ԱԺ ընտրություններին «Ազատ դեմոկրատները» ընդդիմադիրների հետ պայքարի մեջ չեն մտնի
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ստեղծման դրդապատճառն այն է, որ Հայաստանում հետընթաց է ապրել  ազատական գաղափարախոսությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը:
«Ակնհայտ է, որ Հայաստանում կուսակցություններն ավելի շատ են, քան պետք է լիներ նորմալ քաղաքական համակարգի առկայության դեպքում: Մենք բոլորս ազատականներ ենք, մեր խորին համոզմամբ` ազատականությունը ներկա քաղաքական իրավիճակում նահանջ է ապրել: Մեր կուսակցության շատ անդամներ  2008թ. շարժման ակտիվ մասնակցիներ ենք եղել, թող ամպագորգոռ չթվա»,-  ասել է Քոքոբելյանը և հավելել, որ ՀԱԿ-ն այլևս որպես ազատական ուժ հանդես չի գալիս, այլ ավելի շատ տեսնում է իրեն որպես սոցիալ-դեմոկրատական ուժ:
«Մենք ունեցել ենք տարաձայնություններ ՀԱԿ-ի հետ` կազմակերպչական ձևերի, մարտավարության և ռազմավարության հետ կապված: Հեռանալու պատճառը եղել է այն, որ չենք ուզել, որ տեղի ունենան վայրիվերումներ: Սակայն Հայաստանի կարևորագույն խնդիրը մեր և ՀԱԿ-ի տարաձայնությունը չէ: Ընդդիմադիր ուժը չկարողացավ 2008թ. տեր կանգնել իրեն տված ժողվրդի քվեին, տեղ հասցնել իր ձայնը: Կարծում եմ` քաղաքացու դերը չէ իր ձայնին տեր կանգնելը: Դա քաղաքական գործիչների թիվ մեկ խնդիրն է»,- ասել է Քոքոբելյանը:
Ըստ բանախոսի` ժողովրդի ձայնը տեղ հասցնելու համար ամենակարևորը ընտրական համակարգը չէ:
«1991թ. չունեինք ընտրական օրենսգիրք, սակայն այդ ընտրությունների արդարությունը երբեք չի քննարկվել»,- ասել է Քոքոբելյանը` ակնարկելով, որ 100% համամասնական ընտրական համակարգի անցնելը պարտադիր պայման չէ արդար ընտրությունների համար:  «Ազատ Դեմոկրատների» նախագահը, այնուամենայնիվ, ասել է, որ կողմ է 100% համամասնական ընտրական համակարգին, սակայն իրատեսական չի համարում այդպիսի փոփոխությունը մինչև առաջիկա ընտրություններ, և դրա վրա կենտրոնանալը, Քոքոբելյանի գնահատմամբ, սխալ է:
Մեծամասնական ընտրարածքներում թեկնածուների առաջադրման մասին կուսակցությունը որոշում դեռ չի կայացրել, սակայն, ըստ Քոքոբելյանի, քանի որ ընդդիմության ռեսուրսը շատ սահմանափակ է, կուսակցությունը  չի առաջադրելու թեկնածու այն ընտրատարածքներում, որտեղ այլ ընդդիմադիր թեկնածուներ լինեն:
«Փորձում ենք այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, որ գաղափարական պայքար գնա, այլ ոչ թե պայքար ռեսուրսների միջև: Ես չեմ տեսել գաղափարական տարաձայնություն իշխանական կուսակցությունների միջև: Ես չեմ ընդունում շատ-շատ կետեր, օրինակ, ՀՅԴ-ի մոտ, սակայն չենք կարող վիճել, որ ՀՅԴ-ն գաղափարական կուսակցություն է»,- ասել է բանախոսը:

Армянский политик ушел из АНК, потому что – социал-деморкаты. А он - либерал
Мотивом создания партии «Свободные демократы» является регресс либеральной идеологии в Армении. Об этом на пресс-конференции заявил лидер партии Хачатур Кокобелян, который до создания СД был в рядах Армянского национального Конгресса, воглавляемый первым президентом Левоном Тер-Петросяном.
«Очевидно, что партий в Армении больше, чем должно было быть при наличии нормальной политической системы. Все мы – либералы. По нашему глубокому убеждению, либеральность в нынешней политической ситуации сдает позиции. Многие члены нашей партии были активными участниками движения 2008 года, пусть это не покажется высокопарным», - сказал Кокобелян. При этом он заявил, что Армянский национальный конгресс, в который входило большинство нынешних членов «Свободных демократов», выступает не в качестве либеральной, а видит себя в качестве социал-демократической силы.
«У нас были разногласия с АНК – организаторские, связанные со стратегией и тактикой. Причиной ухода стало наше нежелание допустить противостояния. Однако разногласия с АНК не являются важнейшей задачей Армении. Оппозиционная сила не смогла отстоять  голоса, данные ей народом в 2008 году (президентские выборы – ред.). Думаю, отстаивать свой голос должен не гражданин. Это задача номер 1 для политических деятелей», - сказал Кокобелян.
Он не считает реформу избирательной системы самым важным вопросом в вопросе доведения гласа народа до места: «В 1991 году у нас не было избирательного кодекса, однако справедливость этих выборов никогда не обсуждалась».
Председатель «Свободных демократов», тем не менее, выступает за 100-процентную пропорциональную систему выборов, однако считает нереальным такую реформу до предстоящих в мае парламентских выборов. Концентрироваться на этом неверно, считает Кокобелян.
Партия не приняла решение о выдвижении кандидатов на мажоритарных избирательных участках, однако, по словам Кокобеляна, так как ресурсы оппозиции ограничены, партия не станет выдвигать кандидатов на участках, где будут другие оппозиционные кандидаты.
«Мы пытаемся создать такую ситуацию, когда будет протекать идеологическая борьба, а не борьба ресурсов. Я не видел идеологических разногласий между провластнями партиями. Я, например, не принимаю множества пунктов «Дашнакцутюн», однако мы не можем спорить с тем, что это – партия с идеологией», - резюмировал политик.