ԱԺ ընտրություններին «Ազատ դեմոկրատները» ընդդիմադիրների հետ պայքարի մեջ չեն մտնի
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ստեղծման դրդապատճառն այն է, որ Հայաստանում հետընթաց է ապրել  ազատական գաղափարախոսությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը:
«Ակնհայտ է, որ Հայաստանում կուսակցություններն ավելի շատ են, քան պետք է լիներ նորմալ քաղաքական համակարգի առկայության դեպքում: Մենք բոլորս ազատականներ ենք, մեր խորին համոզմամբ` ազատականությունը ներկա քաղաքական իրավիճակում նահանջ է ապրել: Մեր կուսակցության շատ անդամներ  2008թ. շարժման ակտիվ մասնակցիներ ենք եղել, թող ամպագորգոռ չթվա»,-  ասել է Քոքոբելյանը և հավելել, որ ՀԱԿ-ն այլևս որպես ազատական ուժ հանդես չի գալիս, այլ ավելի շատ տեսնում է իրեն որպես սոցիալ-դեմոկրատական ուժ:
«Մենք ունեցել ենք տարաձայնություններ ՀԱԿ-ի հետ` կազմակերպչական ձևերի, մարտավարության և ռազմավարության հետ կապված: Հեռանալու պատճառը եղել է այն, որ չենք ուզել, որ տեղի ունենան վայրիվերումներ: Սակայն Հայաստանի կարևորագույն խնդիրը մեր և ՀԱԿ-ի տարաձայնությունը չէ: Ընդդիմադիր ուժը չկարողացավ 2008թ. տեր կանգնել իրեն տված ժողվրդի քվեին, տեղ հասցնել իր ձայնը: Կարծում եմ` քաղաքացու դերը չէ իր ձայնին տեր կանգնելը: Դա քաղաքական գործիչների թիվ մեկ խնդիրն է»,- ասել է Քոքոբելյանը:
Ըստ բանախոսի` ժողովրդի ձայնը տեղ հասցնելու համար ամենակարևորը ընտրական համակարգը չէ:
«1991թ. չունեինք ընտրական օրենսգիրք, սակայն այդ ընտրությունների արդարությունը երբեք չի քննարկվել»,- ասել է Քոքոբելյանը` ակնարկելով, որ 100% համամասնական ընտրական համակարգի անցնելը պարտադիր պայման չէ արդար ընտրությունների համար:  «Ազատ Դեմոկրատների» նախագահը, այնուամենայնիվ, ասել է, որ կողմ է 100% համամասնական ընտրական համակարգին, սակայն իրատեսական չի համարում այդպիսի փոփոխությունը մինչև առաջիկա ընտրություններ, և դրա վրա կենտրոնանալը, Քոքոբելյանի գնահատմամբ, սխալ է:
Մեծամասնական ընտրարածքներում թեկնածուների առաջադրման մասին կուսակցությունը որոշում դեռ չի կայացրել, սակայն, ըստ Քոքոբելյանի, քանի որ ընդդիմության ռեսուրսը շատ սահմանափակ է, կուսակցությունը  չի առաջադրելու թեկնածու այն ընտրատարածքներում, որտեղ այլ ընդդիմադիր թեկնածուներ լինեն:
«Փորձում ենք այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, որ գաղափարական պայքար գնա, այլ ոչ թե պայքար ռեսուրսների միջև: Ես չեմ տեսել գաղափարական տարաձայնություն իշխանական կուսակցությունների միջև: Ես չեմ ընդունում շատ-շատ կետեր, օրինակ, ՀՅԴ-ի մոտ, սակայն չենք կարող վիճել, որ ՀՅԴ-ն գաղափարական կուսակցություն է»,- ասել է բանախոսը:

Home / Armenia / Free Democrats Won’t be Running Against Opposition Candidates in Parliamentary Elections
Free Democrats Won’t be Running Against Opposition Candidates in Parliamentary Elections
The reason for establishing the Free Democrats party is because liberal ideology has regressed in Armenia, said party leader Khachatur Kokobelyan, speaking to journalists in Yerevan today.
“It’s obvious that there are more political parties in Armenia than there should’ve been if there was a normal political system. We’re all liberals, and we are deeply convinced that liberalism has retreated in the current political situation. Many of our party’s members were active participants of the 2008 movement [contesting the presidential election], lest it seem pompous,” he said, adding that the prominent opposition bloc the Armenian National Congress (HAK) is no longer a liberal force but sees itself as a social-democratic force.
“We’ve had our differences with HAK, connected to ways of organizing, tactics and strategy. The reason for breaking away [from HAK] is that we didn’t want there to be any up and down. But Armenia’s main problem is not the discord between HAK and us. The opposition force was unable to take control of the vote the people gave it in 2008, to make its voice heard. I don’t think it’s a citizen’s role to stand up for his voice. This is the number one issue for politicians,” he said.
According to the party leader, the electoral system is the most important for the people’s voice to be heard.
“In 1991, we didn’t have an electoral code, but the lawfulness of those elections has never been disputed,” he said, implying that transitioning to proportional representation from a majority voting system is not a mandatory condition for democratic elections. Nevertheless, Kokobelyan said that he supports the move to a 100% proportional representation system, though he doesn’t consider such a change before the May parliamentary elections to be realistic. Furthermore, focusing on this, according to Kokobelyan, is wrong.
The party hasn’t yet decided on who to nominate as candidates in the majority electoral districts, but, according to Kokobelyan, since the opposition’s resources are quite limited, Free Democrats won’t have candidates in those constituencies where there are other opposition candidates.
“We’re trying to create a situation where there’s an ideological struggle and not a struggle of resources. I haven’t seen an ideological disagreement between ruling parties. I don’t approve of many aspects of, for example, the Armenian Revolutionary Federation [Dashnaktsutyun, or ARF-D], but we can’t argue that ARF-D is an ideological party,” he said.