջարկել էր Վիեննայում բնակվող իրանցի ճարտարապետ Արյան Շահաբիանը:
Ծրագրի հանդեպ բացասական էր ոչ միայն հասարակության լայն զանգվածների արձագանքը, այլև մասնագետների:
Սեյսմոլոգների  դիտարկմամբ` երկնաքերի կառուցումը վտանգավոր էր Երևանի համար` հաշվի առնելով քաղաքի սեյսմիկ ռիսկերը: Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետարանը տվել էր բարձրահարկի կառուցման ճարտարապետական առաջադրանք առանց քաղաքաշինական խորհրդի քննարկման:
Ծրագրից հետ կանգնելու միակ պատճառը, ըստ Ճարտարապետների միության նախագահի, հասարակական ճնշումներն էին:

'Persia Tower' Project Pulled. Skyscraper Won't be Built in Downtown Yerevan
Didas International, the company planning, to construct a 50-storey mixed-use building called Persia Tower in downtown Yerevan, has pulled the project, Union of Architects of Armenia Chair Mkrtich Minasyan told Epress.am.
"Seeing the public's reaction to the project, the developers told us they're waiving the idea to build that 50-storey building," he said, adding that it's possible the company might offer another building project, but building such a skyscraper in downtown Yerevan is ruled out.
Recall, in Nov. 2011, word got out that such a building was going to be constructed in Charles Aznavour Square (in the area between Moscow Cinema and the Artists' Union of Armenia) in downtown Yerevan. The project, "Persia Tower," was proposed by Aryan Shahabyan, an Iranian architect living in Vienna.
Not only the public, but also architects, urban development planners and seismologists were against the idea. According to seismologists, building a skyscraper is dangerous for Yerevan, considering the city's seismic risks.
As previously reported, Yerevan City Hall had given the green light on the project without running it by the Urban Development Council.
The only reason the project was pulled, according to the Union of Architects of Armenia chair, was because of public pressure.