Ստիպված էին հրաժարվել. «Պարսկական աշտարակ» Երևանում չի կառուցվի
Երևանում «Պարսկական աշտարակ» կառուցելու մասին ծրագիրը առաջ քաշած Didas International կազմակերպոթյունը հրաժարվել է այդ գաղափարից: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
«Տեսնելով այդ ծրագրի հանդեպ առաջացած հասարակական արձագանքը` ծրագիրը ներկայացնողները հայտնեցին մեզ, որ հրաժարվում են այդ 50-հարկանի շենքի կառուցման մտքից»,- ասել է Մկրտիչ Մինասյանը` հավելով, որ ընկերությունը, հնարավոր է, այլ  կառույցի ծրագիր ներկայացնի, սակայն նման երկնաքերի կառուցումը Երևանի կենտրոնում բացառված է:
Հիշեցնենք, որ 2011թ նոյեմբերին շրջանառության մեջ էր դրվել ճարտարապետական նախագիծ` Երևանի կենտրոնոմ` Նկարիչների միության և Մոսկվա կինոթատրոնի միջև եղած տարածքում «Պարսկական աշտարակ» կառուցելու  մասին: Նախագիծը  առաջարկել էր Վիեննայում բնակվող իրանցի ճարտարապետ Արյան Շահաբիանը:
Ծրագրի հանդեպ բացասական էր ոչ միայն հասարակության լայն զանգվածների արձագանքը, այլև մասնագետների:
Սեյսմոլոգների  դիտարկմամբ` երկնաքերի կառուցումը վտանգավոր էր Երևանի համար` հաշվի առնելով քաղաքի սեյսմիկ ռիսկերը: Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետարանը տվել էր բարձրահարկի կառուցման ճարտարապետական առաջադրանք առանց քաղաքաշինական խորհրդի քննարկման:
Ծրագրից հետ կանգնելու միակ պատճառը, ըստ Ճարտարապետների միության նախագահի, հասարակական ճնշումներն էին:

В центре Еревана передумали возводить «Персидский небоскреб»
Организация Didas International, представившая программу строительства в Ереване «Персидского небоскреба», отказалась от этой идеи. Об этом Epress.am сообщил председатель Союза архитекторов Армении Мкртыч Минасян.
«Увидев общественную реакцию на эту программу, представившие ее сообщили нам, что отказываются от идеи строительства этого 50-этажного здания», - сказал Минасян. Он не исключает возможности представления компанией программы строительства иного объекта, однако возведение в центре Еревана небоскреба исключено.
В ноябре 2011 года в оборот вошел проект о строительстве в центре Еревана, на территории между Союзом художников и кинотеатром «Москва», «Персидского небоскреба». Проект был представлен проживающим в Вене иранским архитектором Арьяном Шахабианом.
Отрицательной была не только реакция общества, но и специалистов.
По мнению сейсмологов, строительство небоскреба опасно для Еревана, учитывая сейсмические риски города. Напомним, что столичная мэрия распорядилась о строительстве без обсуждения градостроительного союза.
Единственной причиной отказа от программы, по мнению председателя Союза архитекторов, является давление со стороны общества.